Toyota, Supra yapımında neden BMW ile çalıştı?

Supra'yı yarış arabası olarak görmek evet kesinlikle yanlış olur. GTR gibi homolüge bir araç değil. Doğrudan Supra olarak üretilmiş bir araç. GTR'lar ise yarış araçlarının yola çıkabilen versiyonu denilebilr. Ancak A80 kasa ikonikleşti artık. İkonikleşme sebebi ise motoru. Elbette başka araçlarda da 2JZ motor var ve Türkiye'de bile çokça parçası hatta komple motoru bulunabiliyor. Ancak spor bir araç olarak Supra zaten iyi. Mazda'lar da Wankel motor olduğundan liste dışı tutuyorum ama NSX'te de V6 atmosferik bir makine var. GTR'daki motor zaten 2JZ kadar dayanıklı değil. GTR tabi ki stok haliyle Supra'dan daha iyi bir araç. Çok daha teknolojik ve çok daha kolay bir şekilde devir çevirebiliyor. Ancak insanların aradığı şey her zaman sayılar olmuyor. İnsanların Supra alırkenki amacı üstünde uğraşabilecekleri, kolay kolay sahibi üzmeyecek olan motora ve diğer parçalara sahip olmak. Tabi işin fiyat kısmı da var. Supra'lar genelde GTR'ların yarı parasına bulunabiliyor. Modifiye için de çok az para harcayarak çok güçlü ve zevkli araçlar yapılabiliyor. Şu görüntü için adam bıçaklayacak çok insan var. :D

Eki Görüntüle 874086
Dostum tasarım manasında italyanlar varken bilemedim be :D
Ha Rb26 4 çeker mevzusundan dayanıklılıktan baya ödün veriyor ve şu elektronik çokluğu.
Ha clean setup bir Supra Japon aracı nedir tam anlamıyla hissetirir.

Ben de Ferrari'leri falan çok severim mesela. Ama Toyota deyince de akan sular durur. Supra'nın tasarımı harika veya çok beğenilenden çok ikonikleşmiş özgün bir tasarım. Bence böyle bakmak gerek. :D Japon dedin mi akla sorunsuzluk gelir zaten. GTR'daki 4 çeker aslında daha performanslı yapıyor aracı. Koyup gidiyor araba. Yol tutuşu da cabası.

Birçok kişi bu araç bence 3JZ ile çıkmalıydı diyor haklısınız o eski Japon ruhunu hissettirmiyor ancak modern bir araç yapımında maliyeti azaltmak için böyle ortaklıklar yapılabiliyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 2JZ yaklaşık 15-16 senedir üretilmeyen bir motor ve Toyota'da 2JZ'nin yerine konulabilecek başka sıralı 6 silindir motor yoktu. Bu yüzden böyle bir ortaklık yapılmış. Ona bakılırsa Mercedes'in Renault ile dizel motorları paylaşması, VAG grubundaki markalardan biri olan Lamborghini'nin Urus modelindeki V8 motor aslında Audi'nin motorudur. Başka bir örnek ise Alfa Romeo'nun Brera aracı aslında GM platformunda üretilmiş ve Brera'nın 3.2 V6 motoru Alfa Romeo'nun daha önceki modellerde kullandığı meşhur V6 Busso (o sıralarda V6 motoru tasarlayan Giuseppe Busso'dan almaktadır) motor değil GM in ürettiği 3.2 V6 motordur. Bunun gibi bir çok ortaklıktan çıkan araç var. Ek olarak Opel Zafira A, Porsche ile ortak yapılmıştır. Hatta çıktığında o yıllardaki Astra'dan bile daha iyi yol tuttuğu söyleniyordu.

Bu saatten sonra zor gibi. Zaten gerek de yok bence 2JZ şuan için bile fazlasıyla iyi bir motor. Çoğu drift arabalarında kullanılan motor bu mesela. Bunun haricinde RB26, RB25 de kullanılıyor ve bu makineler 1000+ beygir güce bana mısın demiyor :D. Tabi ki stok değiller ama yine de 20 yıllık motorların kullanılması bile güzel bişey bence.
Belki özel bir model çıkar?

Bir yerde görmüştüm 3JZ v8 olacak diyordu.

Aşağıda bulunan video ile temel bilgileri elde edebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle mk-4 supranın dışını pek beğenmiyorum ve mk-5'inde dış tasarımı hiç beğenmedim. Z4 çakması olmuş resmen.

Neden BMW ile çalıştıklarına gelirsek firma uzun süre çalışarak sıralı 6 motor üretmektense onun yerine halihazırda bulunan BMW'nin sıralı 6 motorunu kullanmayı tercih etmiş fikir olarak güel bir fikir ancak açıkçası böyle köklü bir seride alman motoru kullanılmış olması benim hoşuma gitmedi. En azından eski o güçlü japon altyapısını hissettirmiyor ancak maliyeti azaltma durumu da var.

3jz çıksın çıksın ama fazlasıyla çalışma gerektirecek ve açıkçası teknolojik özellikler ile birlikte ben o sevdiğiniz 2jz tadını vereceğini sanmıyorum.

Dışına gelecek olursak fark ettiseniz her supra versiyonunda değişim gözlemleniyor. Kim ne derse desin mk3 tüm supraları ezer geçer (motoru 2jz olarak düşünün).
1613120580164.png

1613120599925.png

1613120619984.png

1613120634009.png

1613120648741.png
Gördüğünüz üzere arka kısım birbirine benzerken ön kısımlarda her zaman bir değişikliğe gidilmiş aynı arabayı çıkardıkları zaman bir anlamı kalmıyor. Bu aynı şey gibi RX-7 FB3S ilk jenerasyon FD3S'de bunun gibi olmalı ancak bakarsak FB3S tutlup unutulmuş bir seridir.

FC3s ise aynı şekilde bence RX-7'lerin en iyi arabasıdır ancak FD3s tanınıp beğenilmiştir.

O ikonikleşmiş klasik Mercedes tasarımları neden yeni arabalarında kullanılmıyorsa bu da o şekilde.

Aynı zamanda çıkan arabaların tasarımları neredeyse aynı olur örnek vereyim size(Supra mk1 ve 240z);
1613121037166.png

1613121053114.png

Geri
Yukarı