Telefonlar neden çok büyük?

Itechin.g

Megapat
Makaleler
3
Üniversite öğrencisiyim uzun süredir Note 3 kullanıyordum ve baktım ki zam geliyor, dedim en azından idare edebilecek bir telefon alayım, seneye değiştiririm. Bu mantıkla anlık yakınımda 2500 TL'ye yurt içi olarak piyasaya düştüğü için A70 aldım. Almadan önce babamda A31 vardı ve bu telefonların büyük olduğunu zaten biliyordum, arada bir şeyler bakmak için kullanıyordum ama uzun süreli kullanmak nasip olmamıştı. Şimdi belki çok büyük denebilecek bir telefon kullanıyorum 6.7 inç ama ne bu boyutun ne bu ekran oranın(20'ye 9) nedenini tam olarak anlayamıyorum. Tamam bir şeyler okuması güzel, ama başka bir avantajı gözüme çarpmıyor Note 3'ten sonra bu kadar büyük ekranın. Aksine ekran o kadar büyük geliyor ki bir şeylere odaklanmak daha zor ve video vs. izlerken ekranı tam doldurduğunda resmen içeriğin yarısı yok oluyor. Sanırsam benim için 5.7-6 inç gayet ideal bir boyut, fakat piyasaya baktığımda neredeyse 6.5 inç altı telefon yok gibi bir şey. Hele bu tecno, Infinix gibi markalar biraz daha zorlarlarsa tablet yapacaklar. Sizce yine küçülmeye başlar mı telefonlar? Sanırsam bundan sonra alacağım telefon s serisinin en baz modelleri olacak.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Sebebi aslında şu teknoloji gün geçtikçe gelişiyor ve geliştikçede donanım parçalarının boyutu veya ağırlığı da artıyor. Ben 14 Pro Max kullanıcısıyım 6.7 inch bir ekranı var. Ama çelik olduğundan ve donanımı ağır olduğundan cidden çok ağır ve büyük bir telefon. Ben bu yüzden olduğunu düşünüyorum tabii popülerite etkisi de vardır. Orası ayrı.

Tam aksine küçük ekran daha fazla dezavantaj sağlıyor. Standart pantolon cebine sığan ve sorun çıkarmayan ekran iyidir her zaman. Küçük telefonlu ekranlarda bir şey okumak da, izlemek de ölüm.

Tabii ki büyük olmasinin sebepleri sadece ekran teknolojisiyle alakalı değil. Kasa içindeki donanım vs. gibi sebepler de var.

Aslında küçük boyutlu telefonlar var ama çok azlar. Ve işin komiği kimse 6.67-6.7" ekran boyutunu standart olarak kabul etmedi ve firmalardan böyle bir talep de olmadı. Bir anda 6.7" ekranı standartlaştırdılar. Bana kalırsa ideal ekran boyutu 5.4-6.2" arası. Daha büyüğü cep telefonu olmaktan çıkıyor, cebine sığmıyor çünkü.

Büyük telefonlar üretilmesinin en temel sebebi büyük hacimli batarya sığdırmak. Büyük batarya demek daha uzun ekran süresi demek, daha uzun ekran süresi demek insanların telefonu gün içerisinde daha çok kullanabilmesi demek.

Telefonlar hem büyük, hem de hepsi birbirinin aynısı. Eski zamanlarda bütün telefonlar farklıydı. N93'ün falan kattığı hava farklıydı. Ne zaman dokunmatik icat edildi ekranlar da dokunmatik yüzünden büyüdü. Her şey eski zamanlarda güzeldi.

Üniversite öğrencisiyim uzun süredir Note 3 kullanıyordum ve baktım ki zam geliyor, dedim en azından idare edebilecek bir telefon alayım, seneye değiştiririm. Bu mantıkla anlık yakınımda 2500 TL'ye yurt içi olarak piyasaya düştüğü için A70 aldım. Almadan önce babamda A31 vardı ve bu telefonların büyük olduğunu zaten biliyordum, arada bir şeyler bakmak için kullanıyordum ama uzun süreli kullanmak nasip olmamıştı. Şimdi belki çok büyük denebilecek bir telefon kullanıyorum 6.7 inç ama ne bu boyutun ne bu ekran oranın(20'ye 9) nedenini tam olarak anlayamıyorum. Tamam bir şeyler okuması güzel, ama başka bir avantajı gözüme çarpmıyor Note 3'ten sonra bu kadar büyük ekranın. Aksine ekran o kadar büyük geliyor ki bir şeylere odaklanmak daha zor ve video vs. izlerken ekranı tam doldurduğunda resmen içeriğin yarısı yok oluyor. Sanırsam benim için 5.7-6 inç gayet ideal bir boyut, fakat piyasaya baktığımda neredeyse 6.5 inç altı telefon yok gibi bir şey. Hele bu tecno, Infinix gibi markalar biraz daha zorlarlarsa tablet yapacaklar. Sizce yine küçülmeye başlar mı telefonlar? Sanırsam bundan sonra alacağım telefon s serisinin en baz modelleri olacak.​
Küçük ekran seviyorsanız androidde şuanlık yok.İkinci el mi9t alabilirdiniz.

İçindeki donanımları sığdırmak için ve alıcının çoğunluğunun daha büyük ekran istemesinden kaynaklı bana soracak olursan.

Yeni konular

Geri
Yukarı