Termal macun ve fan temizliği performansı artırır mı?

Makaleler
2
Merhaba, eski model 13 yaşında bir Notebook'um var. ASUS eee PC 900 model. 1 GB RAM'i vardı 2 GB'a yükselttim. Intel Celeron M Processor işlemcisi var. Ek olarak 16+4 GB SSD mevcut. PC'yi aperatif olarak PDF okumak, internete bakmak amacıyla kullanmak istiyordum. XP artık eskidiği için Windows 7 starter kurmuştum ancak bilgisayar hala çok yavaş ve PC çok ısınıyordu. Yani 15 dakikada klavyeye el değmiyor. Bunun üzerine Lubuntu denedim. Bilirsiniz hafif bir Linux distrosu ama o bile aşırı kasıyordu. Bunun üzerine araştırmalar yaptım, fan temizliği ve termal macun önerileri mevcut. Sizce bunların performansa etkisi olur mu? Yine önemli bir detay daha paylaşayım, bilgisayarın BIOS pili de bitik. Yeni bir pil sipariş ettim, onun da performansa etkisi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Isınma sorunu varsa kesinlikle etkiler, pil ise prize takmadığınız zamanlarda performans ve kullanım süresi artışı sağlar.

Merhaba, eski model 13 yaşında bir Notebook'um var. ASUS eee PC 900 model. 1 GB RAM'i vardı 2 GB'a yükselttim. Intel Celeron m Processor işlemcisi var. Ek olarak 16+4 GB SSD mevcut. PC'yi aperatif olarak PDF okumak, internete bakmak amacıyla kullanmak istiyordum. XP artık eskidiği için Windows 7 starter kurmuştum ancak bilgisayar hala çok yavaş ve PC çok ısınıyordu. Yani 15 dakikada klavyeye el değmiyor. Bunun üzerine Lubuntu denedim. Bilirsiniz hafif bir Linux distrosu ama o bile aşırı kasıyordu. Bunun üzerine araştırmalar yaptım, fan temizliği ve termal macun önerileri mevcut. Sizce bunların performansa etkisi olur mu? Yine önemli bir detay daha paylaşayım, bilgisayarın BIOS pili de bitik. Yeni bir pil sipariş ettim, onun da performansa etkisi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Isınma performansı etkileyen en önemli faktörleden ve hayır bildiğim kadarıyla BIOS pili performansı etkilemez.

Youtube'da bu pc'ye yüklenmiş Windows 7 videolarına baktığımda benimkinden daha hızlı çalıştığını görüyorum. Benimki Windows 7 ile ağlıyor. Bu arada işlemci 900 MHZ. Çift çekirdek.

YouTube'da bu PC'ye yüklenmiş Windows 7 videolarına baktığımda benimkinden daha hızlı çalıştığını görüyorum. Benimki Windows 7 ile ağlıyor. Bu arada işlemci 900 MHz. Çift çekirdek.

Bu PC'de zaten oyun oynanmayacağı için Windows XP kurabilirsiniz. Termal macun ve fan temizleme performansı arttırır.

Bilgisayarı açtığınız ilk andan itibaren kasıyosa sorun ısınma kaynaklı değildir. Genelde ısınma kaynaklı kasmalar oyunda veya yük altındayken daha çok belli eder kendini.

Yeni konular

Geri
Yukarı