Tıp fakültesi okumak

Okuldaki biyolojiyle en ufak alakası yok. Bende biyolojiyi çok seviyorum ama lise biyolojisi ile karşılaştırma.

Biz ilk dönem 1 ayda 11 ve 12 insan biyolojisi ve kimyayı tekrar etmiştik. 2 sene 1 ayda işlendi ve bitti.

Derslerime odaklanayım mesleği sonra seçerim. Çünkü kafam çok karışık.

Yav hocam Hakkari'de okumak var İzmir'de merkezinde Eged'e düzgün hocalar ile ders yapmak var benim duyduğum derler sıkı olabiliyor ama 2 hafta çalışmayıp 2 hafta çalışarak geçilebiliyor bizim okuldan çok mezun var. Siz tabii okumaya istekli değilseniz ve kötü bir okulda okuyorsanız tabii size zor gelecektir sınav.
Ben sizin dediğinizi demedim. Elbet okulun çok ama çok büyük önemi var.
Benim yukarıda maddelerce anlattığım şeyler genel. Onu diyorum.

Türkiye'de pratisyen hekimler 40-60k arası alıyor. Uzmanlar 80-100k tabiki bunlar ortalama maaşlar daha zor bir bölüm veya yerde çalışmak maaşı artırıp azaltabiliyor.

Şimdi bunu yazınca size yüksek geldi eminim ancak durum bu değil. Zaten tıp okumak için ilk20k sıralama yapmak gerekiyor ve sıralamada seçilebilecek herhangi bir alan da daha fazla para kazanılıyor. Okumanın zorluğunu insanlarla ilişki kurmanın zorluğunu şiddetten korkuyu yasamiyorsun. Bu yüzden doktorlar Türkiye'de az kazanıyor.
Evet hocam maaş yüksek olması için kaç lazım size?

Avrupa'da söylediğim zorlukların çoğunu yaşamayıp birde pratisyen olarak 3-4k uzman olarak 4-6k kazanilabiliyor.

Ben mezun olana kadar Türkiye'deki durumda değişim olmazsa yurtdışı düşünüyorum. Ancak sanmayın ki Almanca öğreneyim sevmediğim bir millete hizmet edeyim diye bir derdim var. Sadece Türkiye hükümeti insanı buna zorluyor.

Türkiye'de pratisyen hekimler 40-60k arası alıyor. Uzmanlar 80-100k tabiki bunlar ortalama maaşlar daha zor bir bölüm veya yerde çalışmak maaşı artırıp azaltabiliyor.

Şimdi bunu yazınca size yüksek geldi eminim ancak durum bu değil. Zaten tıp okumak için ilk20k sıralama yapmak gerekiyor ve sıralamada seçilebilecek herhangi bir alan da daha fazla para kazanılıyor. Okumanın zorluğunu insanlarla ilişki kurmanın zorluğunu şiddetten korkuyu yasamiyorsun. Bu yüzden doktorlar Türkiye'de az kazanıyor.

Avrupa'da söylediğim zorlukların çoğunu yaşamayıp birde pratisyen olarak 3-4k uzman olarak 4-6k kazanilabiliyor.

Ben mezun olana kadar Türkiye'deki durumda değişim olmazsa yurtdışı düşünüyorum. Ancak sanmayın ki Almanca öğreneyim sevmediğim bir millete hizmet edeyim diye bir derdim var. Sadece Türkiye hükümeti insanı buna zorluyor.
Zaten son açıklamasıyla sayın bakanımız az ücret verildiğini kabul ediyor.

1.11 ve 12.sınıfta sayısal seçersem zorlanır mıyım?
10. Sınıfa göre tabii ki zorlanacaksın ama çalışırsan yaparsın.
3.YKS için bana neler önerirsiniz?
10. Sınıf bunu düşünmek için bir tık erken; Ama illa diyorsan ki çalışmak ve Tıp kazanmak istiyorum, o zaman bu Yaz Tatilinde 11. Sınıf Sayısal derslerine başlayabilirsin.
4.coğrafyam kötü neler yapmalıyım?
Coğrafyayı dert etmene gerek yok. 11. Sınıfta Sayısal seçersen zaten Coğrafya dersi kalkıyor.

Merhaba, ben 15 yaşında bir kızım tıp okumak istiyorum küçüklüğümden beri doktor olmak istiyorum ve biyolojiyi çok seviyorum sayısal seçmeyi düşünüyorum.

Sayısal notlarım:
Biyoloji: 99.
Kimya: 95.
Matematik: 100.
Fizik: Daha açıklanmadı (iyi geçti)

1.11 ve 12.sınıfta sayısal seçersem zorlanır mıyım?
2. Türkiye'deki en iyi tıp fakültesi hangisi?
3. YKS için bana neler önerirsiniz?
4. Coğrafyam kötü neler yapmalıyım?

Cevaplarsanız sevinirim.
Merhaba, eğer ki asıl hedefin tıp ise gerekirse çok çalış ve o tıpı kazan zorluğuna felan bakma gözün korkmasın bunu asla unutma her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Ayrıca daha çok zamanın var olmasına rağmen bunu düşünmen çok iyi. Sayısal derslerin temelini şimdiden atarsan ileride işin çok daha kolay olur.

Merhaba, eğer ki asıl hedefin tıp ise gerekirse çok çalış ve o tıpı kazan zorluğuna falan bakma gözün korkmasın bunu asla unutma her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Ayrıca daha çok zamanın var olmasına rağmen bunu düşünmen çok iyi. Sayısal derslerin temelini şimdiden atarsan ileride işin çok daha kolay olur.

Çok teşekkür edetim.

10. sınıfa göre tabii ki zorlanacaksın ama çalışırsan yaparsın.

10. sınıf bunu düşünmek için bir tık erken; ama illa diyorsan ki çalışmak ve tıp kazanmak istiyorum, o zaman bu yaz tatilinde 11. sınıf sayısal derslerine başlayabilirsin.

Coğrafyayı dert etmene gerek yok. 11. sınıfta sayısal seçersen zaten coğrafya dersi kalkıyor.

Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı