TN panel alınır mı?

TN paneller en kötü renk kalitesine sahip panellerdir. IPS ise en iyisidir. VA ortadır. Bu sıralamanın tam tersi genelde gecikme için de olur ama istisna IPS'ler var.

Kredi olayları nasıldır bilmem ama bunları öneririm. ASUS IPS, Samsung Curved ve VA.

Bunu için kendileriyle görüştüm almak istediğim en uygun monitör bu bu ay için de eklenir dediler bakalım gelirse alacagım tek model
TN gecikme olarak iki panelden de üstündür genelde, bu yüzden.

Bir diğer sebebi de ucuz olması.

Ucuz ama fiyatlandırmaları saçmaymış.

Paneller tüm monitörlerde aynı değil modelden modele de farklılık gösteriyor. Çok konu açıldı bunun hakkında. Tek kişiysen, yani tam karşıdan bakacaksan ve ekrana güneş ışığı direk gelmiyorsa TN panel iyidir. Özellikle FPS oyun türlerinde en başarılı paneldir alabilirsin. Görüntüsü de kötü değildir.

Kötü olan modeller var, yok değil. Alacağınız modeli yabancı sitelerde de araştırıp alın.

TN panellerin tepkime süreleri çok daha hızlı olduğu için oyun için dediğiniz kategoride sınıflandırılır genelde. IPS panel ise renkleri TN panelden çok daha güzel gösterir, hangi açıyla bakarsanız bakın görüntüde bozulma olmaz. VA panel de bu ikisinin harmanı diyebilirim. TN panel yerine IPS veya VA panele yönelirseniz daha iyi olur.

Arkadaşlar alacagım bir model TN panel genelde kötülüyorlar bunu VA öneriyorlar siz ne diyorsunuz? Not(neden buradan alıyorsunuz demeyin kredi ile alacgım sadece burası veriyor)
En az gecikmeyi TN panel sağlar ama renkleri çok daha soluktur. Bana kalırsa VA panel ya da IPS panel alınmalı. Yine de renk önemli değil bana rekabetçi oyunlarda çok çok az da olsa bir avantaj sağlasın diyen biriyseniz TN alabilirsiniz.

TN panel ofis kullanımı için alınabilir bence. Onun dışında VA ile bile arasında dağlar kadar fark var. Üstelik TN panel ile VA arasında çok büyük fiyat farkı yok baktığımızda. Varsa bile o farka kesinlikle değer.

Çoğu kişi TN kötü demiş fakat TN panelli monitörler daha ucuza denk geldiği için 1700TL'lik TN panel bir monitör iyi seviyedeyken, 1700TL'lik IPS bir monitör giriş seviyesi bir monitördür. Çünkü IPS monitörler daha pahalı. Özellikle 144hz özellikli monitörlerde iyi bir IPS panel koymaları zor. Aslında ben de emin değilim. Zaten ben de xl2411p (TN) ve 24g2u (IPS) arasında kaldım.

Geri
Yukarı