The Witcher 3 oynanır mı?

• Konuyu başlatan ozr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 57
  • Görüntüleme 11B
Dün akşam Steam üzerinden The Witcher 3 GOTY aldım. İndirime girmişti yaklaşık 14-15 TL tuttu sanırsam. Konuya gelirsek herkesin övdüğü oyunun ben de artık tadına bakmak istedim. Efsanevi efsunger Geralt'ı incelemeye karar verdim. Fakat oyunu indirmekle indirmemek arasında kaldım. Çok fazla uzun olduğu söyleniyor hikayesi. Bir zamandan sonra bıktırır mı? İlk başları sıkıcıysa şimdiden söyleyin de oyuna başlarsam sıkılıp bırakmayayım :D çok fazla at üstünde yol çekiyorsak bir zamandan sonra sıkabilir diye düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Sırf herkes seviyor diye siz de sevmiş gibi davranıp burada bana oyunu övmezseniz sevinirim. Oyunu iyisiyle kötüsüyle oynayıp bitirmiş birisi anlatırsa daha çok sevinirim.

Oyun iyidir hocam, yani ben severek oynamıştım.

Arkadaşların aksine ben ilk saatleri çok sevmiştim özellikle Velen'de serbest kaldığımız zaman Roach ile gezmeyi. Belki de ilk defa yüksek ayarlarda yeni bir oyun oynadığım için grafikler, çevre ve ışıklandırma çok hoşuma gitmişti. Hikaye toplu bir şekilde gayet güzel. Yan görevler de çeşitli yani Klasik AC ve Far Cry tarzı değil. DLC'leri oyunun ana hikayesinden bile çok sevebilirsin. Toussaint da çok eğlenceli yan görevlerle karşılaşacaksın. Ayırdığın zamana tamamıyla değer.

Steam'de 1 ay içerisinde 90 saat oynayarak bitirdim ve bu yaz yeniden başlamak istiyorum. Şiddetle tavsiye ederim. Şu an GOTY Edition 15 TL. Bu fiyatı kaçırma derim.

15₺'ye GOTY Edition kaçmaz cidden. Şu ana kadarki en düşük fiyat sanırım. Geçen sene 22₺'ye almıştım. Onun dışında yukarıda yazılanlara katılıyorum, oyunun ilk saatleri sıkıcı, kombat sistemi hantal gelmişti. Simya ve crafting sistemine alışınca akıyor oyun. Ama at sürme mekanikleri rezalet onun dışında sıkmayan bir oyun.

Objektif bir yorum yapmaya çalışacağım.

İlk olarak, oyun bir RPG oyunu. RPG türündeki oyunları sevmiyorsan bu oyuna hiç bulaşma.

Witcher 3 fantastik bir evrende geçen, bolca yaratıkların bulunduğu, insan ve insan olmayanların birlikte yaşadığı şehirlerin olduğu, gezilecek ve keşfedilecek ucu olmayan bir evrene sahip olan oyundur. Oyunda siyah ile beyaz kavramı yok. Gri var. Oyunu oynarken göreceğin canlılar ne iyidir, ne de kötüdür. Diyalog seçeneklerin ne iyi, ne de kötüdür. Oyunun atmosferi de, bu griliği güzel yansıtacak nitelikte.

Şunu söylemeliyim ki oyunun ilk görevleri, ki bu ortalama 5 saate tekabül ediyor, sıkıcı. Git şu adamı bul, bulduğun adamın bilgilerini almak için şu işi hallet, işi hallederken bir sıkıntı ve şuraya git gibi. Aslında oyunun çoğunluğu yukarıda anlattığım olaydan oluşuyor. Ama ilk görevlerin arkasındaki hikayeden mi, atmosferden mi, yoksa gerçekten sıkıcı oluşundan mı bilmem ama ilk görevler gerçekten sıkıcı. Oyuna 3. kez başlayacağım zaman sırf ilk görevleri yapmamak için hikayenin biraz ilerisinde olan bir save dosyası oluşturdum.

Ama bu ilk görevlerin sıkıcı olması tüm oyunun sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor. İlerledikçe oyunun hikayesindeki saçmalık kayboluyor, şahane tasarlanmış görevler ortaya çıkıyor. Her 1 saatin sonunda oyuna daha da bağlandığını fark edeceksin.

Sadece ana görevler değil, yan görevler de harika tasarlanmış ve gayet iyi bir hikayeye sahip. Kendi aralarında konuşan insanların yanına gittiğinizde aldığınız görevler, yolda sakin bir şekilde ilerlerken yolunuza çıkan haydutlar veya gerçekten yardıma ihtiyacı olan sıradan insanlar bile merak duygunuzu gıdıklıyor. Ki oyunun bana göre başardığı en iyi şeylerden birisi merak duygusudur.

Açık Dünya konusunda da iyi olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Bir görevi yapmak için yola koyulduğunuz zaman bak şurada bir hazine var, burada bir adam ölmüş, orada tekne batmış, ileride eski bir yapıt var derken bir bakıyorsunuz ki 10 saati devirmişsiniz.

Oyunun içinde gizli saklı görevler de var mesela. Denk geldiğim birkaç şeyi anlatacağım.

Bir köyün içerisinde dolaşırken, 2 adamın X ormanında (adını hatırlamıyorum) garip bir ses ve hemen ardından çığlık atan bir kadının sesini duymuşlar. O ormanın içine gittiğimde hem o yaratık ile, hem de ölen kadın ile karşılaştım ve etrafı araştırdığım zaman bulduğum not ile birlikte de olayın hikayesini anlamış oldum.

Bir diğeri ise, Blood and Wine ek paketinde başıma geldi. Bir ırmağın yakınında yüzüğümü düşürdüm diye ağlayan bir kadın vardı. Irmağın aşağısını biraz araştırdığım zaman düşen yüzüğü buldum ve kadına geri verdim. Kadın da sadece teşekkür etmekle yetindi ama, neyse :)

Bahsettiklerim gizli görevler bu arada. Daha onlarca vardır büyük ihtimalle.

Kısacası, oynaman gerekiyor. Ama 3. oyunu değil, 2. oyunu. 3. oyundan başladığın zaman şehirlerin neden böyle olduğunu, çoğu kesimin neden pislik içinde yaşadığını, karakterleri bilemeyeceksin. Ve 2. oyunu oynadığın taktirde çoğunu öğreneceksin. 2. oyunu oynaman gerekli değil, özetini de okuyabilirsin.

Dün akşam Steam üzerinden The Witcher 3 GOTY aldım. İndirime girmişti yaklaşık 14-15 TL tuttu sanırsam. Konuya gelirsek herkesin övdüğü oyunun ben de artık tadına bakmak istedim. Efsanevi efsunger Geralt'ı incelemeye karar verdim. Fakat oyunu indirmekle indirmemek arasında kaldım. Çok fazla uzun olduğu söyleniyor hikayesi. Bir zamandan sonra bıktırır mı? İlk başları sıkıcıysa şimdiden söyleyin de oyuna başlarsam sıkılıp bırakmayayım :D çok fazla at üstünde yol çekiyorsak bir zamandan sonra sıkabilir diye düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Sırf herkes seviyor diye siz de sevmiş gibi davranıp burada bana oyunu övmezseniz sevinirim. Oyunu iyisiyle kötüsüyle oynayıp bitirmiş birisi anlatırsa daha çok sevinirim.
Her türlü etkinliğini,yan görevini,dlc'sini bitirdim.Ana hikayeyle birlikte götürmeye çalıştım bunları,toplam oynamam 253 saat oldu.Ama ben doymadım hani keşke daha uzun olsaydı hikaye.Ben oynamaya ikinci oyunundan başlamıştım,o yüzden rünlere,kılıçlara,hikayeye,özelliklere vs aşina sayılırdım ama buna rağmen 3.oyunun başında biraz afalladım.Açık dünya,savaş mekanikleri vs alışana kadar biraz sıkabilir,o yüzden zorluğuda fazla arttırmadan oyna derim.Alışınca zaten birdaha bırakamazsın,bende bir ara +new game yapmayı düşünüyorum.
GTX 1650 Ti i5-10500h bilgisayar alacağım yaklaşık 6-7 ay sonra ama tabii fiyatlar artmazsa. Oyunu sıkıntısız açar diye düşünüyorum.
Ben gtx1050 ile çoğu ayar high'ta 50-60 fps arası oynamıştım.Rahat oynarsın sende.

Yeni konular

Geri
Yukarı