Sürprizbozan The Last of Us hakkındaki düşünceleriniz

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KreplinN

Hectopat
Bence hikaye çok başarılıydı, her oyun mutlu sonla bitecek diye bir şey yok. Oyundaki amaç doğrultusunda çok iyi bir final olmuş. Ellie bir taraftan joel’e aşının bulunmasını engellemesi konusunda kızgın, bir taraftan da abby’e; joel’i öldürdüğü için kızgın. Başrölde ki karakter ergen olduğu için kararları tutarsız. Finalde öldürmek istiyor ama joeli hatırlayınca öldürmekten vaz geçiyor. Oyunun amacı insanlarda derin bir etki bırakmaktı, başarılı oldu. Her oyun, mutlu son ile bittiği için insanlar kötü son ile bitince oyunu karalamaya başladı. Diğer oyunlar insanları etkilemedi ama bu oyunun etkisi insanlarda derin bir iz bıraktı. Sizin düşünceleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Senaryo leş gibi, bir yerden sonra çöpleşiyor beğenmedim. 10 üzerinden -8 veriyorum. Grafik ve mekanikler güzel, ara sahneler ortalama, yapay zeka eh.

İnsanların çok büyük kısmı hakkaniyetli davranacak vicdani gerekliliğe sahip değiller. Metacritic kullanıcı puanlarına bakıyorum ve bunu çok net görüyorum. Oyunun tek yanı hikaye mi? Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik, bölüm tasarımı gibi bir sürü kriteri daha var ama sırf hikayeyi beğenmedikleri için puanlamada ölümüne gömen on binlerce kişi var.

Hikayesini beğenmemişsindir de sadece hikaye kriterinden yola çıkarak diğer bir sürü kriteri göz ardı edip bu kadar özenilerek yapılmış oyuna 0-1-2-3 verenlerle asla özel hayatımda muhatap olmam. Haksızlıktan başka bir şey değil, bu konuda bile vicdanıyla mantığını bağdaştıramayacak kadar zayıf meziyetleri olanlar yarın öbür gün en yakınlarının da hakkını yer.

İnsanların çok büyük kısmı hakkaniyetli davranacak vicdani gerekliliğe sahip değiller. Metacritic kullanıcı puanlarına bakıyorum ve bunu çok net görüyorum. Oyunun tek yanı hikaye mi? Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik gibi bir sürü kriteri daha var ama sırf hikayeyi beğenmedikleri için puanlamada ölümü gömen milyonlarca kişi var.

Sadece single oyunda grafiği mekaniği ne yapayım?

İnsanların çok büyük kısmı hakkaniyetli davranacak vicdani gerekliliğe sahip değiller. Metacritic kullanıcı puanlarına bakıyorum ve bunu çok net görüyorum. Oyunun tek yanı hikaye mi? Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik, bölüm tasarımı gibi bir sürü kriteri daha var ama sırf hikayeyi beğenmedikleri için puanlamada ölümüne gömen milyonlarca kişi var.

Hikayesini beğenmemişsindir de sadece hikaye kriterinden yola çıkarak diğer bir sürü kriteri göz ardı edip bu kadar özenilerek yapılmış oyuna 0-1-2-3 verenlerle asla özel hayatımda muhatap olmam. Haksızlıktan başka bir şey değil, bu konuda bile vicdanıyla mantığını bağdaştıramayacak kadar zayıf meziyetleri olanlar yarın öbür gün en yakınlarının da hakkını yer.
Zeki adam, hikayeyi anlıyor zaten. ND’nin yaptığı çoğu oyun böyledir, hikayeyi anlamayanlara kötü; anlayanlara efsane gelir.

@KreplinN Hikayeyi sevip sevmeme kısmı oyundaki karakterlerle oyuncuların kendini bağdaştırmasına göre değişir. Ellie'yi sevmeyip Joel'i sevenlerin hoşlanmadıkları bir sürü kısım var, üstelik başlarda kötü olarak gösterilen karakterin haklı nedenleri olduğunu ve aslında o kadar da kötü olmadığını oyuncuların gözüne sokunca bir kısım sevmedi. Hikayeyi sevmeyenlere lafım yok ama sırf hikayeyi sevmediler diye oyuna 0-1 veren vicdanı ve mantığını bir araya getiremeyenlere de lafım çok.

@KreplinN Hikayeyi sevip sevmeme kısmı oyundaki karakterlerle oyuncuların kendini bağdaştırmasına göre değişir. Ellie'yi sevmeyip Joel'i sevenlerin hoşlanmadıkları bir sürü kısım var, üstelik başlarda kötü olarak gösterilen karakterin haklı nedenleri olduğunu ve aslında o kadar da kötü olmadığını oyuncuların gözüne sokunca bir kısım sevmedi. Hikayeyi sevmeyenlere lafım yok ama sırf hikayeyi sevmediler diye oyuna 0-1 veren vicdanı ve mantığını bir araya getiremeyenlere de lafım çok.
Yapımcının amacı buydu zaten :) Yapımcı, sağ gösterip soldan vurdu sürekli ve kızgınlık ve intikam alma isteği çıktı insanlarda.

Ayrıca hikayeyi sevmeyenler daha sorunun ne olduğunu bile anlayamamışlar, hikaye kötü diyorlar. Hikayedeki asıl sorun kurgusu değil, kurgu içindeki karakterleri olması gerektiği şekilde konumlandıramamışlar ya da konumlandırmamışlar. Oyunun baş kahramanı olarak insanlara sunduğun karakter tam bir ergen ve dengesiz çıkarsa, başlarda nefret ettirmek istediğin karakterle daha sonra çok fazla empati yapıp aslında kötü değilmiş dedirtirsen çoğu oyuncu atarlı ergenle oyunu oynamaktan memnun kalmaz.

Aynı senaryoyu al ama Ellie'yi oyuncuların seveceği karaktere getiren bir gelişim yaz, Abby'yi de herkesin nefret edeceği bir karakterde yaz, şu anda hikaye kötü diyenlerin çoğu bunu demiyor olacaktı. Hikaye aynı hikaye ama sadece karakterler daha iyi konumlandırılmış olacaktı.

Yeni konular

Geri
Yukarı