Telefonun hafızası doldukça telefon yavaşlar mı?

O hikaye iOS 10.2.1 ile başlayıp tam anlamıyla iOS12 ile kapandı. Bizim dediğimiz olay şu bence arkadaşlar da bunu demek istiyor : Örneğin X,Y,Z uygulamarını sırasıyla açtın her birinde 5-10dk takıldın sonra arka planda kalmasını sağlayarak diğer uygulamaya geçtin sonra tekrar ilk açtığına veya 2. Açtığına girdiğinde uygulama baştan açılıyor. Yani telefon yavaşladığı için artık hafızada tutamıyor. Bu dediğim bahsettiğimiz herhangi bir iPhone’un orijinal iOS sürümünden çıktıktan 2 yıl sonraki iOS sürümlerinden sonra başına geliyor. Ayrıca bunun pille alakası yok bugün bir iPhone 7’yi alın orijinal pil takın sıfırlayın temiz kurulum yapın iOS15’te yine kötü çalışacak bu üstte dediklerimi yaşayacak kendi ilk çıktığında yüklü gelen iOS10’daki performansını veremeyecek.
Ayrıca Apple cihazı pazarlarken “Mobil telefonlardaki en güçlü en hızlı işlemciyi yaptık” diye her sene iPhone’ları pazarlıyor. En iyi işlemcinin ömrü 2 yıl mı yani😄
Söylediğiniz şey ram ile alakalı -eğer doğruysa tabii- işlemciyle değil ki. Doğru olsa bile, artık ramde tutamıyor olsa bile telefon bunun için yavaşlamaz, yani menü geçişlerinde veya bir oyun oynarken, bir uygulamada gezerken daha yavaş olmaz. Kimse uygulamayı 2 saniye geç açtı diye telefon da değiştirmez. Hem söylediğiniz durumda şu an iPhone 13 var, şu an bile birileri bir kasada iPhone 13'ünü teslim almak için bekliyor muhtemelen. Söylediğiniz şey pek olanaklı gelmedi bana.

iPhone 13'ün perfomans anlamında bir sıkıntısı olmadığından da hemfikirizdir zaten :) Olmadı yani, bu açıklama beni kesmedi :D

Biliyorum hocam neyin ne olduğunu. Bu pil meselesi yüzünden birisi işlemci mhz'sinin kasıtlı olarak düşürüldüğünü kanıtladı diye bu olay oldu zaten. Apple da dedi ki biz telefonlar aniden kapanmasın vs diye bunu yapıyoruz dedi. Sonra da telefonlara pil sağlığı güncellemesi geldi, birçok telefonun pili ücretsiz değiştirildi. Bu haberi atmazsanız da ben size yazardım buraya tekrardan. Mesela herhangi biriniz bana telefonunun ne ile nasıl yavaşlatıldığını açıklayabilirse kabul ederim, hatta buradan dava açarız çok da iyi olur.

Söylediğiniz şey ram ile alakalı -eğer doğruysa tabii- işlemciyle değil ki. Doğru olsa bile, artık ramde tutamıyor olsa bile telefon bunun için yavaşlamaz, yani menü geçişlerinde veya bir oyun oynarken, bir uygulamada gezerken daha yavaş olmaz. Kimse uygulamayı 2 saniye geç açtı diye telefon da değiştirmez. Hem söylediğiniz durumda şu an iPhone 13 var, şu an bile birileri bir kasada iPhone 13'ünü teslim almak için bekliyor muhtemelen. Söylediğiniz şey pek olanaklı gelmedi bana.

iPhone 13'ün perfomans anlamında bir sıkıntısı olmadığından da hemfikirizdir zaten :) Olmadı yani, bu açıklama beni kesmedi :D
Hocam firma cihazları bilerek yavaşlattığını bu yavaşlatmanın %5 lere kadar çıktığını filan söylüyor sen hala ne olacak ki 2 saniye geç açsın diyorsun.

Senin yaptığına kraldan çok kralcı olmak denir.

Firma cihaz yavaşlatıyoruz diyor, tüketici olarak hak aramak yerine sorun yok diyorsunuz. Valla helal olsun ya.

Bu arada akıllı eskitme sadece Rami değil, batarya,işlemci ve kamerayı da kapsıyor.

Hocam firma cihazları bilerek yavaşlattığını bu yavaşlatmanın %5 lere kadar çıktığını filan söylüyor sen hala ne olacak ki 2 saniye geç açsın diyorsun.

Senin yaptığına kraldan çok kralcı olmak denir.

Firma cihaz yavaşlatıyoruz diyor, tüketici olarak hak aramak yerine sorun yok diyorsunuz. Valla helal olsun ya.
Sorun yok demiyorum, yavaşlattığını, nasıl olduğunu anlatmanızı istiyorum. Ne olacak demiyorum, kimse bu durumda telefon değiştirmez firmaya yaramaz diyorum. Kralcı olmaya çalışmıyorum sadece kanıt istiyorum kanıt. Varsa elinizde planlı yavaşlamaya dair bir kanıt atın buraya ki inanayım hakkımı arayayım madem diyorum. Hangi firma diyor onu da bilmiyorum, ben rastlamadım olabilir rastlamamış olabilirim. Ayrıca bahsi geçen yavaşlatma sadece %5'ten ibaretse olsun ne olacak da derim gayet. Kullanırken anlamanız mümkün değil çünkü.

Bu arada akıllı eskitme sadece Rami değil, batarya,işlemci ve kamerayı da kapsıyor.
Tamam ama nasıl?

Söylediğiniz şey RAM ile alakalı -eğer doğruysa tabii- işlemciyle değil ki. Doğru olsa bile, artık RAM'de tutamıyor olsa bile telefon bunun için yavaşlamaz, yani menü geçişlerinde veya bir oyun oynarken, bir uygulamada gezerken daha yavaş olmaz. Kimse uygulamayı 2 saniye geç açtı diye telefon da değiştirmez. Hem söylediğiniz durumda şu an iPhone 13 var, şu an bile birileri bir kasada iPhone 13'ünü teslim almak için bekliyor muhtemelen. Söylediğiniz şey pek olanaklı gelmedi bana.

iPhone 13'ün performans anlamında bir sıkıntısı olmadığından da hemfikirizdir zaten :) olmadı yani, bu açıklama beni kesmedi :D

Peki RAM ile alakalıysa ben size sormak istiyorum mantık çerçevesi içinde sizden açıklama bekliyorum. Bir X uygulaması güncelleme desteği biten cihazlar olduğu için de uygulamasının desteği en az 3 sene önceki IOS'a kadar veriyor burada hemfikiriz. Yani ele aldığımız X uygulaması son sürüm olsun eski IOS'te de daha yeni IOS'te de. Atıyorum cihaz da IP11 olsun diyelim. Şimdi bu cihaz iOS13'teki X uygulamasını telefonda gezildikten sonra geri döndüğümüzde hafızada tutuyor da neden mesela iOS15 veya şu anki sürümlerde tutamıyor?
@EdoMinato hocamın dediği gibi sadece performans değil zamanla özellikle kamera fotoğraf çekim kalitesi azalıyor. Evet ben size de hak veriyorum bunlarla ilgili bir kanıt yok şu anda. Şu an hangi telefona sahipsiniz bilmiyorum ben yine üstte verdiğim örneği alayım iPhone 11 modeli mesela iOS13'teki kamera performansı iOS17'dekinden çok daha iyiydi. Bu kameradaki çekimlerin kalitesi düşmesi olayını ben eski iPhone cihazlarımda da gördüm üstüne çevremden de bu tarz yorumlar hep aldım alıyorum da. Hatta sizde bu forumda “ a modelli IPhone'um eskisi gibi çekmiyor”tarzı bir aratma yapsanız bile göreceksiniz ki buna dikkat eden ve kalitenin düştüğünü fark eden bir sürü insan var. Yabancı forumlarda da aratabilirsiniz orada çok daha fazla dikkat çekiliyor bu noktalara.

iPhone 13'ün performans anlamında bir sıkıntısı olmadığından da hemfikirizdir zaten :) olmadı yani, bu açıklama beni kesmedi :D

Ek olarak şunu belirteyim evet bugün 13 modeli bu dediğim şeyi yaşamıyor olabilir sebebi iPhone 13 2 sene üretilmiş bir cihaz. Düz 14 modelleri boyut ve renk opsiyonları dışında fazladan 2 GB RAM ile gelen bir iPhone 13 idi. Bu yüzden düz modeller artık eski işlemciyle geliyor 13'ün işlemcisi de yani A15 iPhone 15 çıkana kadar günceldi. Benim bu dediğim büyük ihtimalle seneye yaşanmaya başlayacaktır iOS 18 ile.

Son düzenleme:
Sorun yok demiyorum, yavaşlattığını, nasıl olduğunu anlatmanızı istiyorum. Ne olacak demiyorum, kimse bu durumda telefon değiştirmez firmaya yaramaz diyorum. Kralcı olmaya çalışmıyorum sadece kanıt istiyorum kanıt. Varsa elinizde planlı yavaşlamaya dair bir kanıt atın buraya ki inanayım hakkımı arayayım madem diyorum. Hangi firma diyor onu da bilmiyorum, ben rastlamadım olabilir rastlamamış olabilirim. Ayrıca bahsi geçen yavaşlatma sadece %5'ten ibaretse olsun ne olacak da derim gayet. Kullanırken anlamanız mümkün değil çünkü.

Tamam ama nasıl?
Amerika'da yürütülen davayı araştırabilirsin.

Madem x bir kullanıcı üzerinden dava açıldı ve firma bunu kabul etti o zaman sende test et sende aç.

Davada binlerce kişi tek tek ispat etmedi zaten. 1 kişinin ispatlaması yetmiş.

Apple gidipde " madem ceza ödeyecem o zaman 1 milyon kişi de ayrı ayrı ispat etsin " de demedi :) Suçunu kabul etti bu kadar.

Ben donanım uzmanı değilim. O tespiti yapan hangi testleri yaptı bilmiyorum. Ben sıradan bir tüketiciyim. Yavaşlatma kanıtlandıysa bunu dikkate alır firmaya şüpheci gözle yaklaşırım o kadar. Sıradan kullanıcıya düşen bu.

Geri
Yukarı