Termal macun ve fan temizliği performansı artırır mı?

Termal macun Laptoplar için can suyu gibi. Fan temizliği de daha iyi ısının atılmasını sağlar. Performansa etkisi oldukça fazla.
Yani youtube'a asus eee 900 windows 7 yazdığımda karşıma çıkan videolarda bu pc'nin gayet güzel Windows 7 çalıştırdığını görüyorum. Bu bilgisayarı aralıksız 5-6 yıl hiç kullanmadım. Sizce bu süre zarfında hem termal macun hem de fan temizliği ihtiyacı doğmuş mudur?

Bu PC'de zaten oyun oynanmayacağı için Windows XP kurabilirsiniz. Termal macun ve fan temizleme performansı arttırır.
Ya XP'yi sevmiyorum, biraz daha güncel olsun diye 7 kurdum, en azından güncel bir tarayıcı ile Youtube'a falan girebileyim diye.
Bilgisayarı açtığınız ilk andan itibaren kasıyosa sorun ısınma kaynaklı değildir. Genelde ısınma kaynaklı kasmalar oyunda veya yük altındayken daha çok belli eder kendini.
Isındıkça performans düşüyor, ilk açıldığında daha sağlıklı bir performans var.

Yani youtube'a asus eee 900 windows 7 yazdığımda karşıma çıkan videolarda bu pc'nin gayet güzel Windows 7 çalıştırdığını görüyorum. Bu bilgisayarı aralıksız 5-6 yıl hiç kullanmadım. Sizce bu süre zarfında hem termal macun hem de fan temizliği ihtiyacı doğmuş mudur?
Termal macun özelliğini yitirmiştir zaten hocam. İletkenlik sıfıra yakındır.

Ya XP'yi sevmiyorum, biraz daha güncel olsun diye 7 kurdum, en azından güncel bir tarayıcı ile YouTube'a falan girebileyim diye.

Isındıkça performans düşüyor, ilk açıldığında daha sağlıklı bir performans var.

O zaman termal macun ve fan yenileme şart, ayrıca Windows XP şart hala "aşırı" kasıyor ise.

90 dereceleri görmüyorsa işlemcin, bir fark olacağını sanmıyorum.
Ölçmedim ama 15.dakikadan itibaren klavye el yakmaya başlıyor, 90 değilse bile 80-85'e rahat varıyordur. 90'u da geçtiğini düşünüyorum.
O zaman termal macun ve fan yenileme şart, ayrıca Windows XP şart hala "aşırı" kasıyor ise.
Son çare onu yüklerim ama bakın youtube'a asus eee 900 windows 7 yazarsanız, pc gayet de güzel çalıştırıyor. Bende bir sıkıntı var.

Ölçmedim ama 15.dakikadan itibaren klavye el yakmaya başlıyor, 90 değilse bile 80-85'e rahat varıyordur. 90'u da geçtiğini düşünüyorum.

Son çare onu yüklerim ama bakın YouTube'a ASUS eee 900 Windows 7 yazarsanız, PC gayet de güzel çalıştırıyor. Bende bir sıkıntı var.

İşlemci aşırı ısınıyor, belli. Bu sebepten olabilir. Ayrıca format atmayı deneyin, sürücüleri de yüklemeyi unutmayın.

O zaman çok önemli bir şey sorayım, güvenlik açısından termal macun ve fan temizliği yapılana kadar bilgisayarı açmayayım mı arkadaşlar? Patlar matlar mazallah.
İşlemci aşırı ısınıyor, belli. Bu sebepten olabilir. Ayrıca format atmayı deneyin, sürücüleri de yüklemeyi unutmayın.
En az 50 kere atmışımdır. Embedded'ları bile denedim, sürücüleri en güncel halleriyle denedim, yok nafile.
Ya Lubuntu bile nafile, o kadar diyeyim size.

Geri
Yukarı