Toplumun kalkınmasında sanayi mi, tarım mı önemlidir?

ugurmert

Decapat
Daha fazla  
Hoca bir münazara ödevi verdi, konu başlıkta. Tarımı savunmak zorundayım. Kanıtlanabilir veriler, baskı altına alıcı sözler ve sanayi savunucularının tezlerini çürütecek maddelere ihtiyacım var. Yardım bekliyorum.

Bir tır 20 ton domates alır. 1 kg domates 4,65 TL.

6529 dolar yapar. Tabii dolar cinsinden satıldığından net rakamı bilmiyorum.

TL cinsinden hesaplayalım.

Bir araç satışında denk herhalde.
Tarım olmazsa millet ekmeği nasıl yiyecek? Sadece bu cümle ile sanayiyi savunanları çürütebilirsin😎
Dışarıdan satın alabilirsin.
Hoca bir münazara ödevi verdi, konu başlıkta. Tarımı savunmak zorundayım. Kanıtlanabilir veriler, baskı altına alıcı sözler ve sanayi savunucularının tezlerini çürütecek maddelere ihtiyacım var. Yardım bekliyorum.

Ayrıca sanayi sadece para getirmez. Ülkeni savunmak için ihtiyacın olan şeyleri de üretirsin. Tank silah vb.

10cm x 5 cm ebatlarında 150 gram ağırlığında ve üretimi 1 saniye sürmüş olan (iphone) bir malzeme verip karşılığında 2 tır dolusu üretimi aylar sürmüş domates alabiliyorsun. Tarımın neresini savunacan

Azgelişmiş ülkelerde sanayileşme pek mümkün değil. Bu noktada tarım ekonomisi/ tarımsal faaliyette uzmanlaşma ile Kalkınma mümkün. Derinlemesine okuma yaparak lehine argümanlar bulabilirsin.

Yine gelişmekte olan ülkelerde de tarım ilk adımda en önemli sektör ancak sonraki adımlarda yeterli değil.

Temel argümanlar buna benzer bir şey olabilir:
"Tarımsal yapılanmanın ekonomik kalkınmadaki yerine değinen Rostow’a göre de toplumsal yapılanmanın ilk aşamasında tarım öncelikli bir konuma sahiptir. Ona göre geleneksel toplumda insanların temel faaliyetleri tarımsal faaliyetlerdir ve tarımsal alanda sağlanan istikrar ile diğer aşamalara geçiş kolaylaşabilir."

Geri
Yukarı