TN Panel alınmaz mı?

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Bugüne kadar genelde hep IPS panel monitörler kullandım. TN panel hiç kullanmadım. Ama bazı forumlarda veya inceleme yorumlarında okurken "TN panel dedikten sonraki kısmını okumadım zaten" şeklindeki yorumları görünce biraz kafam karıştı. Yani TN panel bu kadar mı kötü yada alınmaz mı? Aşırı ucuz olasalar anlarım ama bu kadar para verilen bir monitör IPS panele göre ne kadar farklı ve kötü olabilir? Aranızda IPS ve TN paneli kulanmış veya karşılaştırmış arkadaşlar varsa yorumlarını deneyimlerini öğrenmek isterim. @Recep Baltaş eğer bilgilendirme yapmak isterse ondan da bilgi almak isterim açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kötü denmesinin 1. Nedeni IPS panellere göre farklı görüş açılarından bakıldığında renklerin bozulmasıdır. Kaliteli bir TN panelin en büyük artısı IPS panele göre hızlı tepki vermesidir. TN panel de görüş açısını iyi ayarlamak gerekiyor. Renkler de bozulmalar olunca can sıkıcı bi hâl alıyor. TN paneller hızlı tepki verdiği için çoğunlukla FPS oyuncuları tarafından tercih edilir.
IPS paneller ise daha geniş görüş açısı sunarlar. TN panele göre pahalıdır. Zengin renk kalitesi ile oyun oynamak çoğu oyuncu için daha keyifli olacaktır.

Bence alınır. Renk farkıda sağ ve sol çok farketmiyor ama aşşağı ve yukarı farkediyor.

Bilgisayar başında iken farketmezsiniz ancak film açıyım çaprazdaki yatağıma yatıyım izleyim derseniz o zaman belki biraz koyu görebilirsiniz. En iyisi teknoloji marketlerden karşılaştırmak olur.

Ancak oyuncular için en iyisi VA panel.
VA paneli duymuştum fakat çok yaygın değil. sanırım.
ancak film açıyım çaprazdaki yatağıma yatıyım izleyim derseniz o zaman belki biraz koyu görebilirsiniz.
O zaman anladığım kadarıyla tam karşıdan kusursuz ama açılı bakınca görüntü bozuluyor.
Zengin renk kalitesi ile oyun oynamak çoğu oyuncu için daha keyifli olacaktır.
Bir nevi oyundaki kıcılık için TN panel ama görsellik için IPS panel yani.

IPS panelde tepki süresinden feragat ederken. TN panelde ise açısal renklerden feragat etmektesiniz. VA ise ikisinin ortasında.

Kullanım amacınıza göre seçim yapmalısınız. TN panel alıp memnun kalan da var, kalmayan da var. Aynısı VA ve IPS panel için de geçerli. Bana kalırsa bir üründen memnun kaldıysanız ne mutlu :) Gerisi boş koy gitsin şeklinde :)

Ben açıkçası oyun oynayan biriyim. FPS de oynuyorum strateji de. Tabiki film de izliyorum. Hz değerine mi panele mi yoksa tepkime süresine mi asıl önem vermek gerek konusu resmen üç bilinmeyenli denklem oldu artık:)

Ben açıkçası oyun oynayan biriyim. FPS de oynuyorum strateji de. Tabiki film de izliyorum. Hz değerine mi panele mi yoksa tepkime süresine mi asıl önem vermek gerek konusu resmen üç bilinmeyenli denklem oldu artık:)
Bütçeyi arttırarak XG2703-GS almanı öneririm 165HZ 4MS G-SYNC İPS panel indirime girmesini bekle kendi sınıfının F/P monitörü.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı