The Witcher 3 güzel mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"Dünyanın en iyi dövüş mekaniklerine sahip oyunu" demedim. Rol yapma içeren bir oyuna göre kütüksü olmasını beklediğim dövüş mekanikleri gayet estetikti. Yaratıkların animasyonları ise yine kütüksülükten ziyade akıcı şekilde ilerliyordu.

Her rol yapma oyununun kötü dövüş mekaniği mi oluyor? Daha önce kaç tane rol yapma oyunu oynadın?

"Dünyanın en iyi dövüş mekaniklerine sahip oyunu" demedim.

Bunu söyledin diyen olmadı zaten. "Dövüş mekanikleri oyuncuyu oyuna çekiyor" dedin. Belirttiğim gibi Witcher 3'ün dövüş mekanikleri çıktığı sene için bile kötü (ki bu söylediğim oyunu beğenen beğenmeyen çoğu oyuncunun katıldığı bir şey) ve "diğer rol yapma oyunlarının dövüş mekanikleri de kötü" argümanı oyunun kötü dövüş mekaniklerini kurtarmaya yetecek bir bahane değil.

Ne tür oyunlar sevdiğini bilmiyorum ama Witcher 3'ü bilgisayarıma(o zamanlar GTX 960 ekran kartı sahibiyim) 2 kere kurup oynamaya çalıştım ama her seferinde beni deli etti. Çünkü konuşmalar arasında çok bekliyordum ve klavye-fare ile oyunu oynamak zor oluyordu. Oynamaktan vaz geçtim. Hatta oyundan nefret ettim. Sonra büyük övgüler aldığı için oyuna tekrar bir şans daha vermek istedim. Fakat bu kez PS4'de ve joystick'le oynadım ve 4 günde oyunu bitirdim. Artık en çok sevdiğim oyunlar listesinde 1 numarada. Hikayeli rol yapma oyunlarını seviyorsan mutlaka oynamalısın. Yalnız güçlü bir bilgisayar(özellikle SSD olmalı) yada konsol ve joystick ile oynamanı tavsiye ederim. Çünkü diğer türlü oyundan nefret edebilirsin.
Arkadaşlar ve yazıyı yazan arkadaş oyunu açtım ama joystick le oynanmıyor, nasıl atayabilirim? Biraz araştırdım x360ce ile oluyor diyorlar ama hatalı oluyormuş bazen aşağı basınca yukarı gidiyormuş falan kolla düzgün oynanabilecek bu veya benzeri program linki atabilecek olan var mı?

Her rol yapma oyununun kötü dövüş mekaniği mi oluyor? Daha önce kaç tane rol yapma oyunu oynadın?

Bunu söyledin diyen olmadı zaten. "Dövüş mekanikleri oyuncuyu oyuna çekiyor" dedin. Belirttiğim gibi Witcher 3'ün dövüş mekanikleri çıktığı sene için bile kötü (ki bu söylediğim oyunu beğenen beğenmeyen çoğu oyuncunun katıldığı bir şey) ve "diğer rol yapma oyunlarının dövüş mekanikleri de kötü" argümanı oyunun kötü dövüş mekaniklerini kurtarmaya yetecek bir bahane değil.
Oynadığım RPG oyunlarını sayayım o zaman öncelikle;
- Witcher 2
- Witcher 3
- TWD (Aksiyon değil)
- Detroit: Become Yunan (Aksiyon Değil)
- Assassin's Creed Origins (vuruş hissiyatı aramaya bile lüzum yok)
- Assassin's Creed Odyssey (Origins'teki silahın hafif değişmiş halinin yeniden sunumu)
- Warband (Warband'te anında vuruş yönünü değiştirebildiğimiz için animasyonları az ama çeşitliliğini silah türlerinden sağlıyor.)
- Bannerlord (Warband ile hemen hemen aynı sözleri söyleyebilirim)
- TES Oblivion (Anlatmama gerek yok)
- TES Skyrim (110 saat harcadım ve modsuz kesinlikle kombatı çekilmez)
Ayrıca daha da küçükken birçok metin tabanlı JRPG'de oynadım. (Sorunuzda RPG olarak sormuşsunuz ama Witcher 3 bir Aksiyon-RPG karışımı haberiniz olsun 🙂)

Tamamdır öyleyse ilk sorunu yanıtladığıma göre devam edelim.

Witcher 3'ten önce oynadığım Skyrim, Oblivion ve Bannerlord'taki en büyük eksiklik; dövüşteki genel kısırlıktı. Skyrim ve Oblivion animasyonlarıyla ve vuruş hissiyatı ile eksikti, Bannerlord ise vurduğunu hissettirmeye çalışırken hem vuruş hissiyatını hemde animasyonları es geçmişti. Witcher 3'te ise ilk miniboss'la savaşımızda gerçekten büyülenmiştim.
Çünkü kılıçla dövüşmenin bu kadar estetik olmasını kesinlikle beklemiyordum. Diğer saydığım oyunlardaki eksikliği en iyi şekilde örten oyun oldu Witcher 3.
Oyunda acemiyken yaratık külliyatını okumak, sonrasında yaratığa uygun yağları kılıca uygulayıp savaşa girmek kesinlikle oyunun içine sokan bir etken. Ardından yaratıkla dövüşürken iksirlerin kullanımına verilen önem (kabul ediyorum, Witcher 2'deki kadar karmaşık ve zor değil ama yine de W3'teki sistemi tercih ederim) de oyuna bağlanmana katkı sağlıyor. Hatta oyunda geliştikce yeni kılıç animasyonlarının açılması, büyülerin kullanımlarının değişmesi, karakter gelişimine göre Simya, büyü ve savaşçı yeteneklerinin aktifleşmeside oyundaki dövüş mekaniklerine zenginlik katan önemli etmenlerden.
Diğer oyunlardaki gibi "görev al, buraya git, şunu kes, öldür, görevi aldığın yere geri gel ve ödülünü al" formülünü hissettirmedi bana. Bu sorunu özellikle Ubisoft oyunlarında yaşıyordum. Witcher'da ise tüm yan görevlerin o evrene ait birşeyleri anlatmak istiyor olması kesinlikle keyifli gelmişti.
Son olarak eklemekte fayda olarak gördüğüm bir diğer husus ise oyun zorluğu. 4'e ayrılıyordu ve bunlar;
• Hikaye
• Hikaye ve kılıç
• Kan ve Kemikler (bunu net hatırlamıyorum)
• Ölüm Marşı

Eğer 3. seviye ve üstü zorluğu seçerseniz meditasyon yaptığınızda canınız dolmuyordu.
Tavsiyem ilk olarak Kan ve Kemikler'de oynayın. Oyundaki yemeklerin tüketimine özen gösterin. (Diğer düşük kısımlarda, özel etki veren yiyecekler dışında pek bir özellikleri kalmıyor yiyeceklerin)
Ama ardından mutlaka alıştığınızda Ölüm Marşı'nda oyunu oynayın. Tam kıvamında bir oyun deneyimi için şiddetle tavsiye ederim 🙂

Ortalama bir oyun, ne Türkiye'de övüldüğü kadar çok çok iyi ne de gömecek kadar kötü. Ayrıca konuda yazdıldığı gibi Witcher 3 tam olarak bir RPG oyunu değildir, daha çok aksiyon/macera ağırlıklı bir RPG oyundur. Önceden tanımlı bir karakter ile belli şeyleri yapıyorsunuz, tam olarak bir RPG görmek istiyorsanız Skyrim'e bakabilirsiniz.

Bunun dışında Nioh bir souls-like tarzı oyundur, türün diğer oyunları gibi kapalı bir atmosferi vardır, herkese hitap eden bir tür değil maalesef. Dolayısıyla Witcher 3 ile pek alakaları yok.

Oyna uygun her mod grafiği güzelleştirir. Orijinalliğini bozar oynun veya hatalara sebep olabilir. Oynu oynadım bitirdim güzel oyun ama oyun çok uzun açık dünya RPG sevmiyen varsa tavsiye etme bence.

Oynun orjinalligini mi bozar?😀 hatalara mi sebep olur? Tam tersi unofficial Patch'ler Bethesda'nin yapamadigini yapiyor. Butun buglari glitchleri duzeltiyor. 100+ modla bile orjinalligini bozmadan oynayabilirsin oyunun. W3 de acik dunya RPG degil mi zaten? Onu seven bunu da sever diye dusunuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadığım RPG oyunlarını sayayım o zaman öncelikle;
- Witcher 2
- Witcher 3
- TWD (Aksiyon değil)
- Detroit: Become Yunan (Aksiyon Değil)
- Assassin's Creed Origins (vuruş hissiyatı aramaya bile lüzum yok)
- Assassin's Creed Odyssey (Origins'teki silahın hafif değişmiş halinin yeniden sunumu)
- Warband (Warband'te anında vuruş yönünü değiştirebildiğimiz için animasyonları az ama çeşitliliğini silah türlerinden sağlıyor.)
- Bannerlord (Warband ile hemen hemen aynı sözleri söyleyebilirim)
- TES Oblivion (Anlatmama gerek yok)
- TES Skyrim (110 saat harcadım ve modsuz kesinlikle kombatı çekilmez)
Ayrıca daha da küçükken birçok metin tabanlı JRPG'de oynadım. (Sorunuzda RPG olarak sormuşsunuz ama Witcher 3 bir Aksiyon-RPG karışımı haberiniz olsun 🙂

4-5 tane rol yapma oyunu (ki bazıları rol yapma bile değil) oynayıp onlarla Witcher'ı karşılaştırmışsın, ben onlarca rol yapma oyunu oynadım😀 Mass Effect serisini oynadın mı, veya Deus Ex serisini? Ayrıca bilmiyorsan söyleyeyim, Witcher 3 aslında bir rol yapma oyunu değil, Açık Dünya-Aksiyon oyunu. Witcher 3'te neyin rolü yapılıyor açıklarsan sevinirim. Geralt ile rol yapamazsın çünkü zaten Geralt karakterinin çizgilerini oyun çekmiş. Geralt'ın kişiliğini falan değiştiremezsin, dolayısı ile onunla rol de yapamazsın. Diyalog seçiminin bulunduğu her oyun rol yapma olmuyor yani.

Ciddi ciddi oyun zorluğu ile dövüş mekanikleri arasında bağ mı kurdun yoksa bu bir şaka mı? Oyunu farklı zorluklarda oynamak mekanikleri olduğundan daha iyi veya yeterli yapmaz, yapay zekaya karşı tekrar tekrar ve daha uzun süre mücadele etmeni sağlar sadece. Tekrar ediyorum, Witcher 3'ün dövüş ve genel mekanikleri çıktığı sene için bile iyi değil ve oyun basınında da bu konu çokça eleştirildi. Bannerlord ile veya 15 senelik Skyrim ile karşılaştırıp "Witcher 3'ün mekanikleri iyi" demekle olmuyor bu iş. Ortalama bir Açık Dünya-Aksiyon oyunu olan Assassin's Creed Odyssey ile Witcher 3'ün dövüş mekaniklerini karşılaştıralım, ortalama bir oyun olmasına rağmen Odyssey'in dövüş mekaniklerinin daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.

4-5 tane rol yapma oyunu (ki bazıları rol yapma bile değil) oynayıp onlarla Witcher'ı karşılaştırmışsın, ben onlarca rol yapma oyunu oynadım😀 Mass Effect serisini oynadın mı, veya Deus Ex serisini? Ayrıca bilmiyorsan söyleyeyim, Witcher 3 aslında bir rol yapma oyunu değil, Açık Dünya-Aksiyon oyunu. Witcher 3'te neyin rolü yapılıyor açıklarsan sevinirim. Geralt ile rol yapamazsın çünkü zaten Geralt karakterinin çizgilerini oyun çekmiş. Geralt'ın kişiliğini falan değiştiremezsin, dolayısı ile onunla rol de yapamazsın. Diyalog seçiminin bulunduğu her oyun rol yapma olmuyor yani.

Ciddi ciddi oyun zorluğu ile dövüş mekanikleri arasında bağ mı kurdun yoksa bu bir şaka mı? Oyunu farklı zorluklarda oynamak mekanikleri olduğundan daha iyi veya yeterli yapmaz, yapay zekaya karşı tekrar tekrar ve daha uzun süre mücadele etmeni sağlar sadece. Tekrar ediyorum, Witcher 3'ün dövüş ve genel mekanikleri çıktığı sene için bile iyi değil ve oyun basınında da bu konu çokça eleştirildi. Bannerlord ile veya 15 senelik Skyrim ile karşılaştırıp "Witcher 3'ün mekanikleri iyi" demekle olmuyor bu iş. Ortalama bir Açık Dünya-Aksiyon oyunu olan Assassin's Creed Odyssey ile Witcher 3'ün dövüş mekaniklerini karşılaştıralım, ortalama bir oyun olmasına rağmen Odyssey'in dövüş mekaniklerinin daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.
Kardeşim yeni yeni araştırdım ama anladığım kadarıyla niye iyi değil çünkü çok büyük bütçeyle ve bir ünlü firmanın yaptığı bir oyun değil bildiğim kadarıyla CD Projekt RED in 2. 3. Ünlü oyunu bununla rockstarın milyon dolarlarla yaptığı RDR2 karşılaştırılmaz mesela mekanikler o nedenle böyle bence +adamların daha önce tutan oyunu yok riske girip paralarını çöpe atamamışlardır senin bu kadar gömmen arkadaşında bu kadar övmesi mantıksız yani :D Biraz oynadım ben iyi gibi ama abartılıyoe gibi geldi banada bu ayrı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı