Toyota, Supra yapımında neden BMW ile çalıştı?

Öncelikle mk-4 supranın dışını pek beğenmiyorum ve mk-5'inde dış tasarımı hiç beğenmedim. Z4 çakması olmuş resmen.

Neden BMW ile çalıştıklarına gelirsek firma uzun süre çalışarak sıralı 6 motor üretmektense onun yerine halihazırda bulunan BMW'nin sıralı 6 motorunu kullanmayı tercih etmiş fikir olarak güel bir fikir ancak açıkçası böyle köklü bir seride alman motoru kullanılmış olması benim hoşuma gitmedi. En azından eski o güçlü japon altyapısını hissettirmiyor ancak maliyeti azaltma durumu da var.

3jz çıksın çıksın ama fazlasıyla çalışma gerektirecek ve açıkçası teknolojik özellikler ile birlikte ben o sevdiğiniz 2jz tadını vereceğini sanmıyorum.

Dışına gelecek olursak fark ettiseniz her supra versiyonunda değişim gözlemleniyor. Kim ne derse desin mk3 tüm supraları ezer geçer (motoru 2jz olarak düşünün).
Gördüğünüz üzere arka kısım birbirine benzerken ön kısımlarda her zaman bir değişikliğe gidilmiş aynı arabayı çıkardıkları zaman bir anlamı kalmıyor. Bu aynı şey gibi RX-7 FB3S ilk jenerasyon FD3S'de bunun gibi olmalı ancak bakarsak FB3S tutlup unutulmuş bir seridir.

FC3s ise aynı şekilde bence RX-7'lerin en iyi arabasıdır ancak FD3s tanınıp beğenilmiştir.

O ikonikleşmiş klasik Mercedes tasarımları neden yeni arabalarında kullanılmıyorsa bu da o şekilde.

Aynı zamanda çıkan arabaların tasarımları neredeyse aynı olur örnek vereyim size(Supra mk1 ve 240z);
3JZ gibi bir motor üretmezler ama Coswhort nasıl atmosferikler yapmıştı Toyota'dan beklemek hata olmazdı ama böylede gayet zevkli Toyota süper sport çıkarmayacağı için gayet normal bu beygirler.

Motoru düşük. Eski stok supra bile 320 HP. Ama tasarım falan güzel.
2 motor versiyonuyla çıkıyor biri 2.0 258 HP diğeri 3.0 340 HP. 3.0 olan versiyonun gücü stok olarak düşük gelebilir size ama 3.0 olan motor B58B30 kodlu motordur ve bu motor da yüklendiği zaman 2JZ gibi olabilen motorlardan birisidir. Aslında günümüzde 2JZ gibi yüklendiği zaman iyi güçler çıkaran sıralı 6 motorlar hatırladığım kadarıyla şunlardı:
-BMW M50. Halk arasında M50 Helikopter denilen motordur. Bu motor E36,E34'ün son yıllarında, E39 gibi modellerde çıkmıştır. Motor bloğu alüminyum değil demirden yapılmıştır. Yüklendiği zaman maksimum 1000-1200 hp güç çıkartabilmektedir. Ülkemizde de örnekleri mevcuttur.

-BMW N54. bu motor günümüzde modern 2JZ olarak anılmaktadır. Bu motor E92 335i de ve birçok modelde kullanılmıştır. 335i lerin M3 katili olarak adlandırılmasının sebebi bu motordur. Bu motor stok halde 306 HP dir. Ufak bir yazılım güncellemesiyle örneğin JB4 beyin takıldığında Stage 2 yazılımla beraber yanlış hatırlamıyorsam 420 HP civarı güce çıkıyor. E92 M3'ün stok hali de 420 HP. N54 1000+ güce kadar çıkabiliyor.

-Toyota 1JZ ve 2JZ. 1JZ motor MK3 Supra'da 2.5L olarak, 2JZ ise MK4 Supra'da 3.0L olarak çıkartılmıştır. Dayanıklı motorlardır. Ayrıca Supra dışında Lexus GS300 ve Toyota Aristo'da çıkmıştır 2JZ. Motor içini ellemeden diğer her şeyi yükselttiğinizde 700 HP ye kadar stok motor içi parçalar destekler. Daha fazla güç için motor içini de ellemek gerekir. Genellikle 1000+ supra'lar 3.4L stroker kit vardır.

-Nissan RB 25, RB 26 motorlar. Nissan'ın en güçlü sıralı 6 motorlarıdır. Ve bu motorlar da 2JZ gibi güçlü motorlardır. RB 26 2.6L olarak çıkar.

Daha bunun gibi birkaç motor daha var ama aklıma gelmiyor. Gelince eklerim.

3jz çıkarsa...

Maalesef çıkmaz çünkü günümüzde markalar hep düşük maaliyet çok kazanç doğrultusunda çalışıyorlar hatta ve hatta aynı arabayı farklı farklı markalar adı altında çıkarıyorlar japon arabaları artık o eski supralar, Skyline'ler, Mazda RX7'ler gibi olmazlar.

Maliyetleri düşürmek için ve satış riskini azalmak için böyle bir iş yaptılar. Eski Supra'yı yaparken farklı bir amaç için tasarlamışlardı. Şimdi amaçları en az riskle en fazla parayı kazanmak.

Kesinlikle sana katılıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Niye bu kadar umurunuzda ki bu? Sonuçta bu da bir Toyota. Senin servis alacağın marka Toyota. Onlar bu şekli daha uygun görmüş ki böyle yapmış.
Supra orjinalinde abartıldığı gibi bir araba değil onu bu hale modifiyeciler getirdi. Supra'nın orjinal haline bakarsanız anlarsınız. Ayrıca 2JZ'ye benzer motorlar da hayli fazla.

2JZ'den daha dayanıklı ve dünya standartlarında o kadar ucuz olan bir motor söyler misin? :D Ben bilmiyorum.
Daha olması gerekmiyor, isimleri aklıma olmayan bir sürü Corvette, Nissan, Mazda, Dodge motorları var, yok mu? Drift araçlarında performans araçlarında görüyoruz. En iyisine en ucuzu 2JZ olsaydı herkes onu kullanır/kopyalardı.
2JZ çok güzel bir motor fakat alternatifleri yok değil.

Toyota'nın yıllarını verdiği malzeme bilimi sayesinde 2JZ gibi dayanıklı bir motor çıktı ortaya. Diğerleri kopyalayacak olsa yıllarını ve bir ton parasını harcamaları gerekirdi. Elbette iyi motorlar var ancak 2JZ'de ufak tefek değişiklikler yaparak gücü 2 katından fazla seviyeye getirebiliyorsun. Bunu yapabilen motor sayısı yok denecek kadar azdır varsa bile. RB26'da bile böyle bir şey mümkün değil. 2JZ'yi muhteşem yapan da bu işte. :D

Toyota'nın yıllarını verdiği malzeme bilimi sayesinde 2jz gibi dayanıklı bir motor çıktı ortaya. Diğerleri kopyalayacak olsa yıllarını ve bir ton parasını harcamaları gerekirdi. Elbette iyi motorlar var ancak 2Jz'de ufak tefek değişiklikler yaparak gücü 2 katından fazla seviyeye getirebiliyorsun. Bunu yapabilen motor sayısı yok denecek kadar azdır varsa bile. RB26'da bile böyle bir şey mümkün değil. 2Jz'yi muhteşem yapan da bu işte. :D

Aynen pistonlar ve piston kolları ile oynamadan sadece Turbo ve yakıt yolları ile 700-800 HP alınabiliyor.

Toyota böyle bir efsaneyi tekrar piyasa sürerken neden BMW ile ortak çalıştı?

BMW'nin 6 silindirli motorunun çok başarılı olması ve bunun kullanılması çok rahatsız edici bir durum değil. Şasisinin ve iç tasarımının da BMW'ye ait olması pek hoş olmadı bence. Motoru BMW'den alıp eski Supra gibi bir tasarım yaparak piyasaya sürebilirlerdi aşağıdaki gibi. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

toyota supra mk5 concept art ile ilgili görsel sonucu
Şasi, şanzıman, motor.

Eski suprayı seven fanboylar ağlıyor. BMW'ci ler durumdan memnun. :D

Geri
Yukarı