Ticarete atılmak

334155

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Sakarya
İyi geceler hepinize. Aramızda E-Ticaret ile ilgilenen var mı diye bir sormak istedim. Ben bu alanda çalışmalar yaparak kendimi geliştirmek ve gelir elde etmek istiyorum. Fazla uzatmadan sorularıma geçeyim.

1- Öncelikle Trendyol'da birkaç adet örgü bileklik tasarımı gördüm ve gerçekten çok hoşuma gitti. Genel olarak bakıldığı zaman da takı gibi şeylere talebin çok fazla olduğunu gözlemledim. Şimdi ben 3-4 farklı tasarıma sahip bir ürün üretsem, bunları Trendyol'a koysam bir sorun çıkar mı? Yani demek istediğim şey şu: Bir ürünü satmaya başlamadan önce illa o üründen bir sürü stok mu yapmam gerek? (200-300 adet) Ben talep çoğunluğuna göre başlamayı düşünüyorum.

2- Yaşım 16. Trendyol'da satış yapsam kendi üzerime yapamaz mıyım? Yani yaşım küçük olduğu için herhangi bir aile bireyimin mi üstüne olması lazım söz konusu satıcı hesabın?

3- Diyelim ki Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti gibi yerlerde güzel bir satış endeksi yakaladım. Daha sonra Amazon gibi yerlerde de yapmaya başladım. Yaşım da 18-19 olduğuna göre kendi şirketimi açabilirim. Bu durumda Amerika veya herhangi bir Avrupa ülkesinde vize alma durumum nedir? (Kalıcı olarak yaşamak için)

4- Kargo işi. Arkadaşlar bu işin kargolama süreci tam olarak nasıl işliyor? Kendim gidip kargo firmaları ile ekstra anlaşma mı yapmam gerekli? Ortalama 10-15 liralık bir bileklik için kimse 20 TL kargo ödemez diye düşünüyorum.

Bu tür siteler için şirket kurman gerekir. Babanın ya da annenin üzerine açabilirsin, zor değil. Veya 2 yıl bekler kendi üstüne açarsın. Bu tür siteler kargocular ile anlaşmalı olduğu için kargo çok pahalı olmuyor.
Şirketi kurduk diyelim. Bunun sanıyorum ki belli tarihlerde vergi ödemesi vs. vardır. Bunu ben satış yaptıkça mı ödeyeceğim yoksa sırf şirketim var diye mi ödeyeceğim?

Şirketi kurduk diyelim. Bunun sanıyorum ki belli tarihlerde vergi ödemesi vs. vardır. Bunu ben satış yaptıkça mı ödeyeceğim yoksa sırf şirketim var diye mi ödeyeceğim?
Bir mali müşavire evraklarını vereceksin, o senin adına bütün işlemlerini yapacak. Ödeme yapman gerektiğinde mali müşavir ile konuşursun. Kendisi de ödeyebilir senin adına.

Bir mali müşavire evraklarını vereceksin, o senin adına bütün işlemlerini yapacak. Ödeme yapman gerektiğinde mali müşavir ile konuşursun. Kendisi de ödeyebilir senin adına.
Kuzenim (çok yakınız) maliye okuyor. Sanırım bitirdiğinde mali müşavir olacak. O benim işlerime bakabilir sanırım.

Amacın Amerika'ya gitmek ise work&travel en kolay yol.

Onun için tam olarak ne lazım? İleride psikoloji okumak istiyorum. Okulum aracılığı ile mi gidiyorum yoksa bir yere başvuru falan mı yapmam gerekli?

Sipariş bazlı çalışacaksanız asla bulaşmayın derim e-ticaret siteleri kargoyu gününde vermezseniz puanınızı düşürüyor hatta ceza kesme yetkileri bile var. Ufak bir Google aramasıyla kesilen cezaları görebilirsiniz. Eğer sipariş edilen ürünü iptal ederseniz 35 TL ceza kesiyor. Bu tarz ciddi yerlere üye olmadan önce dolap, shopier gibi yerlerde başlayın derim. Zaten kişisel olarak üye olamıyorsunuz Gittigidiyor'da satış yapabilirsiniz ama.

Kuzenim (çok yakınız) maliye okuyor. Sanırım bitirdiğinde mali müşavir olacak. O benim işlerime bakabilir sanırım.
Maliye bitirdiğinde muhasebeci olur. Mali müşavir olabilmek için 4 sene staj yapıp, sınava girmesi gerekiyor. Ayrıca ticaret zor iştir, her şeyi (gider, açılış masrafları vs.) planla, sonra başla.

Sipariş bazlı çalışacaksanız asla bulaşmayın derim e-ticaret siteleri kargoyu gününde vermezseniz puanınızı düşürüyor hatta ceza kesme yetkileri bile var. Ufak bir Google aramasıyla kesilen cezaları görebilirsiniz. Eğer sipariş edilen ürünü iptal ederseniz 35 TL ceza kesiyor. Bu tarz ciddi yerlere üye olmadan önce dolap, shopier gibi yerlerde başlayın derim.
Ürünü kısa sürede üretebilirim, dert değil. Hatta gece gündüz uyumam stok yaparım, yeter ki başarılı olayım.
Maliye bitirdiğinde muhasebeci olur. Mali müşavir olabilmek için 4 sene staj yapıp, sınava girmesi gerekiyor. Ayrıca ticaret zor iştir, her şeyi (gider, açılış masrafları vs.) planla sonra başla.
@Hüseyin42 dediği gibi ürünü ilk başta Letgo, Dolap gibi yerlere koyayım diyeceğim fakat oralarda daha önce bakmıştım, pek istek yok bu tür şeylere. Fakat yine de koyarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı