Termal Macun Yenileme Sonrasi Asus ROG G751JT Açılmaması

Jasonn Statham

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Laptop Modeli Asus ROG G751JT G-Sync 75Hz
CPU - Intel i7 4750HQ
GPU - Nvdia GTX 970M
Yabancisi degilim laptop temizleme isinden, bolumde bilgisayar muhendisligi oldugu icin kendim yaptim hep.

[BGCOLOR=transparent]Bu laptobu yaklasik 10 kere sök tak yapmisimdir temizleme vb. icin[/BGCOLOR]
Bugun laptobu birlestirdikten sonra ekrana goruntu geldi fakat hizli bir sekilde yanip yanip sonuyordu ve parlakligi cok dusuktu ben de dedim herhalde ekranin kablosunu tam oturtmadim ve yaklasik 10 kere sök tak yaptim hepsinde ayni idi. Bu arada goruntuyu HDMI ile televizyona verdigimde herhangi bir sikinti yok.

[BGCOLOR=transparent]10 dk stres testi yaptigimda dereceler 68'i gecmedi, sonra kapattim laptobu ve 3 kere daha sök tak yaptiktan sonra bıktım (bilenler bilir bu laptobu sökmek çok zor) v[/BGCOLOR]e laptobu kapatmadan söktüm ekran kablosunu ve goruntu gitti dogal olarak sonra laptop acik iken takmayi deneyince "czzrt" benzeri bir ses cikti ve isik gordum anakartin arka tarafinda (ekran kablosunun arka tarafi)
ve bu sefer goruntu hepten gitti sadece simsiyah bu arada HDMI'de falan sikinti yok kullanabiliyorum stres testi yaptim ve sonuclar ayni simdi size sorum anakart mi yandi ? Ekran kablosu mu bozuk? Sorun ne ? Laptobu teknik servise yollasam mi yoksa yeni panel siparis edip denesem mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
bolumde bilgisayar muhendisligi oldugu icin
laptobu kapatmadan söktüm ekran kablosunu ve goruntu gitti dogal olarak sonra laptop acik iken takmayi deneyince
Ciddi olamazsınız. Gerçekten bunu yapmadığınızı söyleyin lütfen.

Muhtemelen kabloya zarar verdiniz. Bilgisayarınız sorunsuz çalışıyorsa ekranda sorun vardır.

Notebookları isterseniz 20 defa sökün, o aletler sürekli açılmaya müsait değiller. Ben de kendi bilgisayarımı 10.söküşümde menteşelerini kırdım. Çünkü bunlar masaüstü bilgisayar değil. Sürekli açmanız gerekmiyor içini.

Bu şekilde hasar da kaçınılmaz oluyor. Sorunu bulmanız da çok zor. Ama muhtemelen sorun ekranın kablosunda.

Ciddi olamazsınız. Gerçekten bunu yapmadığınızı söyleyin lütfen.

Muhtemelen kabloya zarar verdiniz. Bilgisayarınız sorunsuz çalışıyorsa ekranda sorun vardır.

Notebookları isterseniz 20 defa sökün, o aletler sürekli açılmaya müsait değiller. Ben de kendi bilgisayarımı 10.söküşümde menteşelerini kırdım. Çünkü bunlar masaüstü bilgisayar değil. Sürekli açmanız gerekmiyor içini.

Bu şekilde hasar da kaçınılmaz oluyor. Sorunu bulmanız da çok zor. Ama muhtemelen sorun ekranın kablosunda.
Yaklaşık 8-9 yıldır laptobumu söker temizler takarım.
Bu laptobu alalı 4 yıl oldu ve hep ben temizledim, hiç servise göndermedim, ellerim yatkındır bu tarz şeylere problemin daha net anlaşılması için resimde atacağım Elektronik bilgisi benden daha iyi olanlarda konuya daha net dahil olabilir
İlk resimde kırmızı daire ile belirttiğim yer Ekranın Kablusunun Takıldığı yerdir.
1JRoV5.jpg

İkinci resimde de kırmızı daire ile belirttiğim yer Ekranın Kablosunun Takıldığı yerin arkası.
görüldüğü üzere orada kıvılcım/ateş çıkartacak herhangi bir kaynak yok konuda bahsettiğim ışık/kıvılcım Sarı renkli daire ile belirttiğim kondansatörler den çıktı herhalde yoksa ben yanlış mı gördüm kondansatörlere bir şey olsa laptop açılır mıydı ?
RnjvPn.jpg

Son düzenleme:
Kondansatör patlarsa duman, ses ve kıvılcım çıkartır. Siz üçünü de yaşadıysanız kondansatörler patlamıştır. Aşırı gerilimden ve ısıdan patlar. Patlaması çok zor bir elemandır. Ama fotoğrafta üstü şişmemiş veya hasar almamış görünüyor.

Kondansatör patlarsa duman, ses ve kıvılcım çıkartır. Siz üçünü de yaşadıysanız kondansatörler patlamıştır. Aşırı gerilimden ve ısıdan patlar. Patlaması çok zor bir elemandır. Ama fotoğrafta üstü şişmemiş veya hasar almamış görünüyor.
Hocam Fotoğrafı Öylesine çekmiştim bütün bu olaylardan önce. Yarin yeniden Söküp bakacağım, Eğer sorun onlarda ise nasıl bir yol izlemeliyim ? masraf çok çıkar mı ?

Ben bilişim uzmanı değilim. Elektronik bilgim var sadece. Bu sıradan bir elektronik kart olsaydı avometre ile veri yollarından ve elemanların sağlamlık kontrolleri yapılarak sonuca ulaşılırdı. Eğer sorun kondansatörse ben havya ile çıkartıp aynı değerde smd kondansatör lehimlerdim. Fabrikasyon ürünlerde el ile işlem yapmak zor ayrıca.

Şakaya gelmiyor bu ekran kabloları, yakın zamanda ben de kendi bilgisayarımdakine zarar verdim temizlik yaparken, artık ekranda mavi jelatin varmış gibi görüntü veriyor. İşini bilen bir elektronikçiye götürün ve bolca dua edin. Ekran fiyatları ve kalitelerinden duyacağınız şüphe hiç hoşunuza gitmeyecek çünkü tamir edilmezse.

Ben bilişim uzmanı değilim. Elektronik bilgim var sadece. Bu sıradan bir elektronik kart olsaydı avometre ile veri yollarından ve elemanların sağlamlık kontrolleri yapılarak sonuca ulaşılırdı. Eğer sorun kondansatörse ben havya ile çıkartıp aynı değerde smd kondansatör lehimlerdim. Fabrikasyon ürünlerde el ile işlem yapmak zor ayrıca.
Şakaya gelmiyor bu ekran kabloları, yakın zamanda ben de kendi bilgisayarımdakine zarar verdim temizlik yaparken, artık ekranda mavi jelatin varmış gibi görüntü veriyor. İşini bilen bir elektronikçiye götürün ve bolca dua edin. Ekran fiyatları ve kalitelerinden duyacağınız şüphe hiç hoşunuza gitmeyecek çünkü tamir edilmezse.
Yarın bakacağım kondansatör yandı ise elektronikçi yapabilir mi ? ASUS teknik servise yollasam bununla uğraşırlar mı yoksa direk derler mi anakart yanmış yenisi lazım falan ?

Benim demeye çalıştığım, isterseniz 100 kere sökün, aşırı dikkatli olmalısınız.

Ayrıca bir bilgisayar ömrü boyunca 3 defadan fazla açılıyorsa yanlış anlamayın ama bozmaya yer arıyorsunuz demektir.

Laptop komplike bir cihazdır. Fabrikada üretilir, montajlanır. İstediğiniz kadar dikkatli olursanız olun, en ufak bir elinizin kayması kötü sonuçlar doğurur. Aynı bunun gibi.

Bilgisayar mühendisliği okuyor olmanız da anladığım kadarıyla o kabloyu bilgisayar çalışırken takmamanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olmamış.

Bilgisayar mühendisliği okuyor olmanız da anladığım kadarıyla o kabloyu bilgisayar çalışırken takmamanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olmamış.
Sabırsız biriyimdir yaklaşık 10-15 kere arka arkaya sök tak yapınca sinirlendim ve böyle deneyim dedim. O sinirle laptobu yere bile çarpa bilirdim.

Buradaki sorun sadece kondansatör olamaz ekran o olaydan öncede çalışmıyordu.
Servise yollar şansımı denerim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı