Toplumun "Zeki" diye tabir edilen kısmının çocuk yapmak istememesi

Üreme sınırı olmalı mı?

• Evet olmalı

• Hayır olmamalı bu özgürlüğü kısıtlayan bir şey

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Üreme sınırı olmamalı. Üreme sınırı nedir gerçekten?

Gelişmişlik seviyesi ve üreme birbirine doğru orantılı. Bugün Finlandiya gibi ülkeler genç nüfus sıkıntısı çekiyor. Peki neden gelişmişlik seviyesiyle alakalı? Kafasına göre çocuk yapanlar bu konuda hiçbir planlama yapmıyor, geleceği göremiyorlar. "Allah rızkını verir" kafasındalar. Çocuğu doğurduktan sonra da zaten sokağa salıyorlar.

Peki bu üremeyi sınırlandırmamız gerektiği anlamına gelmez mi? Hayır. Hiçbir şey zorla yapılamaz. Üremeyi sınırlandırıp kural koyarsan bu sadece zorla olur. Halkın bilinçlenip üreme oranının azalmasıyla bunu yasaklamak arasında büyük bir fark var.

Aga ülkeyi aldığın göçmeni 0'dan eğitemezsin. Müslüman'lara bilimsel ol diyemezsin (umarım linç yemem). Allah rızkının verir der geçerler (çok gördüm). Ancak Yasalar ile buna dur diyebilirsin.
5 çocuğa yeteri kadar özen gösteremezsin. Ama 2 çocuğa yeteri kadar özen gösterebilirsin. Her anlamda da az ve öz kaliteli değerli oluyor.

Örnek verdiğin nüfusu az veya çok'ta ülke de gelişmişlik değil, insan olabilmeyi sağlamak.
Anasını kesen babasını kesen, saygısız ve bilinçsiz toplum oluştu. Tartışmayı ve objektif düşünmeyi geçtik. Birbirimize saygı duyamaz. Düzgün eğitim alamaz hale geldik.

Bir de bu eğitimsiz halk veya göçmenler 7 çocuk 15 çocuk yapınca ne olacak sanıyorsun. Serseri olacak eroinman olacak. Mafya vari işlere özenen ergenler olacak. Ülkeyi devirmeye çalışacaklar. En basitinden ya doğurdukları çocuğu sokağa salıp dilendirecekler. Bu tarz insanların az çocuğu olursa dünyaya katkı sağlarız.

Ki şunu da unutmamak gerekti dünya bu kadar nüfusu kaldırmıyor. Kaynaklar tükeniyor. Her kurban'da kesilen hayvanlarda azalma var. Zamanı gelmeden üremeden hayvanları kesiyorlar. Su vb konulara gelmiyorum bile. (Kurbana sadece takılmayın bizde olduğu için dedim dünya'nın her yerinde durum bu şekilde)

Nüfusun azalması Negatif olarak
; insan gücü ve ağır işler sıkıntıya girecek. Askeri olarak zayıflayacağız. Robotik dünya insan gücünün yerine geçebilir ama askeri olarak çok şey söyleyemem.

Son düzenleme:
Aga ülkeyi aldığın göçmeni 0'dan eğitemezsin.
Göçmenleri geç bir kere. Onlar gidecek. Biz Türk halkından bahsediyoruz.
Allah rızkının verir der geçerler (çok gördüm). Ancak Yasalar ile buna dur diyebilirsin.
5 çocuğa yeteri kadar özen gösteremezsin. Ama 2 çocuğa yeteri kadar özen gösterebilirsin. Her anlamda da az ve öz kaliteli değerli oluyor.
5 çocuk yerine 2 çocuk yapsalar yeterince önem vereceklerini nereden biliyorsun? Bir şey değişmeyecek. Finansal sıkıntıları olduğu için çocuklarına önem veremeseler haklısın fakat çok parası olup da çocuğuna doğru düzgün bakmayanlar da var.
Örnek verdiğin nüfusu az veya çok'ta ülke de gelişmişlik değil, insan olabilmeyi sağlamak.
Anasını kesen babasını kesen, saygısız ve bilinçsiz toplum oluştu. Tartışmayı ve objektif düşünmeyi geçtik. Birbirimize saygı duyamaz. Düzgün eğitim alamaz hale geldik.
Bunun yolu üremeyi yasaklamaktan değil, sosyal gelişimden geçer. Böyle bir yasak gelse emin ol yasağı delmek için her şeyi yaparlar.
Negatif olarak insan gücü ve ağır işler sıkıntıya girecek. Askeri olarak zayıflayacağız. Robotik dünya insan gücünün yerine geçebilir ama askeri olarak çok şey söyleyemem.
Bunu tam olarak anlayamadım çünkü insan gücü olarak sıkıntımız olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
Göçmenleri geç bir kere. Onlar gidecek. Biz Türk halkından bahsediyoruz.

5 çocuk yerine 2 çocuk yapsalar yeterince önem vereceklerini nereden biliyorsun? Bir şey değişmeyecek. Finansal sıkıntıları olduğu için çocuklarına önem veremeseler haklısın fakat çok parası olup da çocuğuna doğru düzgün bakmayanlar da var.

Göçmenler kolay kolay gideceklerini düşünmüyorum. İktidarın değişeceğini bile düşünmüyorum. 5 çocuk yerine 2 çocuk yaparsan 5 çocuğa ayıracağın bütçeyi 2 çocuğa ayıracaksın. İşi gücün olan aileler çocuklarına vakit ayıramazken sen 5 çocuğa vakit ayıramazsın. 5 çocuğu iyi şekilde eğitimezsin.
Zenginde olsan fakirde olsan fark etmez. Bazı aileler çocuklarına özen göstermiyor evet ama en azından 5 çocuğun hayatı değil de 2 çocuğun hayatı kararacak her türlü toplumun kârına olan bir şeydir.

Bunu tam olarak anlayamadım çünkü insan gücü olarak sıkıntımız olduğunu sanmıyorum.

Burada nüfus kısıtlaması yapılırsa insan gücü açığımız oluşacak negatif olarak söyledim.

Göçmenler kolay kolay gideceklerini düşünmüyorum. İktidarın değişeceğini bile düşünmüyorum. 5 çocuk yerine 2 çocuk yaparsan 5 çocuğa ayıracağın bütçeyi 2 çocuğa ayıracaksın. İşi gücün olan aileler çocuklarına vakit ayıramazken sen 5 çocuğa vakit ayıramazsın. 5 çocuğu iyi şekilde eğitimezsin.
Zenginde olsan fakirde olsan fark etmez. Bazı aileler çocuklarına özen göstermiyor evet ama en azından 5 çocuğun hayatı değil de 2 çocuğun hayatı kararacak her türlü toplumun kârına olan bir şeydir.

Burada nüfus kısıtlaması yapılırsa insan gücü açığımız oluşacak negatif olarak söyledim.
Haklısınız. Yine de bu konuda bir yasak geleceğini sanmıyorum. Tartışma için çok teşekkürler :)

Şuna bakın.

Hocamız ne güzel anlatmış.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220921-153615~2.png
    Screenshot_20220921-153615~2.png
    313,6 KB · Görüntüleme: 36
Ben çocuktan ziyade genç nüfus olarak konuyu ele almak istiyorum. Tarihte genç nüfusu olan ülkeler de genellikle politik ideolojik ve siyasi hava hep bulutlu olmuştur. Nedeni ise genç nüfusun birbirleri ile kendi içlerinde gruplaşıp ayrılmalarında görüyorum. Örneğin; 1968 öğrenci hareketleri ile olaylar alevlenmiş ve ideolojik olarak insanlar ikiye bölünmüştü.

1980 darbesine kadar Türkiye'deki atmosfer tıpkı iç savaş varmış gibi bir hava vardı adeta. De facto iç savaş jargonunu o dönemin havası için kullanabiliriz. Hatta sıcak iç savaşa doğru bile gidiyordu 1979 yılına girdiğimizde.

Tabii darbe ile birlikte politik ve ideolojik fanatiklerin tutuklanması ile sıcak iç savaş tehlikesi de gitti. Günümüze bakacak olursak da insanlar politize edilmiş ve gruplaşma yaşanmış vaziyette. Bu sefer mini bir De Facto iç savaş yaşıyoruz gibi. Çünkü genç ciddi oranda çok fazla. Ve çok tehlikeli bir durum bu.

Ben elbette bu arada yaşlı nüfus taraftarı değilim ama doğru planlı istikrarlı ve eğitimi üst düzey olan bir gelişim olması taraftarıyım. Bunu tarihte en güzel uygulayan devletlerden biri de Almanya'dır. Türkiye ise yallah diyerek ciddi manada nüfus patlaması yaşamış ve çoğu Avrupa ülkesinden nüfusu 2 kat geride iken birden hepsini sollayıp geçti. Bu durum çok tehlikelidir. Ciddi incelenip tetkik edilmesi gerekiyor bence.

Kısıtlamalar çözüm değildir. İnsanlar bilinçlendirilmelidir. Hayat gitgide pahalılaşırken çok sayıda çocuk yapmak her aile ekonomisinin kaldırabileceği bir şey değil. Rahat bir hayat sürdürebilecek, ihtiyaçlarını, hobilerini, kişisel gelişimini destekleyebilecek kadar maddi ve manevi gücü olan insanlar çocuk dünyaya getirmeliler. Bunu anne babaların kendileri anlayabilecek bilince sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde bir insanı bilinçsizce zor ve acımasız bir hayatın içine bırakmış olursunuz ve yazık günah bence.

Geri
Yukarı