TN vs IPS vs VA 144 Hz monitör tavsiyesi

Wetttt

Kilopat
Öncelikle merhaba, bu konu hakkında sayısız makale sayısız forumda bilgi okudum ve herkes farklı bir şey söylüyor. İnanın kafam çok karıştı. Yakın zamanda CS:GO için kendime 144Hz monitör alacağım. Ama bu panel tipleri kafamı çok ama çok kurcalıyor. Bazıları ASUS TUF serisi alınmaz diyor. Bazıları TN alınmaz çamur gibi görüntüsü var diyor. Bazıları IPS serisisinin tamamında ghosting muhabbeti olduğunu söylüyor. Kafam çok ama çok karıştı. Oyuncu monitöründen kastım; CS:GO oynuyorum ve ne almam lazım? Aşağıya bulduğum monitör modellerini koydum. Bunlardan hangisini almalıyım? Veya bunların dışında ne alabilirim?

Not: Şu an kullandığım monitörüm Samsung 24 inç 60Hz 4 ms. Ufo teste girdiğimde ufo çok bulanık, suratını göremiyorum. Ve arkada gölge de bırakıyor. Anladığım kadarıyla şu anki monitörümde ghosting var. Alıştığımdan mı bilmiyorum rahatsız etmiyor.

IPS en iyi net panel tipidir.

Hardcore e-sporcu gibi oynuyorsanız 240 Hz'e kadar TN panel, 280+ Hz'de ise IPS panel öneririm. Öbür türlü gündelik kullanıcıysanız ve e-sporcu olma isteğiniz yoksa VA veya IPS almak daha iyi bir tercih olur. Hem oyunlarda pişman etmez hem de dizi film izlerken de güzel görüntü kalitesi sunar.

ASUS TUF'dan bahsedecek olursak birkaç VA panelli monitörlerini deneme şansım olmuştu, OSD menüsünden hız ayarını ne yaparsam yapayım oyun içinde hareketli nesnelerin arkasında o siyah iz az da olsa gözüküyordu. IPS panellerinde bu tür sorun olduğunu sanmıyorum.

TN panel tam olarak CS:GO oyuncuları içindir. E sporcuları bu tip paneli tercih ederler. Tabi bu profesyonellerin anlayacağı tipte görünümü mü vardır bilemem. Hiç kullanmadım. Başka oyunlar ile oynayacak iseniz TN hiçbir zaman hiçbir yerde tavsiye edilmemiştir. Eğer oynayacaksanız en azından VA almanızda fayda var. Kendim Samsung Odyssey G5 kullanıyorum VA panel tipinde.

VA al. İkisinin ortası. C24G1 kullanıyorum.

@FurkanxdTR herhangi bir ölü pixel sorunu vey ghosting sorunu yaşadın mı memnun musun?
IPS en iyi net panel tipidir.

@isimsizkahraman bundan bahsediyorum işde IPS monitörlerde ghosting olduğu söyleniyor VA'lara göre ve TN'lere göre çok daha yüksek miktarda oldukları için MSleri 144Hz IPS kullandıysanız deneyiminizi söyler misiniz.
Hardcore e-sporcu gibi oynuyorsanız 240 Hz'e kadar TN panel, 280+ Hz'de ise IPS panel öneririm. Öbür türlü gündelik kullanıcıysanız ve e-sporcu olma isteğiniz yoksa VA veya IPS almak daha iyi bir tercih olur. Hem oyunlarda pişman etmez hem de dizi film izlerken de güzel görüntü kalitesi sunar.

ASUS TUF'dan bahsedecek olursak birkaç VA panelli monitörlerini deneme şansım olmuştu, OSD menüsünden hız ayarını ne yaparsam yapayım oyun içinde hareketli nesnelerin arkasında o siyah iz az da olsa gözüküyordu. IPS panellerinde bu tür sorun olduğunu sanmıyorum.

@16986 bu yüzden herkes farklı demişdin hocam bak aşağıya bir arkadaş memnun olduğunu siz ise siyahlarda ghosting yapdığını belirtmişsiniz e sporcu olma gibi bir hedefim yok ama ileri düzey bir CS:GO oyuncusuyum ( CS:GO oynuyorsan eğer 9LV FACEIT'im var o düzeyde ) bu yüzden ghosting benim için önemli IPS veya VA almayı düşünüyorum ama ghosting muhabbeti kafamı çok kurcalıyor o zaman ASUS değil AOC modellerine yönelmem daha iyi olacak söylediğinize göre.
TN panel tam olarak CS:GO oyuncuları içindir. E sporcuları bu tip paneli tercih ederler. Tabi bu profesyonellerin anlayacağı tipte görünümü mü vardır bilemem. Hiç kullanmadım. Başka oyunlar ile oynayacak iseniz TN hiçbir zaman hiçbir yerde tavsiye edilmemiştir. Eğer oynayacaksanız en azından VA almanızda fayda var. Kendim Samsung Odyssey G5 kullanıyorum VA panel tipinde.

@arnulfo.kayceon genel olarak yukarıda attığım AOC ya da ASUS model düşünüyorum hem görünüm hem de marka kalitesinden dolayı en yukarıdaki TN paneli eledim ASUS VG249Q VG24VQ veya AOC'un iki farklı modeli olan ASUS'daki gibi biri VA biri IPS olan modelini alacağım ama hala net bir karar veremedim genel anlamda AOC 24G2U kullanıcıları çok memnun ama ASUS tarafında şikayeti olan insanlar var yukarıda arkadaşın siyahlar konusunda yazmış olduğu gibi.

En yüksek ghosting VA panelde olur, Samsung un son seri Odyssey monitörleri dışında tüm VA panellerde çılgın gibi ghosting yaşarsınız 144Hz ve üzerinde.

En az ghosting TN paneldedir, ancak en güzel renkler de IPS paneldedir, AOC 24G2U kullanıcıları genel olarak monitörlerinden memnunlar IPS olarak.

Ben de kendim ASUS VG248QG kullanıyorum TN, ben de monitörümden memnunum.
Eğer renk meselesi çok önemli değilse TN alınabilir, ama önemliyse 24G2U üzmeyecektir.

En yüksek ghosting VA panelde olur, Samsung'un son seri Odyssey monitörleri dışında tüm VA panellerde çılgın gibi ghosting yaşarsınız 144Hz ve üzerinde.

En az ghosting TN paneldedir, ancak en güzel renkler de IPS paneldedir, AOC 24G2U kullanıcıları genel olarak monitörlerinden memnunlar IPS olarak.

Ben de kendim ASUS VG248QG kullanıyorum TN, ben de monitörümden memnunum.
Eğer renk meselesi çok önemli değilse TN alınabilir, ama önemliyse 24G2U üzmeyecektir.

Doğrusu renkler öyle çok fazla önemli değil ama soluk renkleri görmekden de hoşlanmam IPS panelde ghosting yaşar mıyım peki? @Procon1337

Geri
Yukarı