Toyota, Supra yapımında neden BMW ile çalıştı?

Akkuşlu

Centipat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Toyota böyle bir efsaneyi tekrar piyasa sürerken neden BMW ile ortak çalıştı?

BMW'nin 6 silindirli motorunun çok başarılı olması ve bunun kullanılması çok rahatsız edici bir durum değil. Şasisinin ve iç tasarımının da BMW'ye ait olması pek hoş olmadı bence. Motoru BMW'den alıp eski Supra gibi bir tasarım yaparak piyasaya sürebilirlerdi aşağıdaki gibi. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

toyota supra mk5 concept art ile ilgili görsel sonucu

Ben pek beğenmiyorum yenisini. Eski Supra bir efsaneydi. Hele o 2JZ motoru yok mu... Senfoniye kulak verelim;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3JZ çıkarsa...
Bu saatten sonra zor gibi. Zaten gerek de yok bence 2JZ şuan için bile fazlasıyla iyi bir motor. Çoğu drift arabalarında kullanılan motor bu mesela. Bunun haricinde RB26, RB25 de kullanılıyor ve bu makineler 1000+ beygir güce bana mısın demiyor :D. Tabi ki stok değiller ama yine de 20 yıllık motorların kullanılması bile güzel bişey bence.

Sıfırdan AR-GE yaparak yıllarca uğraşıp yeni bir motor üretmektense sıralı 6 motor kullanan BMW'den hazır şekilde motoru alıp ince ayar yapıp yeni Supra yapmak istediler. Üreten firma farklı sadece. Yoksa yeni Supra da gayet güzel. Ancak anahtarına kadar BMW Z4 ile aynı. Melez bir araba olmuş.

Sıfırdan AR-GE yaparak yıllarca uğraşıp yeni bir motor üretmektense sıralı 6 motor kullanan BMW'den hazır şekilde motoru alıp ince ayar yapıp yeni Supra yapmak istediler. Üreten firma farklı sadece. Yoksa yeni Supra da gayet güzel. Ancak anahtarına kadar BMW Z4 ile aynı. Melez bir araba olmuş.
Motoruna lafım yok zaten, paragrafın başında açıkladım. Onun dışında şasi ve iç tasarım ile Supra efsanesini yeniden piyasaya sürmek yerine Z4 alternatifi yapmışlar sanki. Supra da satış rakamlarına etki etmek için konulmuş bir isim gibi, yakışmadı Toyota'ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı