Tirityum Radyoaktif midir?

adanakarabas

Hectopat
Daha fazla  
Tirityum ila alakalı proje yapmak istiyorum. Tirityum radyoaktif bir madde olduğunu okudum. Radyoaktif midir? Ne kadar radyoaktifdir?

Radyoaktif gibi geldi ama o kadarda önemli bir şey değil yani pek sayılmaz. Ev yapımı nükleer enerji yapma kokusu alıyorum doğru mu ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu projeyi telefonların bataryalarına uyarlamak mümkün. Böylece 12.46 yıl hiç şarj etmeden kullanabiliriz diye düşündüm ama.
Dijital saat gibi şeyleri anca çalıştırır. 12.5 yıl trityumun yarı ömrü. Trityum tabanlı ve verimi olabildiğince yüksek olan piller var. (Products – CityLabs)
Max 2.4V, 52 mikro amper.
Hadi voltajı 5V ye boostladın ve akım da 52 mikro amperde kaldı. Bırak 12 yıl şarjsız kullanmayı bu akımla 0 kayıp olduğunu varsayarsan 2500mAh bataryayı şarj etmek 5500 yıl sürer.

Son düzenleme:
Tirityum düz radyoaktiftir, kullanmaya kalkarsan sorun olur :).
Trityum düşük enerjili beta radyasyon kaynağı olduğu için vücudun dışında zararı yoktur. Çünkü düşük enerjili beta deriyi geçemez. Trityumu bir şekilde yemediği sürece sorun yok.

Lütfen bilginiz olmayan konularda bilgi vermeye çalışmayın.
Ateriyle fazla oynama diye "çok oynarsan patlar" diyen kişi misali bir mesaj yazdınız.

Son düzenleme:
Trityum düşük enerjili beta radyasyon kaynağı olduğu için vücudun dışında zararı yoktur. Çünkü düşük enerjili beta deriyi geçemez. Trityumu bir şekilde yemediği sürece sorun yok.

Lütfen bilginiz olmayan konularda bilgi vermeye çalışmayın.
Ateriyle fazla oynama diye "çok oynarsan patlar" diyen kişi misali bir mesaj yazdınız.
Teşekkür ederim umarım işe yarar bir lise öğrencisi olarak bu deneyi çok merak ediyorum. Güneş panneleri yerine diyot kullanmam mümkünmü bu arada?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı