TEOG'dan 18 Yanlış Yaptım Nasıl Düzelir ?

İkinci sınavın %60' ı mı alınıyor? Ben ikisinin toplamının ortalaması sanıyordum. Benim de birinci sınav iyi geçmemişti, ikinci sınavdan 9 yanlış yapmıştım toplamda. 458 puan aldım. Birincisinde 14 yanlış vardı. Yapacağın bir şey yok. Okul notlarını tutabildiğin kadar yüksek tut %40'ı okul notlarından geleceği için yerleştirme puanının, artacaktır puanın. İkinci sınavda heyecan yapmaman gerek. İşte ne kadar çalışırsan çalış, ne kadar kitap okuyup soruları tek bakışta görüp, 15 saniyede soruları çözsen bile heyecanlı olduğunda bir işe yaramıyor malesef.
Bence bu sorunu çözmen gerekiyor. Sorun bilmediğinden veya soruyu yorumlayamayıp, yapamayışından değil sınav sırasında duygularını kontrol edemediğindendir. Ben de heyecanlanmıştım sınavda lakin zaten yüksek alacağımı biliyorum deyip heyecanımı azalttım. Sık sık bir dershane deneme sınavlarına gir. İllaha o dershaneye gitmen gerekmiyor sınav olman için sanırım. Ben birkaç dershaneye deneme kitapçıklarını alıp evde çözüp, dershaneye geri verip sonuca bakıyorum. Belki biraz tanıdığım için olabilir ama senin de varsa dershanede hoca veya çalışan bir konuş, çoğu dershane deneme kitapçığı verir bence. Bunları gerçek sınav oluyormuşsun gibi çöz. Yani burada maksat heyecanını azaltmak veya kontrol etmek. Yani boşuna kaygılanma. Sınavda yapamazsan ne olur? En azından meslek lisesine gidersin, biraz kötü anadolu lisesine gidersin veya para ile özel okullara kaydolursun. Sonuçta kötü bir liseye gittiğin için sen çalışmayan, tembel birisi olmayacaksın. Bizim okulda kaç kişi var 460 almış gelmiş Bursa'nın en iyi 3-4. lisesine davranışları bozuk, saygısız.

@gdeniz123 İlk sınavda öğrencilerin heyecan yapacaklarını bildikleri için ilk sınavın %40 ikincinin %60 . Yine ikisinin ortalaması alınıyor. Benim matematikden çok yanlışım var. Senin sözeldendir. Ben 2. TEOG'dan da ful yapsam 448 alıyorum. 6-7 yıl sonu notları 84 ikisininde , bu sene 95 üstü getirmeyi planlıyorum . Şu ana kadar 98'den aşağı notum yok 1. yazılılardan. Eğer matematikden bildiklerimi yanlış yapmasaydım bu kadar kötü olmazdı. İlk TEOG puanım 567 oldu onun sayesinde . Sizin sözelden veya yıl sonu notlarından artmıştır ancak benim öyle bir şansım yok gibi.

Ben de arkadaş gibi 2013 SBS sine girdim. İnan şu sorular o kadar kolay ki bunlardan full yapamamak için çaba sarfetmeniz gerek. MEB ne yapmaya çalışıyor anlamadım gerçekten. Bu sorulardan full yapamıyorsan uğraşma bırak bence. Alınma ama iş biraz da kapasite meselesi. Hadi çalıştın çaba gösterdin iyi bir liseye girdin diyelim. Siz sanıyor musunuz ki lisede bu sorular gibi kolay soruyorlar? O yüzden kapasitene göre bir liseye girmelisin. Tercih yaptıktan sonraki yaz tatilinde lise derslerine çalışın. Gerçekten çok afallarsınız bunu yapmazsanız. AH ah bize de böyle kolay soracaklardı... Şimdi Ankara Fendeydim :yumruk:

Benim yanlışlarım sayısalda biraz fazla gibiydi. Yani matematikten 4 yanlış yapmıştım çok kötü bir şekilde, sözelden toplam 4 yanlışım vardı. 1 tane de ingilizceden gözden kaçırmıştım oldu 9 yanlış. İlk sınavda zaten çok yanlış çalıştım. Benim diğer senelerin notlarının ortalamaları ve bu senenin ortalaması iyiydi. 8. sınıf yıl ortalaması 98 gelmişti. Bu yüzden birinci sınavda aldığım düşük puanı biraz yukarı çektim, puanım yükseldi.
Ben de arkadaş gibi 2013 SBS sine girdim. İnan şu sorular o kadar kolay ki bunlardan full yapamamak için çaba sarfetmeniz gerek. MEB ne yapmaya çalışıyor anlamadım gerçekten. Bu sorulardan full yapamıyorsan uğraşma bırak bence. Alınma ama iş biraz da kapasite meselesi. Hadi çalıştın çaba gösterdin iyi bir liseye girdin diyelim. Siz sanıyor musunuz ki lisede bu sorular gibi kolay soruyorlar? O yüzden kapasitene göre bir liseye girmelisin. Tercih yaptıktan sonraki yaz tatilinde lise derslerine çalışın. Gerçekten çok afallarsınız bunu yapmazsanız. AH ah bize de böyle kolay soracaklardı... Şimdi Ankara Fendeydim :yumruk:
Bu yaz mantık çalıştım ve gayet iyi soruları yapıyordum. İnternetten filan araştırmıştım. Bu sene mantık kaldırıldı. Yine de işime yaradı kümelerde biraz. Şimdi zevkine arada sorularını çözüyorum. Keşke bize daha zor sorsalardı. 130 yıllık okulu 9'lar olarak mahvettik :D

Ben de 2007'de girdim bu sınava, o zamanlar daha zordu desem nasıl olur ? Bence tutumunuz çok yanlış. Arkadaşımız herhangi bir sebepten dolayı yapamamış bazı şeyleri, siz de gelip " alınma ama iş kapasite meselesi " diye lafa girmişsiniz. GS Lisesinde okuyorsun da haberimiz mi yok acaba ? Ayrıca iyi bir liseye yerleşmek ne kadar önemliyse iyi bir çalışma temposuyla üniversite sınavına hazırlanmak da o kadar önemli. Son olarak bu tür sınavların insanların " kapasitesi " ile doğrudan alakalı olduğunu düşünüyor isen asıl kapasitesi düşük olan sensindir. Sınav sistemleri hele ki bu tür milyonların girdiği sistemler " ezber " yapılarak gayet rahat bir şekilde atlatılabilir. Şehrinin en iyi liselerine girip de üniversite sınavında 0 çeken sonrasında ise dershanelerde ve özel derslerde kaybolan çok insan tanıyorum. Bu yüzden sizi de " sığ " tutumunuzu da tasvip etmiyorum. Genç arkadaşıma gelecek olursam ; sakın ama sakın çalışmayı bırakayım deme. Bunu önündeki sınav için demiyorum,daha ilerisi olan üniversite sınavı için diyorum. Notlar ve puanlar bilgiyi genelde tam olarak yansıtmıyor bana göre. Ezber yapıp derece yapmaktan ise zorlanarak da olsa öğrenip devam etmek ve daha ilerisi için koyduğun veya koyacağın hedefe ulaşmak için çalışman daha önemli. Soyunma odasına mağlup giren teknik direktör gibi düşünmen lazım ; " ilk yarı 2-0 gerideydik ama ikinci yarı 0-0 başlıyor " bu tür durumlarda böyle hareket etmende fayda var. Hem önceki durumların stresini fazla taşımazsın hem de fazlasıyla motive olursun.

Edit : GS Lisesinde okumak da sizi çok zeki kılmaz bana göre. Yanlış anlaşılmak istemem açıkçası.

Aynen İstanbul'un en ünlü fen lisesindeydim.

@gdeniz123 İlk sınavdaki yanlışların çoğu sayısal mıydı ? Ayrıca heyecandan dolayı yapamadım . Yoksa matematiğim ve fenim iyidir.
Matematikten 1 yanlış, fenden 3 yanlışım vardı. İngilizce iyiydi lakin inkilap ve din dersinden 4'er yanlış yaptım. Türkçe'den de 2 yanlış yapmıştım. 600-610 civarı puan gelmişti. Onun çıktısı vardı bir yerde şimdi bulamadım. Aslında senin sorunlarını ben de yaşamıştım fakat ikinci sınavda daha iyi sonuç aldım. Senin heyecanını, stresini kontrol etmen gerekiyor. Rehberlik hocandan, dershaneye gidiyorsan dershane hocandan yardım isteyebilirsin. Ben hiçbir türlü yardım almadan orta bir sonuç aldım. Keşke daha fazlasını alabilseydim ama sınavdan sonra kötü veya orta bir sonuç gelirse üzülmene hiç gerek yok.

Cevap yazmada geç kalmış olsamda yazmak istiyorum. Ben 2013 SBS'sine girdim. O sene girdigimiz 50 den fazla deneme, tonlarca soru, tonlarca test, eski sınav soruları. Hepsini çatır çutur yapan kişilerdik fakat gel gör ki sınav da böyle olmuyor ki benim girdigim sene sbs'nin en zor senesiydi.

Şuanda seni %40, %60 gibi olaylar kurtaramaz emin ol. Seni kurtaracak tek şey teog'a giren diger kişilerin de kötü yapması. Yani sınav zorlugu. Benim şuan okudugum lise 2012 senesinde 430 puanla alırken bizim senemizde 390 puanla aldı. Sebebi herkesin kötü notlar almasıydı. Bu senede tahminim 450-460 olacak.

Ama yine de iyi bir lise senin son şansın olmasın. Onun yerine bu sınav sana bi ders olsun. Gireceğin lise'de çok çalış ve lise de böyle sorular çıkmayacagını unutma. İyi bir üniversite kazanmaya bak. Bende öyle yapmaya çalışıyorum. :)

Geri
Yukarı