Trojan yedim

Hemen format gerekmez hocam. Şunu belirtelim her virüs format ile silinmez bile. Virüsün tipine göre değişir.

Mesela a virüsü virüs programı ile silindi. B virüsü format ile C virüsü hiç silinmedi. Virüsün tipine göre değişir once format yerine virüs programı ile tarama yapılır olmazsa format geçilir.

Yüzüme bir su çarptım ve geldim.
Hangi tip zararli olduguna bagli, net olarak silinir demek yanlış. Dosya sistemi olan her yerde zararlinin aktif kalma ihtimali vardir.
Rootkit zararlisi var ise silinmez, ama bu tip zararlilar inanilmaz nadirdir ve gunluk kullanicilari degil, sirketleri hedef alir. Ama bir solucan zararlisi senin optik disklerine ve aygit suruculerine de yayilabilir.
Üst tarafta haklısın. Ancak buradan sonra tam doğru değil.

Öncelikle HDD format atılsa dahi Low Level format atılmadan virüs üzerinde barınabilir.

RAM konusunda eksik bilgi vermişsin dostum.
Bilgisayar kapanmadan RAM bellek üzerinde zararlı durabilir. Ancak ekran kartı belleği için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Çünkü VBIOS dediğimiz olay var.

Ek olarak fare ve kulaklık içine zararlı yazılım veya macro atan gördüm.

Hocam ben zaten orada yanlış yazdım dedim. Ekran kartı nereden çıktı ise.

Kaspersky antivirüs kurup güncelleyip, tarayın. Varsa bir şeyler temizletin. Üstüne bir de Malwarebytes antimalware kurun, taratın temizleyin. Taramaları tam tarama yapın.

Malwarebytes ile nasıl tam tarama yapacağım?
Adım 1: Kaspersky indirip tam tarama yapmalısın.
Adım 2: Tarama sırasında internet bağlantısını kesmelisin.
Adım 3: Sonuçları bize atmalısın.

Win32/Occamy.C Virüsü​

Adım 1: Kaspersky indirip tam tarama yapmalısın.
Adım 2: Tarama sırasında internet bağlantısını kesmelisin.
Adım 3: Sonuçları bize atmalısın.

Win32/Occamy.C virüsü​

Hemen format gerekmez hocam. Şunu belirtelim her virüs format ile silinmez bile. Virüsün tipine göre değişir.

Mesela a virüsü virüs programı ile silindi. B virüsü format ile C virüsü hiç silinmedi. Virüsün tipine göre değişir once format yerine virüs programı ile tarama yapılır olmazsa format geçilir.

Win32/Occamy.C virüsü​

Geri
Yukarı