TOGG, "togg.com" alan adı için açtığı davayı kaybetti

Yerli otomobil üretimi için 28 Haziran 2018'de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından bir şirket kuruldu biliyorsunuz. 2022 yılının sonunda da seri üretime geçilmesi bekleniyor.

TOGG, "togg.com" için ABD'de dava açtı. Mahkeme TOGG'u haksız buldu. Gerekçede de "TOGG 2018'de kurulmasına rağmen hiçbir faaliyeti olmadığını, hiçbir ürününün olmadığını, hiçbir şey üretmediğini, hiçbir şey satmadığı" gerekçesiyle TOGG'un isteğini reddetti.

Aslında mahkeme de haklı. Sonuçta ortada daha araba yokken alan adı isteğini reddeder. Kurulalı 3 yıl oldu, ortada henüz araba yok. Olmayınca da talebi reddedildi doğal olarak.

Evet, bünyesi, imkanları, kadrosu ve tecrübesi binlerce kat daha büyük. Bir tarafta tek markasıyla VAG'a kafa tutan bir firma, diğer tarafta henüz doğum aşamasında, kendi milletine bile varlığını kabul ettirememiş bir marka.
Gerçekten ülke ve gençlerinin geleceği için yapsınlar, gerçekleşsin, gözümüzle görelim biz kabulleniriz merak etmeyin. Yine de birkaç doğru, yüzlerce yanlışı haklı çıkarmaz.

Evet, bünyesi, imkanları, kadrosu ve tecrübesi binlerce kat daha büyük. Bir tarafta tek markasıyla VAG'a kafa tutan bir firma, diğer tarafta henüz doğum aşamasında, kendi milletine bile varlığını kabul ettirememiş bir marka.
Bahsettiğiniz ve kıyasladığınız araba LFA farkında mısınız acaba? Sadece 500 adet üretilen motor ve egzoz sesi için bile büyük uğraş verilmiş bir araba. Bir sürü yeni teknolojiyi üzerinde bulunduran bir süper spor araba. Kendinize kıyaslayacak bir araba arıyorsanız normal bir c segment aracın tasarım ve üretim süreçlerini kıyasa alın.
Söyledikleri tarihe 1 yıl kalmış ortada sadece temelden oluşan bir fabrika var. Fabrika yapmak isteyen şuana kadar çoktan bitirmişti o fabrikayı.

Bak yeğenim Togg’u engelliyor cehabe zihniyeti işte.
0F80EC6F-72E0-4CBB-8E1C-294DE1BE0E62.jpeg

Bahsettiğiniz ve kıyasladığınız araba LFA farkında mısınız acaba? Sadece 500 adet üretilen motor ve egzoz sesi için bile büyük uğraş verilmiş bir araba. Bir sürü yeni teknolojiyi üzerinde bulunduran bir süper spor araba. Kendinize kıyaslayacak bir araba arıyorsanız normal bir c segment aracın tasarım ve üretim süreçlerini kıyasa alın.
Söyledikleri tarihe 1 yıl kalmış ortada sadece temelden oluşan bir fabrika var. Fabrika yapmak isteyen şuana kadar çoktan bitirmişti o fabrikayı.
Benim asıl kastımı sen de anlamamışsın ama seni mi kıracağım, al sana Nissan Qashqai. Prototipi 2004'te çıkarken kendisinin ilk örnekleri 2006'da banttan indi, 2007'de tam kapasite satılıyordu ki zaten ülkemizde de bulabileceğin en eskisi 2007 modeldir. Arada kaç yıl var? 2-3 yıl var, ve adamlar bu 2-3 yıl içerisinde sadece araç üstünde uğraştılar, herhangi bir platform üretimi yok, herhangi bir inşaat yok. Bu adamların araba yapmadaki tecrübesi de ortada. Delorean'ın ilk ahşap modeli 1975'te üretilmişti, ilk üretim aracı ise banttan 1981'de indi. Tucker 48'i savaş öncesinden beri planlıyordu, 44'te üzerinde resmi olarak çalışmaya başladı, araç 48'de üretildi (Sonu biraz üzücü olsa da).
TOGG için verdikleri 2022-2023 rakamı bu yüzden sonuna kadar normal, daha 2018'de kurulmuş ve fabrika inşaatı devam eden bir markadan 3 ayda araba çıkartmasını bekleyemezsin. Hem de tecrübe de daha oluşmamış, tamamen yepyeni bir deneyim. Nissan 2 yıl harcıyorsa bir araca böyle yeni başlayan bir firmanın bırak 5'i 10 yıl harcaması bile çok normal, araba geliştirmek öyle yaptım oldu diyecek iş değil. Sadece çıkış yılında NCAP 5 yıldız alacak vaadi bile üzerinde en az 1 yıllık Ar-Ge ister.

Mahkemenin haklı bir yanı yok. Çocuk zihniyetiyle düşünmeyin. Ortada ismi "TOGG" olan bir şirketin olması bile alan adı davasını kazanması için yeterli bir sebep. Kaldı ki prototip araç halka ve tüm dünyaya tanıtılmış. ".com.tr" alan adı alınmış. Tamamen yerli bir projenin önüne koyulmaya çalışılan bir taştan başka bir şey değil. Eminim önümüzdeki süreçte alan adını da "seve seve" verecekler.

Bilmeyenler için; sizin resmi isminizi kullanarak bir site açılsa bile dava açarak alan adını geri alabiliyorsunuz.

Amerika'nın yerli bir projenin önüne taş koymasına sevinenlere de acıyorum. Maksat A partisi ya da B partisi değil. Baştaki gider bizim istediğimiz gelir. Tek bir tane devletimiz var. Aklınızı başınıza koyun tekrar düşünün.

nissan.com'u örnek veren arkadaşlar için ise gitsinler sahibinin soy ismine baksınlar. Soy ismi olduğu için vermemekte hakkı var. Ancak isim hakkı alındığında vermeme şansları yok.

Mesajınız o kadar yanlış ki. Bahsettiğiniz şirket 18 yıldır faal bir şirket, şunu düşün "Hepsiburada" 18 yıl boyunca ticaret yapıyor sonra sen gidip yeni bir araba üretiyor ve ismine Hepsiburada yazıp banane o alan adını bana vermek zorundasın diyorsun sence bu olabilir mi?
Bir ürün/marka/şirket kuracaksan önce gider alan adı boş mu diye bakarsın, alan adı doluysa ya ismini değiştirirsin ya alan adını almaya çalışırşın, belli hayatında alan adlarıyla ilgili çalışma yapmamışsın, ben sana kısaca özet geçeyim.

1- senin bir markan var ve biri bu markanın var olan domaini ile çok yakın bir domain alıyor ( karıştırılmaya müsait) mesela google.com goggle.com gibi. Veya yahoo.com yahooturk.com gibi

2-site üzerinden bir gelir elde etme veya markanın rakiplerinin reklamını yaparak haksız kazanç elde etme durumu. Mesela exxen.com var siz gidip exen.com'u alıp illegal dizi yayını yapıyorsunuz veyahut exen.com alıp Blue TV reklamı yapıyorsunuz.

3- bu en salakçası. Mesela TOGG diye bir araba modeli çıkacağını duyuyorsunuz. Hemen gidip domaini alıyorsunuz ve sitenin ana sayfasına togg.com 100.000 dolara satılıktır diye yazıyorsunuz. Veyahut TOGG yöneticileri ile irtibata geçip satma girişiminde bulunuyorsunuz.

Bu 3 durumdan herhangi biri gerçekleştiğinde wipo marka lehine karar verip domaini markaya veriyor.

Yerli projenin önüne taş koymak değil yaptıkları hataları söyleme meselesi bu. Eğer hala alan adının verilmesini düşünüyorsan yarın "Google" diye bir ürün çıkar git google.com u al.

Yeni konular

Geri
Yukarı