TOGG hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tarz projelerin olması güzel halihazırda hükümetten memnun olmasam da ülkeye faydası olacağını düşünüyorum. Tabii birtakım kaygılarım var. Mesela:

-Projenin doğru yönetilememesi.
-Bu tarz projeleri de seçim malzemesi yapılması
-Dış pazarda yanlış pazarlama stratejilerinin yapılması
-Rekabet sağlanamaması
-"Yaptık oldu" diyerek sonra projeden vazgeçilmesi
-Marka oluşturmaya çalışırken ülkenin hazinesini fazlasıyla sömürülmesi (doğru kullanılmaması) -Kayırma ve referanslar ile projede yer alan kişilerin hızla vasıfsız belirli kişi/grup menfaatleri için çalışan şahıslarla dolması.
-Geçmişte açılmış fabrikalar gibi "-zarar ediyor " kisvesiyle yabancılara devretme projesine dönüştürülmesi

Bunun gibi kaygılarım var. Umarım ben hatalı düşünüyorumdur. Halihazırda Türkiye'nin en iyi markası olduğu söylenen THY'nin bile nasıl yönetimde nasıl sıkıntıları olduğunu görüyoruz.

Bu tarz projelerin olması güzel halihazırda hükümetten memnun olmasam da ülkeye faydası olacağını düşünüyorum. Tabii birtakım kaygılarım var. Mesela:

-Projenin doğru yönetilememesi.
-Bu tarz projeleri de seçim malzemesi yapılması
-Dış pazarda yanlış pazarlama stratejilerinin yapılması
-Rekabet sağlanamaması
-"Yaptık oldu" diyerek sonra projeden vazgeçilmesi
-Marka oluşturmaya çalışırken ülkenin hazinesini fazlasıyla sömürülmesi (doğru kullanılmaması) -Kayırma ve referanslar ile projede yer alan kişilerin hızla vasıfsız belirli kişi/grup menfaatleri için çalışan şahıslarla dolması.
-Geçmişte açılmış fabrikalar gibi "-zarar ediyor " kisvesiyle yabancılara devretme projesine dönüştürülmesi

Bunun gibi kaygılarım var. Umarım ben hatalı düşünüyorumdur. Halihazırda Türkiye'nin en iyi markası olduğu söylenen THY'nin bile nasıl yönetimde nasıl sıkıntıları olduğunu görüyoruz.
Karşı çıkmak için değil bilmediğim için soruyorum THY'de nasıl eksiklikler var?

Karşı çıkmak için değil bilmediğim için soruyorum THY'de nasıl eksiklikler var?

Burada yönetimdeki kişileri bireysel olarak tek tek araştırın derim. Kim olduklarına özellikle...

Önemli olan bu teknolojide bir arabayı yerli imkanlarla üretmektir. Böyle teknolojileri ülkemizde yaygınlaştırırsak - yerli olarak- bu teknolojiler bize ucuz gelicek zaten. Türk mühendislerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Türkün ilerlemesi için büyük bir adım.

Diğer yorumları okudum, gerçekten troller. Böylesine bir arabayı siyasete dahil ediyorsunuz ve malum partiden farkınız kalmıyor. Hiç birisi kalkıp böyle bir projeyi gerçekleştirmek güzel bir iş demiyor. Madem çalıntı madem yerli değil madem pahalı o zaman buyrun kardeşim siz yapın arabayı. Küçümsenecek birşey değil. Herşey açık, ortada bir yüksek teknolojili yerli imkanlarla yapılan bir araba var ve bunu yapmak her yiğidin harcı değil. Evet her ne kadar siyasete dahil edilse de bu onun gerçeklerini değiştirmez..

Şimdi gelip ben yerli imkanlarla dediğim için eleştri yiyeceğim. Tamamen yerli demiyorum. Araba %51 yerli ve zaten yerlilik oranı gayet iyi. Popüler araçlarda böyle zaten, kalite olsun yeterli. Ve en önemli kısmı olan yazılımının yerli olması.

Bence de işe siyaset-parti vs. boyutundan bakmamak lazım. Sonuçta yıl olmuş 2022 hala aracımız yoktu bunlar çıkartılana kadar. Aracı kimse beğenmek zorunda değil ki ben elektrikli araç sevmeyen bir insan olarak ben de bayılmadım. Fakat mühendislik anlamında mutlaka iyi şeylere yol açacaktır. Zamanında "çin malı" diye kalitesiz kalitesiz mallar vardı her türlü piyasada. Zamanla öğrendiler kalitelisini yapmayı. Biz neden ileriki yıllarda bir Mercedes-Benz-BMW vs. kalitesinde otomobil üretemeyelim? Zamanla olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca dünyadaki çiplerin tamamına yakını Asya'dan gelirken Avrupalı araçların da %100 menşeili olduğu ülkeden olduğunu düşünmek aptallıktır bana kalırsa. Teknoloji hakkında gram mı fikriniz yok yani? Bugün %51 yerlidir yarın %55. Belki 10 sene sonra %80 olur. Neden olmasın? Malum partiye muhalefet edeceğiz ayağına mantıklı şeylere de desteği kesmemek lazım. Bu hepimizin iyiliğine olabilecek bir proje umarım çok başarılı olur da milletçe ekmeğini yeriz.

Sormuşlar adama, bu hayatta çok okuyan mı çok gezen mi bilir diye; adam demiş ki: Cahiller her şeyi bilir, her şey hakkında konuşur. Ülkemiz seç beğen al misali cahille doluyken, herkes çarşaf çarşaf TOGG konuşuyor. Konuşun efendim, konuşun; sakın düşünmeyin, çat diye söyleyin aklınızdan ne geçiyorsa.

Şu Çin roketi TOGG fabrikasına düşer, araba bu sefer 2071 de yollarda olursa şaşmayın bak. Araba piyasaya çıkıp satılana kadar şüpheli yaklaşıyorum. Ama dışı güzel görünüyor ve gerçekten dünya standartlarında yapıyorlarsa arabayı güzel olur tabii ki düşüncelerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı