Telefon önerisi 13.000TL

Bütçe
13.000
120Hz ekran daha çok pil tüketiyor diye okudum 4500 mAh pil olmasına rağmen 5 6 saat gidiyor gibi söylentiler var S21 FE için ne kadar doğru tartışılır benim için 60Hz 120Hz olması fark etmez 60Hz ayarlarına geri çekebiliyoruz zaten.
Doğru okumuşsunuz. İster istemez 120 Hz daha fazla pil tüketecektir. Ancak kullanılmayacak bir özelliğe de para verilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum. Kamera açısından da S21 FE size bir şey katmayacaktır. Günümüzde Samsung cihazları da uzun ömürlü kullanım vaat etseler de henüz bir Apple olamadılar bence. Dolayısıyla geçecekseniz de minimum 12 Mini veya 12 modellerine geçmenizi öneririm.

S21 sanırım aralarındaki en iyi alternatif olurdu.
Apple üzerinden devam etmek isterseniz 11 gerçekten geçebileceğiniz en kötü telefonlardan birisi olur kanaatimce. 16 bin lira verilen bir telefonda HD+ IPS bir ekran olması teknoloji tarihinin en komik durumlarından bir tanesi. Güncel olarak iPhone X kullanıyorum sizin gibi, ekranından çok memnunum. Babamın iPhone 11'i, abimin ise 12'si var. Ekranlar arasında dağlar kadar fark var. Hepsinin chipseti günümüz için çok iyi ancak ekran konusunda gerçekten SE serisi, 11 ve XR çok saçma geliyor bana. IPS HD+ bir ekran sizi rahatsız etmezse orası ayrı, kişisel tercihler.
S21 ve S21FE tercihler arasında olabilir, duruma göre istersen Xiaomi alternatiflerine de bakabilirsin ama MIUI gerçekten özellikle IOS'ten geçen birini çok yoracak bir arayüz. Ben önermem şahsen. S21 ve S21FE arasında da farklar var. FE 1 ana güncelleme fazladan alacak, adaptif ekran tazeleme özelliği yok (sadece 60-120Hz arası, S21'de ise 10-120 arası) bu da şarj ve günlük kullanım için olumsuz bir durum FE için. Kameralarında çok ufak bir fark olduğunu söyleyebilirim, S21 8K video çekebiliyorken FE 4K çekebiliyor. Bildiğim kadarıyla kamera konusunda başka farkları yok. Batarya konusunda FE 4500, S21 ise 4000MAH batarya sunuyor. FE 6.4", S21 ise 6.2" boyutunda ekranlarla geliyor.

Tercihim kesinlikle S21 olurdu. Uzun ömürlülük açısından mükemmel bir tercih olacağını düşünüyorum. iPhone kanadından devam edeceksen iPhone 12 aşağısını tercih etmeni önermem. Benim bütçem de 12'ye yetmediği ve 11'i beğenmediğim için S21'e geçiş yapmayı düşünüyorum.

Çok iyi açıklamışsınız tebrik ederim aklımda kalan tek soru S21 1 yıl daha az güncelleme alacak bu ne kadar sorun yaratabilir ve bu telefon kaç yılına kadar güncelleme almaya devam edecek bilginiz var mı bu konuda.

Doğru okumuşsunuz. İster istemez 120 Hz daha fazla pil tüketecektir. Ancak kullanılmayacak bir özelliğe de para verilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum. Kamera açısından da S21 FE size bir şey katmayacaktır. Günümüzde Samsung cihazları da uzun ömürlü kullanım vaat etseler de henüz bir Apple olamadılar bence. Dolayısıyla geçecekseniz de minimum 12 mini veya 12 modellerine geçmenizi öneririm.

Maalesef maxx 13K verebilirim şu an X i 8K civarına satsam 5K da üstüne koyabilirim maximum.

Maalesef maxx 13K verebilirim şu an X i 8K civarına satsam 5K da üstüne koyabilirim maximum.
O zaman inanın değmez. Elinizdeki telefon halen gayet güçlü. iPhone 7'nin fişi yeni çekildiğine göre X'in en az 2 yıl güncelleme desteği daha var. Güncelleme desteği bitince de telefon tamamen ölmüyor. Ondan sonra yine 1-2 sene daha kullanılabilir. O zamana kadar zaten S21 FE gibi modeller ömrünü yarılamış olacaktır.

O zaman inanın değmez. Elinizdeki telefon halen gayet güçlü. iPhone 7'nin fişi yeni çekildiğine göre X'in en az 2 yıl güncelleme desteği daha var. Güncelleme desteği bitince de telefon tamamen ölmüyor. Ondan sonra yine 1-2 sene daha kullanılabilir. O zamana kadar zaten S21 FE gibi modeller ömrünü yarılamış olacaktır.

Kronik sorunları çok fazla 2 yıllık xsmax e geçip 2 yıl sonra da daha düzgün bir telefona geçmek bence daha mantıklı.

X'in son 1 yazılım güncellemesi var hocam.

Çok iyi açıklamışsınız tebrik ederim aklımda kalan tek soru S21 1 yıl daha az güncelleme alacak bu ne kadar sorun yaratabilir ve bu telefon kaç yılına kadar güncelleme almaya devam edecek bilginiz var mı bu konuda.

Android 11 ile çıktı, Android 13'ü aldı. 13 zaten çıkalı çok olmadı. 2 sene daha Android güncellemesi alacak, yani Android 15'i alacak. 2025'te Android güncellemelerini tamamlamış olacak. Üzerine 1 sene de güvenlik güncellemesi alacak. Sanırım Android cihazlar arasında en uzun süre güncelleme desteği sunan firma Samsung. Gayet uzun bir süre kullanabilirsiniz yani.

Xs max ile genshin impact oynayamıyorum. Düşük sistem oyunları oynatıyor ama güncel donanım isteyen oyunlarda tırtlıyor.

Oyun performansı hariç gayet iyi cihaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı