Telefonlar neden zamanla yavaşlar?

Makaleler
12
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesut Çevik güzel bir video hazırlamış izleyebilirsiniz.

Apple firmasının kasıtlı yavaşlatılmasına değinmiş. Geçen aylarda Iphone'daki hız düşüşünün temel nedenini pile bağlayıp bana ceza veren moderatörler vardı. Mesut Çevik beni haklı çıkardı. O zamanda demiştim, Iphone cihazlarda meydana gelen hız düşüşünün temel nedeni batarya değil, bataryanın etkisi var ama Iphone cihazlarında yavaşlamasının nedeni Apple'nin iddaa ettiği gibi bataryaya zarar vermemek için değildi, yeni IOS sürümlerinde de Mesut Çevik'in dediği artık Apple kullanıcılara bataryası yıpranmışsa telefonu yavaşlatayım mı diye sormaya başlamış, eskiden böyle değildi direkt kimseyi dinlemeden yavaşlatırdı cihazları sonra foyası ortaya çıkıncı da pili koruyoruz diyorlardı, halbuki hızı düşürmeselerdi pilden kaynaklı yavaşlama olmayacaktı batarya aşırı derecede artık işlevsiz hale gelmediyse tabii.

Apple firmasının güncelleme desteği ve garantisi takdire şayan bunlara bir şey dediğim yok, takdir ettiğim konular, mesaj yanlış anlaşılmasın, marka fanatikliğim yok gerçekleri diyorum yapıyordu bu şeyleri eskiden artık yapamıyor tepki yüzünden haliyle.

Planlı eskitme konularına değinirsem eğer eskiden Android üreticileri özellikle güncelleme yayınlarken modele göre optimizasyon yapmıyordu ve daha düşük donanımlı telefonlarda gelen güncellemeler telefonu mahvediyordu, kasan, donan bir cihaz oluyordu, formatla da düzelmiyordu özellikle eski Samsung cihazlarında çok yaşadım bu durumu. Yeni Samsung cihazlarında böyle bir şey yaşamadım, böyle bir şey de yok zaten.

Android tarafında arayüzlerin 4-5 yıldır stabil hale gelmesi de epey iyi oldu. Samsung One UI, Xiaomi MUIU, Huawei EMUI, Oppo Color OS, LG, HTC Sense, Sony, One Plus, Meizu gibi firmaların hepsi de arayüz olarak başarılı markalar durumuna geldi. Sony ve HTC'nin devri bitti artık elbette, eskiden en iyi arayüzler onlardaydı. Saf Android arayüzü hızlı zaten ona değinmeye pek gerek yok.

Video altındaki yorumlardan da her zaman olduğu gibi yine cehalet ve ön yargı fışkırıyor.

@dogant Açıkçası ben de planlı eskitme kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Kendi cihazımda pil seviyesi iyiyken bile alakasız yerlerde gecikme yaşamaya başladım ki bu da hiç normal değil. Daha geçtiğimiz günlerde Fransa’nın da Apple’a ceza kesmesi bence gerekli açıklamayı yapıyor.

Neden anlamak istemiyorsunuz, sorsun ya da sormasın sonuç olarak yavaşlama batarya kaynaklı. Anlatıma değil testlere bakın. (3. kez aynı şeyi söylüyorum) Zayıf batarya ve yeni batarya ile yapılan testlere bakın, arada %70'e varan farklar var.
Batarya değişimi yaptığın halde yavaş olursa biz buna planlı eskitme diyoruz

Yüklü uygulamaların güncellendikçe yeni özellikler barındırması ve dolayısıyla da daha fazla işlemci gücü, daha fazla RAM ve daha fazla yer kaplaması da buna bir sebep diye düşünüyorum.

Şu yorumu atıp birde 34 kişi beğendikten sonra:
Screenshot_20200208_114753.jpg

Yorumlara bakarsak iPhone öven çok olmuş ama iPhone ile aynı segment eski telefonları (S7 gibi) kullanan kişiler de memnun. Yorumlara bakarsak Android eskisi gibi değil.

Neden anlamak istemiyorsunuz, sorsun ya da sormasın sonuç olarak yavaşlama batarya kaynaklı. Anlatıma değil testlere bakın.
Yine hala anlamıyorsun ısrarla. CPU hızını düşürdükleri için testlerde düşük sonuç alıyor. Sana o zamanda dedim Android cihazlarda böyle bir mevzu yok. Eğer senin dediğin gibi yavaşlama batarya kaynaklı olsaydı şimdi olduğu gibi Apple kullanıcılara telefonun yavaşlatılmasını istiyor musunuz diye sormazdı direkt yavaşlatırdı. Batarya aşırı yıpradığında zaten telefonu yavaşlatıyor bunun ben de diyorum. Apple'nin yaptığı öyle değildi işte.

Arkadaş haklı telefonun yavaşlamasında batarya büyük rol oynuyor.
Bataryanın etkisi diğer bileşenler kadar etkili değil, batarya da performansı etkiler elbette. Android kullanıcıların çoğunda da batarya değişiminden sonra performans artışı yaşanmıyor, batarya çok çok yıpranmamışsa eğer. Eski cihazlarda bataryadan meydana gelen performans düşüşleri daha fazlaydı, yeni cihazlar böyle değil, bataryalarda eskisi kadar dayanıksız değil.
Zayıf batarya ve yeni batarya ile yapılan testlere bakın, arada %70'e varan farklar var.
Zayıf batarya ile yeni bataryadaki CPU hızı aynı değil. Zayıf bataryaya sahip cihazın işlemci hızı düşürülme bu kadar büyük farklar olması söz konusu değil.
Batarya değişimi yaptığın halde yavaş olursa biz buna planlı eskitme diyoruz.
Apple cihazlarda batarya değişiminden sonra performans artışı gözleniyor, CPU hızı o zaman tam çalışıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı