TL neden değer kaybediyor?

wardenoflight

Femtopat
Daha fazla  
Güzel bir monitör alırım diye internette araştırırken bir şey fark ettim. Yurt dışındaki insanların 200 birim para verdiği monitöre benim, 1.700 birim para vermem lazım. Türk Lirası ne ara bu kadar değer kaybetti? Şaka gibi.

Deli gibi fabrika açmamız gerek, Türkiye Tarımsal ve Çiftcilik anlamında zengin bir konuma sahip. Allah muhafaza gelip savaşıp ülkeyi elimizden alsalar, bizden daha zengin yaşarlar. Dışardan alımı azaltıp, içerden dışarıya satmamız gerek. O zaman TL değerlenir.

En temelinden başlıyorum. Eğitim eksikliği, bir ülkenin eğitimi iyi olursa üretimi olur. Üretim olursa yurt dışına satabileceğin ürünün olur elinde. Ürün satarsan paran değerlenir. Dünya piyasasına göre fiyatlar lehine gelişir ama eğitimin kötü olursa üretimin olmaz. Üretim olmazsa paran değer kaybeder ve devlet ayakta durabilmek için vergileri arttırır. Vergi ile döndürür ülkeyi ve daha nice katakulliye olur.
Üretimin eğitim ile pek alakası yok aslında. Üretime destek yok bizim ülkemizde, çiftçiler çiftçiliği bırakıp köylerini terkediyorlar. Peki niye? Çünkü hükümet kaşıkla verip kepçeyle alıyor. Üretime azıcık destek olsa ihracat ile ülke belki biraz kalkınabilir. Tabii bunun yanında sağlıklı ve güzel yatırımı olan projeler şart. Hiçbirini mevcut iktidar maalesef yapamıyor. Tonlarca vergi alıp vergilerimizin hepsini yedikten sonra vergilerimizin 1/10'uyla bir şeyler yapıp halkın gözüne girmeye çalışıyorlar.

Sadece bundan değil. Ben sadece bu konuda fikrimi belirttim. Birçok etken var. Dışarıdan alma, vergiler, üretim yok. Bunlar gibi bir sürü etken var.

Son düzenleme:
Üretimin eğitim ile pek alakası yok aslında. Üretime destek yok bizim ülkemizde, çiftçiler çiftçiliği bırakıp köylerini terkediyorlar. Peki niye? Çünkü hükümet kaşıkla verip kepçeyle alıyor. Üretime azıcık destek olsa ihracat ile ülke belki biraz kalkınabilir. Tabii bunun yanında sağlıklı ve güzel yatırımı olan projeler şart. Hiçbirini mevcut iktidar maalesef yapamıyor. Tonlarca vergi alıp vergilerimizin hepsini yedikten sonra vergilerimizin 1/10'uyla bir şeyler yapıp halkın gözüne girmeye çalışıyorlar.

Nasıl yok? Telefon yapmayı bilen adam eğitimle çıkar. Sayısalda bölümlere bak. Bilgisayar mühendisliği elektronik mühendisliği. Eğitim iyi olsa bunları bilen olsa. İş imkanı doğar.

Bazı arkadaşlar zaten benim anlatacaklarımı anlatmış. Ben biraz farklı bir şey anlatmaya çalışacağım. Ülkede üretim yapacak, ihracatı arttıracak fabrika kalmadı. Ülkenin şuan ekonomisinin sabit durmasının sebebi halktan alınan yüksek vergiler ve bozdurulan döviz. Avrupa birliğine girmeye hazırlanan ülke ne ara buraya geldi anlamadım. Sonumuz Venezuela'ya dönmezse iyidir. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Geri
Yukarı