Tıp fakültesi okumak

ilkeaa

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 15 yaşında bir kızım tıp okumak istiyorum küçüklüğümden beri doktor olmak istiyorum ve biyolojiyi çok seviyorum sayısal seçmeyi düşünüyorum.

Sayısal notlarım:
Biyoloji: 99.
Kimya: 95.
Matematik: 100.
Fizik: Daha açıklanmadı (iyi geçti)

1.11 ve 12.sınıfta sayısal seçersem zorlanır mıyım?
2. Türkiye'deki en iyi tıp fakültesi hangisi?
3. YKS için bana neler önerirsiniz?
4. Coğrafyam kötü neler yapmalıyım?

Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizce hangi mesleği okumalıyım?
Sana kalmış, biz karar veremeyiz.
Tıp fakültesini neden tavsiye etmediğinizi yazar mısınız?
İlk öncelikle, Askeriye gibi disiplinli bir ortamdır. Disiplininiz yoksa hiç uğraşmayın.
İkincisi, malum Türkiye şartları. Doktorları "paragöz" tanıtan bir Sağlık Bakanı...
Üçüncüsü, genel olarak tarikat olayları falan var pek girmeyeyim ama tarikata girmeden zor atanırsınız.
Son olarak dördüncüsü, hayatınızı resmen elinizden alıyor. Sürekli çalışıyorsunuz, hem ders hem iş. Ek olarak stajyer dönemleriniz, en kötü döneminiz olacaktır.

Türkiye'de çalışacaksan okunmaz. Yurtdışına göre 1/5 maaşı var. İyi para için 50 yaşına kadar çalışmak lazım.

Sizce hangi mesleği okumalıyım?
Tıp fakültesini neden tavsiye etmediğinizi yazar mısınız?
Ben ona göre karar vereyim.
+ Her yerde kesin iş imkanı.
+ Maaş düşünüldüğü kadar yüksek değil ama iyi. (Yurt dışı için diyorum Türkiye'de maaşlar korkunç)
+ Hastalanınca ne yapacağını biliyorsun.
+ Yurt dışı imkanı fazla.

- Okuması inanılmaz zor geçebilmek için (iyi notlar için değil) yks'den daha çok çalışmak gerekiyor.
- Türk halkı doktoru insandan saymıyor.
- Her gün sağlık çalışanına şiddet olayı yaşanıyor.
- Okuması uzun 6 yıl temel eğitim uzmanlıklar da bölüme göre 4-5 yıl cerrahi daha uzun sürüyor.

Türkiye'de oku yurt dışına kaç mesleği artık.
Ne secegin sana kalmış ama dersin paraysa veya insanları sevmiyorsan hiç bulaşma.

Sana kalmış, biz karar veremeyiz.

İlk öncelikle, askeriye gibi disiplinli bir ortamdır. Disiplininiz yoksa hiç uğraşmayın.
İkincisi, malum Türkiye şartları. Doktorları "paragöz" tanıtan bir sağlık bakanı...
Üçüncüsü, genel olarak tarikat olayları falan var pek girmeyeyim ama tarikata girmeden zor atanırsınız.
Son olarak dördüncüsü, hayatınızı resmen elinizden alıyor. Sürekli çalışıyorsunuz, hem ders hem iş. Ek olarak stajyer dönemleriniz, en kötü döneminiz olacaktır.

Haklısınız şartlar çok zor meslekleri iyice araştıracağım.

Bende sizin gibi 9. sinifim. Ama abim tıp okuyor. O yüzden bilgiliyim. Öncelikle gerçekten doktor olmak istiyor musunuz onu bilmeniz lazim. Cunku arkadasin dedigi gibi hayatinin neredeyse 4 de 3'unu ise adaman gerekiyor. Okurken de ayni sekilde. Onun disinda tip guzel bir bolum yurt disinda da çalışabilirsiniz ders olarak su an 9. sinif konularına çalışsanız yeterli.

Geri
Yukarı