Tersine mühendislik nedir?

iKayraOnur

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Daha fazla  
Yıllar önce açılan konularda bu yöntem ile bir şeyler yapıldığı açıklanıyordu ama nasıl olduğunu görmemiştim. Tersine mühendislik ile Minecraft'te bulunmayan seedler falan bulunmuş. Nasıl bir olay bu? Bilen biri açıklayabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tersine mühendislik, reverse engineering demek oluyor. Burada da açıklaması var.

Tersine mühendislik; bir ilimdir, bir sanattır.
Bir programın, nesnenin kaynaklarına erişip, düzenlemektir.

Ben bu ilmi, Dark Souls 2 Softs'yi çevirmek için kullandım.
İlimin anlamı çok farklı bir şey ama çaktırmayın :D.

Her sektörde kullanılır.

- GNU/Linux için NVIDIA kartlardan görüntü almak için kullanıldı,
- AMD, Intel'in işlemcisini yapmak için eskiden tersine mühendislik kullandı,
- Oyunları kırmak için de kullanılıyor.:D.

Son düzenleme:
Tersine mühendislik, reverse engineering demek oluyor. Burada da açıklaması var.
Örneğin uzun yıllar boyunca kaynak kodu ülkemize verilmeyen F16'ların IFF yazılımı, ASELSAN mühendisleri tarafından Tersine Mühendislik yöntemleri ile kırılmıştı.
Hocam buradaki olayı soruyorum. Mesela Minecraft'ta nasıl istenen seedi bulabildiler?

Hocam buradaki olayı soruyorum. Mesela Minecraft'ta nasıl istenen seedi bulabildiler?
Bilgisayar gibi deterministik bir yapı üzerinden gerçek random sayı üretmek aşırı maliyetlidir. Bu yüzden çok daha düşük maliyete sahip psudo random generator'lar kullanılır. Bu generator'lar şu an detayına girmeyeceğim bir çok matematik ve bilgisayar hilesi (trick) kullanarak uniform veya gaussian random sayı oluşturabilirler. Generator'ların nereden başlayacağını ise seed belirler. (f(x) gibi düşürsek x'in ilk/başlangıç değeri.)
Bunun yan etkisi olarak Seed bilinirse tekrarlanabilir rastgele sayılar üretilebilir.

Minecraft dünyayı yaratırken bir seed üzerinden rastgele olarak yaratır. Rastgele sayı üretme biçimi/yöntemi ve seed aynı ise aynı sonucu/dünyayı üretir.

"Tersine mühendislik ile nasıl seed'ler bulunabiliyor?" sorusuna gelirsek. Formül belli, istenilen sonuç belli eksik nedir? Seed. Algoritmayı tersine çalışacak şekilde tekrardan yazıp dünyayı verip sonuç olarak seed alınabilir.
Bir tür f(x)^-1 gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı