Ticarete atılmak

334155

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Sakarya
İyi geceler hepinize. Aramızda E-Ticaret ile ilgilenen var mı diye bir sormak istedim. Ben bu alanda çalışmalar yaparak kendimi geliştirmek ve gelir elde etmek istiyorum. Fazla uzatmadan sorularıma geçeyim.

1- Öncelikle Trendyol'da birkaç adet örgü bileklik tasarımı gördüm ve gerçekten çok hoşuma gitti. Genel olarak bakıldığı zaman da takı gibi şeylere talebin çok fazla olduğunu gözlemledim. Şimdi ben 3-4 farklı tasarıma sahip bir ürün üretsem, bunları Trendyol'a koysam bir sorun çıkar mı? Yani demek istediğim şey şu: Bir ürünü satmaya başlamadan önce illa o üründen bir sürü stok mu yapmam gerek? (200-300 adet) Ben talep çoğunluğuna göre başlamayı düşünüyorum.

2- Yaşım 16. Trendyol'da satış yapsam kendi üzerime yapamaz mıyım? Yani yaşım küçük olduğu için herhangi bir aile bireyimin mi üstüne olması lazım söz konusu satıcı hesabın?

3- Diyelim ki Trendyol, Hepsiburada, Çiçeksepeti gibi yerlerde güzel bir satış endeksi yakaladım. Daha sonra Amazon gibi yerlerde de yapmaya başladım. Yaşım da 18-19 olduğuna göre kendi şirketimi açabilirim. Bu durumda Amerika veya herhangi bir Avrupa ülkesinde vize alma durumum nedir? (Kalıcı olarak yaşamak için)

4- Kargo işi. Arkadaşlar bu işin kargolama süreci tam olarak nasıl işliyor? Kendim gidip kargo firmaları ile ekstra anlaşma mı yapmam gerekli? Ortalama 10-15 liralık bir bileklik için kimse 20 TL kargo ödemez diye düşünüyorum.

Onun için tam olarak ne lazım? İleride psikoloji okumak istiyorum. Okulum aracılığı ile mi gidiyorum yoksa bir yere başvuru falan mı yapmam gerekli?

Çeşitli programlar var. Çeşitli ajanslara başvuru yapıyorsun ve onlar da sana ilgili programlar için yön gösterip evraklarını hazırlıyorlar. Bir arkadaşım üniversitenin yaz tatilinde gitmişti. Fakat okulu bırakıp orada kalma kararı aldı. Çalışma izni süresini uzattı ve orada yaşamaya devam ediyor bir süredir.
Sizin için eğitim ön planda ise üniversiteyi orada okumanızı öneririm.

Çeşitli programlar var. Çeşitli ajanslara başvuru yapıyorsun ve onlar da sana ilgili programlar için yön gösterip evraklarını hazırlıyorlar. Bir arkadaşım üniversitenin yaz tatilinde gitmişti. Fakat okulu bırakıp orada kalma kararı aldı. Çalışma izni süresini uzattı ve orada yaşamaya devam ediyor bir süredir.
Sizin için eğitim ön planda ise üniversiteyi orada okumanızı öneririm.
Hangi ülkeye gitti? Tam olarak ne iş yaptığını biliyor musunuz? Ne kadar süre çalışmak için gitti; ne kadar süre uzattı?

Hangi ülkeye gitti? Tam olarak ne iş yaptığını biliyor musunuz? Ne kadar süre çalışmak için gitti; ne kadar süre uzattı?

Work&Travel ABD ülkesine ait bir programdır. Yani arkadaş Amerika'ya gitti. Giderken eyalet tercihi falan yapıyorsun. Görevler çeşitli şeyler olabiliyor. Benim arkadaşım bir pizza zincirinde garsonluk yapmıştı ilk gittiğinde. 6 ay için gitmişti. Sonrasında başka bir firmada iş bularak oturmak ve çalışmak için 2 yıllık vize çıkarttı falan. Şansın varsa ve uğraşırsan bir kaç sene oturma iznini uzatır, sonra da kalıcı olabilirsin.

Hocam ben de gelecekte üniversitede work and Travel'a gitmek istiyorum oraya gittiğimde temelli kalabilmem için bir yol var mı?
Hocam daha önceden burada da konu açmıştım. Sanırım evlenip vatandaşlık alma durumu varmış. Tabii Work and Travel ile gittiğiniz zaman evlenme izni verirler mi bilmiyorum.
Sipariş bazlı çalışacaksanız asla bulaşmayın derim e-ticaret siteleri kargoyu gününde vermezseniz puanınızı düşürüyor hatta ceza kesme yetkileri bile var. Ufak bir Google aramasıyla kesilen cezaları görebilirsiniz. Eğer sipariş edilen ürünü iptal ederseniz 35 TL ceza kesiyor. Bu tarz ciddi yerlere üye olmadan önce dolap, shopier gibi yerlerde başlayın derim. Zaten kişisel olarak üye olamıyorsunuz Gittigidiyor'da satış yapabilirsiniz ama.
Hocam merhaba tekrar. Aklıma şöyle bir şey geldi. Şimdi ben ürünümden 20 tane üretip koysam, bunu sınırlı stoktaki ürün olarak belirtme gibi bir durumum var mı? Mesela 20 tane koyacağım, kenarda da yazacak "Stokta kalan son 20 ürün" diye.

Böyle bir şey yapabiliyor muyum?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı