Bu kuduruklara laf anlatmaya çalışma, ülkenin geliştiğini görmeye dayanamıyor bunlar kuduruyorlar. Daha yerli ve milli kelimelerinin ayrı ayrı ne anlama geldiğini bilmeyen insanlar bunlar, yazık ki yıllar sonra bir Türk markası çıkarılmasını bile kötüleme derdindeler. Bunların Türk vatandaşı olduğunu düşün işte. Her zaman söylerim, düşmanı dışarıda aramaya gerek yok. Bu ülke ilerler, otomobil markası da çıkarır telefon markası da çıkarır en kral uçağını tankını da yapar.
"Yerli ve milliciler" bir baksın hele:

Yerli diye bas bas bağırıyorlarsa, fiyatlandırmayı da ona göre yapacaklar o zaman. Yerli, yersiz her şeyde halka geçiriyorlar çünkü. O yüzden "yerli" denmesi hiçbir anlam ifade etmiyor bu halk için. Diğer lüks markalarla kafa kafaya fiyat vereceklerse, yandaşlar hariç bu arabaları kimse almaz. Neden güvenilir markalar varken, ne olduğu belli olmayan araca milyon TL versin millet? İnsanlar garantilere, güvendikleri markalara yatırım yaparlar. Burada üretime değil, fiyatlandırmaya şikayet ediyorum. Aynı segmentteki araçların çok daha aşağısına fiyatlandırma yapılması gerekir.

Düşünsenize, yeni bir şirket bir işlemci piyasaya sürüyor ve Intel ile AMD fiyatlarına eşit fiyat belirliyor. Kim yüzlerine bakar? :) Bu arada araçlar gerçekten çok güzel. Tasarım olarak vs. ben çok beğendim. Ama halkın ulaşamayacağı fiyatlar belirledikleri sürece anlamı yok.

Yerli olup olmaması önemli değil, önemli olan markanın sana ait olması. Bursada Renault fabrikası var, oradan çıkan arabalar Fransızların yerli malı değil ama araba onlara ait. Burada önemli olan markanın ''milli'' olması yani bize ait olması. Bu arabayı alamıyor olabilirsin ama bu araba dışarıya ihraç edildiği zaman ülkene para getirecek. Ülkene döviz girecek ekonomine katkı sağlayacak. Bak Almanların Volkswagen markası her yıl milyarlarca euro gelir getiriyor. O sağlanan gelir Alman ekonomisine katkı sağlıyor. Zamanında Devrim diye bir otomobil girişimi oldu, sen sanıyor musun ki o otomobil çıksaydı her Türk vatandaşı alabilecekti ? Hayır alamayacaktı ama ihraç edilip Türk ekonomisine katkı verecekti, bir Türk otomobil markamız olacaktı.

"Yerli ve milliciler" bir baksın hele:

Yani bilmediğimden soruyorum, bu kapatılan fabrikadaki üretilen otomobil bize mi aitti ? Yani Türk markası mıydı yoksa yabancı bir şirketin Türkiyede faaliyet gösteren bir fabrikası mıydı ?

Son düzenleme:
Bu kuduruklara laf anlatmaya çalışma, ülkenin geliştiğini görmeye dayanamıyor bunlar kuduruyorlar. Daha yerli ve milli kelimelerinin ayrı ayrı ne anlama geldiğini bilmeyen insanlar bunlar, yazık ki yıllar sonra bir Türk markası çıkarılmasını bile kötüleme derdindeler. Bunların Türk vatandaşı olduğunu düşün işte. Her zaman söylerim, düşmanı dışarıda aramaya gerek yok. Bu ülke ilerler, otomobil markası da çıkarır telefon markası da çıkarır en kral uçağını tankını da yapar.

Bazı kesimin karın ağrısı var sancılılar bitmez bunlar!

Yerli olup olmaması önemli değil, önemli olan markanın sana ait olması. Bursada Renault fabrikası var, oradan çıkan arabalar Fransızların yerli malı değil ama araba onlara ait. Burada önemli olan markanın ''milli'' olması yani bize ait olması. Bu arabayı alamıyor olabilirsin ama bu araba dışarıya ihraç edildiği zaman ülkene para getirecek. Ülkene döviz girecek ekonomine katkı sağlayacak. Bak Almanların Volkswagen markası her yıl milyarlarca euro gelir getiriyor. O sağlanan gelir Alman ekonomisine katkı sağlıyor. Zamanında Devrim diye bir otomobil girişimi oldu, sen sanıyor musun ki o otomobil çıksaydı her Türk vatandaşı alabilecekti ? Hayır alamayacaktı ama ihraç edilip Türk ekonomisine katkı verecekti, bir Türk otomobil markamız olacaktı.

Yani bilmediğimden soruyorum, bu kapatılan fabrikadaki üretilen otomobil bize mi aitti ? Yani Türk markası mıydı yoksa yabancı bir şirketin Türkiyede faaliyet gösteren bir fabrikası mıydı ?
Hyundai'nin Kore'deki hikayesi kadar olmasa da 1954'ten beri Türkiye'de onun gibi gelişen bir süreçti ama 2006'da "yerli ve milliciler"in gazabına uğradı.
Birçok kurum peşkeş çekildi zaten. Tuzla Jip Fabrikası'nın sonu da kapatılmak oldu.

Bilirkişi olabilecek bir mühendisin, tarafsız bir araba sitesinde paylaştığı blogu okumak ve anlamak zor olmamalı.
Haydi buraya da alıntı yapayım:

"1995 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından isim olarak ‘Tuzla 1013’ logo olarak ise ‘T’ kullanılmasına karar verildi. Buna ek olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü’nden alınan yetki ile, üretilen modeller ihracata hazır hale getirildi.

Başta ithal malzemeler gelse bile 1990 yılında başlayan yerlileştirme çalışmasının sonucu olarak tamamı millileştirilen jiplerimiz olmuştu.

Tuzla Jeep Fabrikası Ne Üretiyordu?

4 çeker yerli arazi araçları üreten fabrika, günümüze kadar 15 farklı model araç ortaya çıkardı. İstenilen amaca göre komutan aracı, personel aracı, silah yüklenebilir araçlar ve ambulans jipler Tuzla Jeep Fabrikası’nda üretiliyordu. Üretilen modeller ithal modellere göre daha dik yokuşları çıkabiliyordu. Üstelik ithal edilen modellerin sadece 5’te 1’i fiyatına üretimi mümkündü. Otomobillerin yanında motor dahil tüm parçalar da fabrikada üretilmekteydi. Motor, şanzıman, arazi dişlileri, diferansiyeller ve şaftlar, aktarma organları ve şasi tamamen yerli olarak Tuzla Jeep Fabrikası’nda imal ediliyordu. Zamanında yüzde yüz yerlilik oranına sahip fabrika, 1013. Ordu Donatım Ana Tamir Fabrikası adı ile de bilinmekte."

Bazı kesimin karın ağrısı var sancılılar bitmez bunlar!
Arkadaş, yerli arabamız olsun. Ama böyle yandaşlara servet aktarımı yapılan soygun projeleri ile değil. Her şeyi halk karşılıyorsa proje de halkın malı olmalı.

Son düzenleme:
Tamam da C segment bir suv ile aynı fiyatta olacaksa yerli olmasının olayı ne?
Aynı olmayacak. Trt Haberde izlediğime göre 800 bin - 1.3 milyon arası bir beklenti var.

Niye yerli ve milli diye övünülen arabayı Türk milletine layık görmüyorsunuz? Yerli malı ucuz olur bu hep böyle değil miydi? Yoksa arabanız dediğiniz kadar yerli ve milli değil mi?
Evet dediğimiz kadar. %50-70 arası. Hocam bu çok normal. Mercedes bile reno motoru kullanıyor.

Aynı olmayacak. TRT haberde izlediğime göre 800 bin - 1.3 milyon arası bir beklenti var.

Evet dediğimiz kadar. %50-70 arası. Hocam bu çok normal. Mercedes bile reno motoru kullanıyor.

Hocam bu araba ilk duyurulduğunda aşırı mutlu olmuştum sonunda bizimde bir araba markamız olacak diye. Ama işe bak benim ülkemin arabasını benim vatandaşımın büyük kısmı alamayacak. Eleştirdiğim ilk nokta bu. İkinci nokta ise sürekli propagandası yapıldı %100 yerli ve milli diye ve bunun üzerinden oy kazanılmaya çalışılıyor ve varolan seçmeni iyice kendine bağladı. Ama yine işe bak ki dedikleri kadar yerlilik oranı yokmuş hatta kritik parçaların tamamı ithal. En başta böyle söylenseydi ben sesimi çıkarmazdım. Hala daha TOGG projesinin yurt içinde başarılı olacağını sanmıyorum fiyatından dolayı çünkü araba çıkana kadar döviz yükselecek devletin kendi tahmini bile doların 20+ olacağı yönünde 2023 yılında. Belki iyi bir pazarlama stratejisi ile ihracata etkisi olur.

Hocam bu araba ilk duyurulduğunda aşırı mutlu olmuştum sonunda bizimde bir araba markamız olacak diye. Ama işe bak benim ülkemin arabasını benim vatandaşımın büyük kısmı alamayacak. Eleştirdiğim ilk nokta bu. İkinci nokta ise sürekli propagandası yapıldı %100 yerli ve milli diye ve bunun üzerinden oy kazanılmaya çalışılıyor ve varolan seçmeni iyice kendine bağladı. Ama yine işe bak ki dedikleri kadar yerlilik oranı yokmuş hatta kritik parçaların tamamı ithal. En başta böyle söylenseydi ben sesimi çıkarmazdım. Hala daha TOGG projesinin yurt içinde başarılı olacağını sanmıyorum fiyatından dolayı çünkü araba çıkana kadar döviz yükselecek devletin kendi tahmini bile doların 20+ olacağı yönünde 2023 yılında. Belki iyi bir pazarlama stratejisi ile ihracata etkisi olur.

Tamam %100 yerli değil, rahatladın mı ? Yav kardeşim ha %100 ha %50 yerli ne farkeder marka Türk markası. Kimse çıkıpta ''%50 yerli olursa oy vermem %100 olursa oyum Erdoğana'' demiyor ki. Niye bu kadar taktınız yerlilik oranına. Ülkemizden MİLLİ bir otomobil markası çıktı mı ? Çıktı. Yani gurur duyacağınız yerde yok kapısı başka ülkede yapılıyormuş yok lastiği bilmem nereden geliyormuş. İsterse %10 yerli olsun bu bir başarıdır çünkü markalaştık ve ilk adımı attık.

Geri
Yukarı