Trojan bulaşınca saklanır mı?

snowman0

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, dün Brave indirirken ücretsiz sponsorlu reklam yazan ilkine tıkladım ve sanırım bilgisayarıma trojan bulaştı. Malwarebytes ile taradım, Kaspersky ile taradığımda uzaktan erişim sağlayan dosya bilmem bir şey, yani trojan dedi. Hepsini sildim, trojanın saklanma durumu var mıdır? Hepsi silinmiş midir? Güvende miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, dün Brave indirirken ücretsiz sponsorlu reklam yazan ilkine tıkladım ve sanırım bilgisayarıma trojan bulaştı. Malwarebytes ile taradım, Kaspersky ile taradığımda uzaktan erişim sağlayan dosya bilmem bir şey, yani trojan dedi. Hepsini sildim, trojanın saklanma durumu var mıdır? Hepsi silinmiş midir? Güvende miyim?
Hangi AV ile yaptın silme işlemini? Yüksek ihtimalle silinmiştir, tekrar bir tam tarama gerçekleştir.

Muhtemelen silinmiştir Kaspersky silmiş ise. Ayrıca bağlantıyı kopardıysan verilerini çalamazlar.

Muhtemelen silinmiştir Kaspersky silmiş ise. Ayrıca bağlantıyı kopardıysan verilerini çalamazlar.
Verilerini çalmak isteseler zaten trojan bulaştığı anda da çalabilirler. Bu yüzden zararlıyı temizlese bile şifrelerini değiştirmeli, hesaplarını güvence altına almalı. Mümkünse çoğu platformda 2FA açmalı.

Verilerini çalmak isteseler zaten trojan bulaştığı anda da çalabilirler. Bu yüzden zararlıyı temizlese bile şifrelerini değiştirmeli, hesaplarını güvence altına almalı. Mümkünse çoğu platformda 2FA açmalı.

Onu zaten yapması gerekiyor ben değiştirmesin demedim ki

Daha bu hafta birinin sistemindeki virüsü sadece belleğe gelince yakalayabiliyordu antivirüsü. Virüsü dağıtan bir yazılım varsa, tespit edilemiyor. Sürekli virüs tekrar geliyor.

Ne kurduğunu, ne yaptığını da eksik ve yarım yamalak anlattığından da yönlendiremiyoruz.
İşte bu yüzden virüsün belleğe erişmeden temizlenmesi aşırı önemli.

İşte bu yüzden virüsün belleğe erişmeden temizlenmesi aşırı önemli.

Virüs belleğe eriştiği saniyede internet geçmişi, site girişleri ve indirdiklerin karşı tarafın eline geçer böyle bir durumda en kısa zamanda bütün şifreleri değiştirmeli veya 2FA açması gerekir. Unutmayın virüsü silinse bile karşı tarafa giden bu bilgiler karşı tarafta kalacaktır. 👍

Saklanma durumu var, virüs silinse bile bazen geri gelebiliyor. Başka antivirüslerlede tarayıp kontrol etmeniz en doğrusu.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı