Toyota Corolla 1.5 Multi Drive S 2021 vs Opel Corsa 2021 1.2 100HP

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Yeni bir araba alacağız bu ikisi arasında kaldık. Bugün Toyota, Opel, Peugeot ve Citroen bayilerini gezdik lakin Peugeot ve Citroen'i sevmedik. Bu iki araç arasında kaldık, 3 kişilik bir aileyiz, uzun yola belki yılda 1 taş çatlasın 2 çıkarız. Otomatik vites olmak zorunda araba. Yakıt tüketimi bakımından çok fark yaratacaklarını düşünmüyorum, yol tutuşu olarak Corollar'nın daha iyi olduğunu biliyorum. Siz arada kalsanız hangisini seçerdiniz?

Linkler:

İkisi farklı segmentte araçlar. Corsa 208'in kardeşi zaten. Ben olsam Corsa alırdım B segment olmasına rağmen turbo beslemeli olması, EAT8 şanzıman ile gayet güzel oluyor ve yakıt tüketimi gayet düşük. Corolla ise 3 silindir atmosferik motor. LPG dönüşümüne şimdilik çok uygun değil. Ancak 1.6'sı kadar performanslı veya az yakıt tüketen bir motor da değil. 1.6 olsa kesinlikle Corolla derdim ama bu durumda eğer size B segment yetiyorsa Corsa da güzel araç.

Corolla atmosferik de olsa sonuçta bir sınıf üstte. Bunun getirileri daha büyük iç & dış hacim, daha fazla konfor ve yol tutuş. Evet Corsa'nın kullandığı motor şanzıman teknolojisi daha güncel ancak getirip götürsün fazla teknolojik veya süratli olması gerekmez diyorsanız mutlaka Corolla'yı öneririm.

Şöyle bir durum var, annem engelli olduğu için onun üzerinden ÖTV muafiyeti ile alacağız. Bu gördüğünüz arabalar 155.000 TL civarlarına düşüyorlar. Corolla'nın Hybrid versiyonu ise 196.000 TL oluyor. Elimizde şuan 2012 model Renault Clio 1.6 Extreme Grand Tour var. Ederi Sahibinden sitesinde gördüüm kadarıyla ortalama 105-115 bin TL arası biraz birikmiş var üstüne de kredi çekelim diyoruz.

Hız olarak büyük beklentimiz yok boş uzun yollarda bile 120-130 ları geçen birisi değilim ve ailemizde kalabalık değil, bu yüzden Corsa da makul geldi.

Sizce 35-40bin TL fazla verip Hybrid Corolla almak mantıklı olur mu? Orta gelirliyiz sonuçta ve kredilerin faizleri yüksek o kadar fazla kendimizi açmamız bizi zora sokacak bir nebze de olsa.

Şöyle bir durum var, annem engelli olduğu için onun üzerinden ÖTV muafiyeti ile alacağız. Bu gördüğünüz arabalar 155.000 TL civarlarına düşüyorlar. Corolla'nın Hybrid versiyonu ise 196.000 TL oluyor. Elimizde şuan 2012 model Renault Clio 1.6 Extreme Grand Tour var. Ederi Sahibinden sitesinde gördüüm kadarıyla ortalama 105-115 bin TL arası biraz birikmiş var üstüne de kredi çekelim diyoruz.

Hız olarak büyük beklentimiz yok boş uzun yollarda bile 120-130 ları geçen birisi değilim ve ailemizde kalabalık değil, bu yüzden Corsa da makul geldi.

Sizce 35-40bin TL fazla verip Hybrid Corolla almak mantıklı olur mu? Orta gelirliyiz sonuçta ve kredilerin faizleri yüksek o kadar fazla kendimizi açmamız bizi zora sokacak bir nebze de olsa.
Ailede Toyota C-hr Hybrid var. Fazla performans beklentiniz yoksa şehiriçi için hibrit olması süper bir durum oluyor. Trafikteki dur-kalklarda çok az yakıyor araç. Şöyle örnek vereyim: Ankara'da bir arkadaşı iş çıkışı almıştım ve 30 dakikanın çoğu dur-kalk olmak üzere trafikte 20 kmye yakın yol yapmıştık ve o yolculuk için ortalama 2,8 litreydi. Ben bu iki model arasında Corolla seçerdim. Dünyada en çok satılan model. Toyota'nın 2.el satımı, parça fiyatları vs iyi oluyor genelde Türkiye'de.
Birde 1 hafta önce dedesi yüzde 92 engelli bir arkadaşa bakmıştık Toyota, bayii sadece benzinli Corolla'ların girdiğini söylemişti engelli limitine. 180 bine bırakırız demişlerdi. O durumu bir kontrol edin yinede siz.

Leon 1.0 TSI ne kadara düşüyor? O da ÖTV indirimiyle alınıyordu. Onu da düşünebilirsin. Hem geniş hem ekonomik.
Leon'un fiyatına kendi sitesinden bakamıyorum ama siz biliyorsanız fiyatını 1.80 e bölünce buluyorsunuz indirimli fiyatını. Şöyle de bir şey var araç 330bin TL'nin üstündeyse ne yazık ki muafiyete girmiyor. Leonların fiyatları yüksek diye hatırlıyorum siz daha iyi bilirsiniz.

Ailede Toyota C-hr Hybrid var. Fazla performans beklentiniz yoksa şehiriçi için hibrit olması süper bir durum oluyor. Trafikteki dur-kalklarda çok az yakıyor araç. Şöyle örnek vereyim: Ankara'da bir arkadaşı iş çıkışı almıştım ve 30 dakikanın çoğu dur-kalk olmak üzere trafikte 20 kmye yakın yol yapmıştık ve o yolculuk için ortalama 2,8 litreydi. Ben bu iki model arasında Corolla seçerdim. Dünyada en çok satılan model. Toyota'nın 2.el satımı, parça fiyatları vs iyi oluyor genelde Türkiye'de.
Birde 1 hafta önce dedesi yüzde 92 engelli bir arkadaşa bakmıştık Toyota, bayii sadece benzinli Corolla'ların girdiğini söylemişti engelli limitine. 180 bine bırakırız demişlerdi. O durumu bir kontrol edin yinede siz.
Tam olarak bize uygun araç lakin işte zora düşeceğimiz için kafa karıştırıyor. Bayide çalışan görevli bize fiyat vermişti düşüyor diye ancak böyle bir durum varsa tekrardan sormak lazım.

Leon'un fiyatına kendi sitesinden bakamıyorum ama siz biliyorsanız fiyatını 1.80 e bölünce buluyorsunuz indirimli fiyatını. Şöyle de bir şey var araç 330bin TL'nin üstündeyse ne yazık ki muafiyete girmiyor. Leonların fiyatları yüksek diye hatırlıyorum siz daha iyi bilirsiniz.
Manueller giriyor ama otomatikler olmuyor maalesef.

1625682667232.png

Geri
Yukarı