Termal macun ve fan temizliği performansı artırır mı?

Merhaba, eski model 13 yaşında bir Notebook'um var. ASUS eee PC 900 model. 1 GB RAM'i vardı 2 GB'a yükselttim. Intel Celeron M Processor işlemcisi var. Ek olarak 16+4 GB SSD mevcut. PC'yi aperatif olarak PDF okumak, internete bakmak amacıyla kullanmak istiyordum. XP artık eskidiği için Windows 7 starter kurmuştum ancak bilgisayar hala çok yavaş ve PC çok ısınıyordu. Yani 15 dakikada klavyeye el değmiyor. Bunun üzerine Lubuntu denedim. Bilirsiniz hafif bir Linux distrosu ama o bile aşırı kasıyordu. Bunun üzerine araştırmalar yaptım, fan temizliği ve termal macun önerileri mevcut. Sizce bunların performansa etkisi olur mu? Yine önemli bir detay daha paylaşayım, bilgisayarın BIOS pili de bitik. Yeni bir pil sipariş ettim, onun da performansa etkisi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Kesinlikle etkiler. 1 yılda bir termal macun değiştirilmesi önemlidir. 1-2 ayda bir de kasayı temizlemek PC'nin hem daha uzun ömürlü olması hem de daha performanslı olmasını sağlar.
Ama 13 yıllık alet ise çok bir şey bekleme.

13 yıllık laptoptan performans günümüz şartlarında telefondan bile yavaş olacaktır.
Ha sıcaklık düşer o ayrı konu.
Windows 11 yüklemiyorum ki? 2008 model pc'ye 2009 model Windows 7 Starter yüklüyorum. Performans neden düşük olsun?
Sıcaklık değerlerinde düşüş olabilir ama eski bir cihaz olduğu için ne kadar iyi performans verebileceği hakkında yorum yapamam.
Üst düzey bir şey beklemiyorum, el yakmasın, bir de arkada bir şey açıkken ikinci bir işleme tıkladığımda pc kitlenmesin, bu kadar.

Geri
Yukarı