TOKİ evi alınır mı?

Toki'den ev aldığın zaman en iyi ihtimalle 2-3 yıl teslimat bekleyip taksit ödeyeceksin. Bankadan alınca anında teslim ve hemen kiraya verilebilir tabii kira bedeli taksitlerden düşecek.

Banka 10 yıl sabit taksit Toki 20 yıl değişken taksit, memurlar son yıllarda ortalama yıllık %80-90 zam aldı, bu durumda Toki taksitleri 4 bin ile başlarken seneye 8 sonraki sene 16 olabilir ve 2-3 yıl sonra banka kredisi faizini geçebilir.

800 diye aldığınız evlere 7-8 milyon ödeyebilirsiniz. Milletin çoğu bnu idrak edebilecek kapasitede değil. Anlatıyorsun anlamıyorlar.
Hocam peki 600.000 TL kredi çekip direkt alsak evi sonra krediyi ödesek nasıl olur? Bu mümkün müdür? Ev yapıldıktan sonra kiraya verir ve taksit bedelinden olabildiğince düşürür öderim diyorum bu mantıklı mı?

Adamlar 600 bin liraya satıyorlar. Neymiş taksiti artacakmış. Kredi çekip ev alacakmışsın. O da 1-2 milyon lira tutar.
TOKİ al. Kredi çek 600 bin lira, onunla anında öde. Zamlanmadan ödemiş olursun. Madem kredi çekiyorsun, böyle de çekersin.
İşte kafaya bak, evler teslim edilene kadar 2-3 belki 4-5 yıl artan oranda ödediğin taksit ne olacak? Bir de millete akıl veriyor.

Hocam peki 600.000 TL kredi çekip direkt alsak evi sonra krediyi ödesek nasıl olur? Bu mümkün müdür? Ev yapıldıktan sonra kiraya verir ve taksit bedelinden olabildiğince düşürür öderim diyorum bu mantıklı mı?
Anadolu'da hala 600-700 bine ev bulunabiliyor. Mesela Tekirdağ'da çok ev var bu fiyatlara. Toki'den çok daha mantıklı olur.

En makul yöntem o zaten. Fakat anlatamazsın. TOKİ harici temiz bir evi şuan en ucuz 1,5-2 milyona alabilirsin. Ona kredi çekeceğine, TOKİ'yi alırsın. Yine kredi çeker 600 bin lira ödersin. Dedikleri gibi 7-8 milyon lira ödemezsin bu şekilde. Kaldı ki ödeme bitince evi satma gibi hakkın da doğuyor. Gerekirse 600 bine aldığın evi ileride 1-2 milyon liraya satarsın. Sıfır ev nihayetinde.
Sen maliyetine alacaksın neredeyse.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte kafaya bak, evler teslim edilene kadar 2-3 belki 4-5 yıl artan oranda ödediğin taksit ne olacak? Bir de millete akıl veriyor.

Anadolu'da hala 600-700 bine ev bulunabiliyor. Mesela Tekirdağ'da çok ev var bu fiyatlara. Toki'den ok daha mantıklı olur.
Hocam yaşadığım şehirde maalesef o fiyatlara ev yok, yani yeni yapılmış binayı burada 1 milyon ila 2 milyon arası satış yapıyorlar. Bu yüzden TOKİ üzerinden 600.000 TL peşin ödeyip sonra bankaya borcu sabit faiz ile ödeyeyim diyorum. Binalar teslim edilince kiraya verir taksitten düşürür öderim demiştim de sizce bu durumda mantıklı mı?

En makul yöntem o zaten. Fakat anlatamazsın. TOKİ harici temiz bir evi şuan en ucuz 1,5-2 milyona alabilirsin. Ona kredi çekeceğine, TOKİ'yi alırsın. Yine kredi çeker 600 bin lira ödersin. Dedikleri gibi 7-8 milyon lira ödemezsin bu şekilde. Kaldı ki ödeme bitince evi satma gibi hakkın da doğuyor. Gerekirse 600 bine aldığın evi ileride 1-2 milyon liraya satarsın. Sıfır ev nihayetinde.
Sen maliyetine alacaksın neredeyse.

Bunlar fizibilite yapmadan konuşup boş boş atıyorlar.
Bu zihniyete aylarca anlat anlamazlar. 2020'de başvuranların daha temeli atılmadı bugün temel atsalar en az 2 yıl inşaat sürer.
4-5 yıl taksit ödeyeceksin evi teslim alana kadar, enflasyonu da göz önüne alırsak 3 yıl sonra taksitler aylık 10 bini geçiyor.

Anadolu'da hala 600-700 bine ev bulunabiliyor. Mesela Tekirdağ'da çok ev var bu fiyatlara. Toki'den ok daha mantıklı olur.

Yav sözleşmede asgari ücretin %30'unu geçemez yazıyor taksitler. Asgari ücrete endeksli olan bir ödeme artsa ne olur. Size bunu izah etmem için önce matematik anlatmakla başlamam gerekir. Gerek duymuyorum.

Banane, siz yeter ki başvurmayın da ihtiyacı olan birisine çıkma şansı artsın :D

--

Evet 20 yıllık ev ise alırsın 600 bin liralara. Canını düşünmeyen parasını gömsün eski evlere.

Hocam yaşadığım şehirde maalesef o fiyatlara ev yok, yani yeni yapılmış binayı burada 1 milyon ila 2 milyon arası satış yapıyorlar. Bu yüzden TOKİ üzerinden 600.000 TL peşin ödeyip sonra bankaya borcu sabit faiz ile ödeyeyim diyorum. Binalar teslim edilince kiraya verir taksitten düşürür öderim demiştim de sizce bu durumda mantıklı mı?

Şuan sıfır bir evi 600 bin liraya gösterin bana TOKİ değil de bankadan kredi çekip alacağım. Ciddiyim.

--

İmamoğlu bedava süt dağıtsa, bu sefer de AKP'liler eleştiriyor. Yok 200 bin demiş de 150 bin dağıtılmış.
Yok sütün yağ oranı %3 daha kötüymüş. Yok sütün kartonunun gramajı düşükmüş. :D

Hiç şaşmaz. Bu ülkede herkesi memnun edemezsin.

Son düzenleme:
Yav sözleşmede asgari ücretin %30'unu geçemez yazıyor taksitler. Asgari ücrete endeksli olan bir ödeme artsa ne olur. Size bunu izah etmem için önce matematik anlatmakla başlamam gerekir. Gerek duymuyorum.

Banane, siz yeter ki başvurmayın da ihtiyacı olan birisine çıkma şansı artsın :D

--

Evet 20 yıllık ev ise alırsın 600 bin liralara. Canını düşünmeyen parasını gömsün eski evlere.
Hani sözleşme nerede? Her gün farklı bir şey açıklıyorlar en son bakan memur maaşları oranında her yıl taksitler artacak dedi.
Aylık taksit 3+1 için 4000 TL civarında şu an, kardeşim sen matematiği nerede öğrendin, 4000 TL asgari ücretin yüzde kaçı yapıyor?

Bu asgari ücret muhabbeti sanırım en ucuz olan konutlar için onu da kaç kişiye verecekleri belli değil.

700 bine sıfır daire var Tekirdağ'da.

Bu sıfır daire olayı da yerine göre değişir. İstanbul'da sıfır daireyi 600 bin TL'ye de bulmayı beklemiyorsun herhalde ve daha TOKİ kuraları çekilmeden İstanbul'daki ücretlere zam gelmedi mi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

Bu sıfır daire olayı da yerine göre değişir. İstanbul'da sıfır daireyi 600 bin TL'ye de bulmayı beklemiyorsun herhalde ve daha TOKİ kuraları çekilmeden İstanbul'daki ücretlere zam gelmedi mi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?
Büyükşehirler harici demiştim zaten, Toki'nin de 600-700 bin fiyatları İstanbul için geçerli değil diye biliyorum, ilk açıklamadan sonra 3-4 günde 200 bin zam yaptılar zaten.

Bu daireler en az 3-4 bine kiraya verilir. F/P olarak gayet iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı