Tracer XL 7T-144 thermal throttle oluyor

G0DZ1LLA

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar.
Tracer marka XL-7T-144 model laptopumu alalı yaklaşık 1 yıl oluyor.

Özellikleri şöyle;
i7 10750H işlemci.
RTX 3060 ekran kartı.
16 GB RAM.
Windows 11 işletim sistemi.

Canımı sıkan şey, bu işlemci 5.0 GHz'e kadar Boost yapabiliyor fakat 4.1 GHz üstünü daha hiç göremedim.
Aslında bu, GPU'ya yüklenen oyunlarda hiçbir problem çıkarmıyordu fakat genellikle çok oyunculu FPS oyunları oynadığım için artık problem olarak görmeye başladım.

Örnek vermem gerekirse, Escape from Tarkov oynarken ortalama 80-90 FPS alıyorum. Fakat oyun 3.7 - 3.8 GHz bandında çalışıyor. (95 derece)
Bilgisayar buz gibiyken oyunu açtığımda işlemci 1-2 dakika da olsa 4.2-4.3 GHz bantlarında çalışmaya başlayınca 110 FPS falan alıyorum.
Bu oyun beta aşamasında, optimizasyonu zayıf bunu kabul ediyorum fakat benim asıl istediğim şey işlemciyi sabit bir şekilde 4.2 - 4.3 - 4.4 GHz seviyelerinde çalıştırmak.

Denediğim yöntemler;
-Throttle stop programını denedim fakat bu konuda bilgili ve tecrübeli değilim.
Bu konuda sayın @erengore hocam yardımcı olursa çok sevinirim.
Şu anki ayarlarımı paylaşacağım.

-Turbo ratio Limits'i 42'ye ayarladım ki 4.3 GHz'ye çıkmaya çalışıp daha fazla ısınmasın diye.(doğru bir hareket mi emin değilim fakat mantıklı geldi.)
-TS bench esnasında 4.1 GHz ile teste başlıyor, ortalama 3.7 GHz ile testi bitiriyor. O esnada en yüksek sıcaklık bilgisi 96 derece. Teste başladıktan 1-2 saniye sonra 3.9'a düşüyor Boost.

-Soğutucu pad kullanıyorum. Marka modeli hatırlamıyorum, 6 adet fan var üzerinde.

Termal macun değiştirsem ne kadar etki alırım? Bilgisayarımı aldığımdan beri hiç değiştirmedim. Fakat bu uygulamayı kendim yaparsam bilgisayar garanti dışı kalacak. Aynı zamanda da servise göndersem sürecekleri macun MX-4 falan olacak mı ondan da emin değilim. Bu yüzden ikilemde kaldım.
Eğer garanti dışı bırakmayı göze alacaksam, CPU ve GPU fanlarını değiştirme imkanım var mı sizce? Daha yüksek RPM'li fan bulabilir miyim?

Dipnot: Vereceğiniz her öneriye açığım, fanların sesli çalışması da ayrıca beni rahatsız etmiyor.

Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    32,2 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    64 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    7,2 KB · Görüntüleme: 21
  • Screenshot_4.png