TT 24 Mbps VDSL ile ping nasil olur?

Ya bu forum da ki bazı kullanıcılar çok komik :) Sapyoseksüel bir havalar da çok biliyormuş gibi emin şekilde reaksiyonlar. Yani konu açan kişi 60mbps download hızı alıyor, bu demektir ki saha dolabı uzaklığı ile alakası yoktur gecikme sürelerinin. Ping konusu tamamen sizin asıl sunucuya bağlanırken sağlayıcınızın size sunduğu sunuculardır, yani Peering (omurga) sistemin de ki rotasyonunuzdur daha çok :) Eğer saha dolabı ve snr ile olsaydı bu işler, o zaman ben şu an Almanya serverlarında 10 ping almam gerekirdi ? Malesef Türkiye de ki internet'in bant genişliği rezil olduğu gibi, Peering sistemi de rezil aslında. Mesela örneğin ben İstanbul CS:GO server'ında 25 ping alıyorum. Balıkesir de ki arkadaşım benden 10 düşük ping alıyor. Yani bu durumda İstanbul da benden 10 ping düşük alan kişi Almanya server'ında yine 10 ping düşük almalıydı? Ama resmen 40 ping düşük alıyor. Aramızda ki 10 değerini unutursak, 30 ping daha iyi benden :) Ben Tunceli de yaşıyorum. Burada her zaman şunu gözlemledim. Daha önce Türknet kullanırken Almanya da 60 ping alıyordum, sonra en iyi 80 olmaya, ortalama 90-100 olmaya devam etti. Sonra sağlayıcı değiştim, tüm sağlayıcılar bana ilk 2 ay boyunca 60 ping sağladı Almanya da, ama sonra her şey yine aynı. Şunu gözlemledim. Ben 1 aydır bu durumu TTnet'e anlatıyorum. Geçtiğimiz gün aynı tracert attığım server için test yaptığım zaman baktım ki ping'im yine düşmüş, ve o zaman benim her zaman ki İstanbul'dan Almanya arası sunucularım Ulus değil, Acıbadem olmuştu, ve 3. hop santral olması gerekirken, direkt olarak Ankaraya bağlanıyordum. Aradım TTnet'i bakın düzeldi, lütfen benim altyapım için bir değişiklik yapmayın, artık yüksek ping istemiyorum. 3 gün geçti ve yine ping değerlerim değişti. Demek ki SNR ya da saha dolabı değil de, daha çok omurga sistemi ile alakalıymış bu durumlar...

Ya bu forum da ki bazı kullanıcılar çok komik :) sapyoseksüel bir havalar da çok biliyormuş gibi emin şekilde reaksiyonlar. Yani konu açan kişi 60Mbps download hızı alıyor, bu demektir ki saha dolabı uzaklığı ile alakası yoktur gecikme sürelerinin. Ping konusu tamamen sizin asıl sunucuya bağlanırken sağlayıcınızın size sunduğu sunuculardır, yani peering (omurga) sistemin de ki rotasyonunuzdur daha çok :) eğer saha dolabı ve SNR ile olsaydı bu işler, o zaman ben şu an Almanya serverlarında 10 ping almam gerekirdi? Maalesef Türkiye'de ki Internet'in bant genişliği rezil olduğu gibi, peering sistemi de rezil aslında. Mesela örneğin ben İstanbul CS:GO server'ında 25 ping alıyorum. Balıkesir'de ki arkadaşım benden 10 düşük ping alıyor. Yani bu durumda İstanbul'da benden 10 ping düşük alan kişi Almanya server'ında yine 10 ping düşük almalıydı? Ama resmen 40 ping düşük alıyor. Aramızda ki 10 değerini unutursak, 30 ping daha iyi benden :) ben Tunceli'de yaşıyorum. Burada her zaman şunu gözlemledim. Daha önce TürkNet kullanırken Almanya'da 60 ping alıyordum, sonra en iyi 80 olmaya, ortalama 90-100 olmaya devam etti. Sonra sağlayıcı değiştim, tüm sağlayıcılar bana ilk 2 ay boyunca 60 ping sağladı Almanya'da, ama sonra her şey yine aynı. Şunu gözlemledim. Ben 1 aydır bu durumu TTNET'e anlatıyorum. Geçtiğimiz gün aynı tracert attığım server için test yaptığım zaman baktım ki Ping'im yine düşmüş, ve o zaman benim her zaman ki İstanbul'dan Almanya arası sunucularım ulus değil, acıbadem olmuştu, ve 3. hop santral olması gerekirken, direkt olarak Ankara'ya bağlanıyordum. Aradım TTNET'i bakın düzeldi, lütfen benim altyapım için bir değişiklik yapmayın, artık yüksek ping istemiyorum. 3 gün geçti ve yine ping değerlerim değişti. Demek ki SNR ya da saha dolabı değil de, daha çok omurga sistemi ile alakalıymış bu durumlar...

Yurt dışı çıkışları ile alakalı zaten. Konu sahibi arkadaş bursada oturuyor. Yaşadığım durumu anlattım. Alcağı ping benimle aşağı yukarı aynı ve benimle aynı durumla yaşama oranı yüksek.

Yurt dışı çıkışları ile alakalı zaten. Konu sahibi arkadaş bursada oturuyor. Yaşadığım durumu anlattım. Alcağı ping benimle aşağı yukarı aynı ve benimle aynı durumla yaşama oranı yüksek.

Kusura bakma konuyu çok takip edemedim, ama şu da var. Mesela Superonline'nın Peering sistemi daha kaliteli, bu yüzden Türkiye'de en düşük ping değerlerine sahip, yani kullandıkları kablolar gibi gibi şeyler benzer şeyler, fark Superonline'ın yurtdışın da ki asıl sunuculara yakın olan kendi sunucularıdır :D
Mesela Millenicom kullanıcıları genelde Superoneline'nın hop noktalarını kullanıyor, ve böylece daha iyi ping değerlerine sahip oluyorlar. Ben bir hata yaptım ve TTnet abone oldum, daha en az 16 ay taahhüt'üm var. Bugünler de cayma bedeli ödemeden aboneliğimi iptal ettirmeyi araştırıyorum. Saçmalık yani, daha önce 60 ping alıyordum, TTnet ile yine ilk 2 ay 60 ping alıyordum. Ama şimdi 80 en iyi ping değerim, ortalama 90-100 arası. Bu değerler kabul edilebilir değil, ve tutarsızlar.

Kusura bakma konuyu çok takip edemedim, ama şu da var. Mesela Superonline'nın peering sistemi daha kaliteli, bu yüzden Türkiye'de en düşük ping değerlerine sahip, yani kullandıkları kablolar gibi gibi şeyler benzer şeyler, fark Superonline'ın yurtdışın da ki asıl sunuculara yakın olan kendi sunucularıdır :D.
mesela Millenicom kullanıcıları genelde superoneline'nın hop noktalarını kullanıyor, ve böylece daha iyi ping değerlerine sahip oluyorlar. Ben bir hata yaptım ve TTNET abone oldum, daha en az 16 ay taahhüt'üm var. Bugünler de cayma bedeli ödemeden aboneliğimi iptal ettirmeyi araştırıyorum. Saçmalık yani, daha önce 60 ping alıyordum, TTNET ile yine ilk 2 ay 60 ping alıyordum. Ama şimdi 80 en iyi ping değerim, ortalama 90-100 arası. Bu değerler kabul edilebilir değil, ve tutarsızlar.

Bu video sondan başa kadar izle. Böyle bir hakkın var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet haklısın Superonline çıkışları aşarı kaliteli. Arkadaşımdan biliyorum kendisi CS:GO viyana 32 alırken ben 36 alıyordum şu an 67 alıyorum :D.

Bu video sondan başa kadar izle. Böyle bir hakkın var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet haklısın Superonline çıkışları aşarı kaliteli. Arkadaşımdan biliyorum kendisi CS:GO viyana 32 alırken ben 36 alıyordum şu an 67 alıyorum :D.

İzleyeceğim daha sonra teşekkürler.
Dün Twitter CEO üzerinden TTnet sorunum hakkında yazdım. Özellikle belirttim; Peering ve sunucular hakkında bilgisi olan birisi beni arasın diye...Daha sonra beni yine geviş getiren müşteri temsilcisi aradı. Bu kadına da anlattım durumu, ve arıza kaydı açtı. Az önce bulunduğum bölge Telekom santral çalışanı geldi. Kendisini tanıyorum. Adama dedim ki "abi benim sorunum hat değerleri, download hız sorunu gibi şeyler değil" dedim. Adam da biliyor bunu ama müşteri temsilcileri sürekli bu adama yönlendiriyor. Neyse adam bana yardımcı olmak için birilerini aradı. Bakın en komik olayı anlatıyorum. Tunceli de yaşıyorum ben. Bu kişi de Tunceli de teknik ekip çalışanını aradı. Adama biraz da olsa anlattım sorunumu. Bu söz de teknik ekip döndü burada ki santral çalışanına "abi ev de hız testi yapar mısın" dedi. Yaptı hız testini. Speedtest sitesinde ping'im Erzurumdan 10 çıktı. Sonra Tunceli teknik ekip kişisi bana dönüp demez mi "kardeşim ping değerin çok iyi" Yani aylardır ben Almanya ve yurtdışı serverlarında sorun yaşadığımı haykırıyorum, ve bu kişi bile bana dönüp böyle bir şey diyor. Sanki Almanya ve diğer avrupa ülkeleri felan Erzurumun bir ilçesi gibi, bütün sunucular Erzurum'un içinde gibi adam bana bunu diyor. Bunlar bu kadar kör cahil olamazlar. Bence kasıtlı olarak yapıyorlar. Yarın kesinlikle bulunduğum ilçenin Tüketici Hakem binasına gidip şikayet edicem dilekçe verip. Ben bu rezil bağlantıyı ve bu tür insanları çekmek zorunda değilim. Benimle resmen dalga geçiyorlar. Bu ev de her internet sağlayıcısına abone olduktan sonra ilk 2 ay boyunca Almanya da ping değerim 60 oluyor, ve ne hikmet ise 2 ay'dan sonra ortalama 90-100 ping değeri olmaya başlıyor.

İzleyeceğim daha sonra teşekkürler.
Dün Twitter ceo üzerinden TTNET sorunum hakkında yazdım. Özellikle belirttim; peering ve sunucular hakkında bilgisi olan birisi beni arasın diye...Daha sonra beni yine geviş getiren müşteri temsilcisi aradı. Bu kadına da anlattım durumu, ve arıza kaydı açtı. Az önce bulunduğum bölge Telekom santral çalışanı geldi. Kendisini tanıyorum. Adama dedim ki "abi benim sorunum hat değerleri, download hız sorunu gibi şeyler değil" dedim. Adam da biliyor bunu ama müşteri temsilcileri sürekli bu adama yönlendiriyor. Neyse adam bana yardımcı olmak için birilerini aradı. Bakın en komik olayı anlatıyorum. Tunceli'de yaşıyorum ben. Bu kişi de Tunceli'de teknik ekip çalışanını aradı. Adama biraz da olsa anlattım sorunumu. Bu söz de teknik ekip döndü burada ki santral çalışanına "abi ev de hız testi yapar mısın" dedi. Yaptı hız testini. Speedtest sitesinde Ping'im Erzurum'dan 10 çıktı. Sonra Tunceli teknik ekip kişisi bana dönüp demez mi "kardeşim ping değerin çok iyi" yani aylardır ben Almanya ve yurt dışı serverlarında sorun yaşadığımı haykırıyorum, ve bu kişi bile bana dönüp böyle bir şey diyor. Sanki Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri falan Erzurum'un bir ilçesi gibi, bütün sunucular Erzurum'un içinde gibi adam bana bunu diyor. Bunlar bu kadar kör cahil olamazlar. Bence kasıtlı olarak yapıyorlar. Yarın kesinlikle bulunduğum ilçenin tüketici hakem binasına gidip şikayet edeceğim dilekçe verip. Ben bu rezil bağlantıyı ve bu tür insanları çekmek zorunda değilim. Benimle resmen dalga geçiyorlar. Bu ev de her internet sağlayıcısına abone olduktan sonra ilk 2 ay boyunca Almanya'da ping değerim 60 oluyor, ve ne hikmet ise 2 Ay'dan sonra ortalama 90-100 ping değeri olmaya başlıyor.

Allah sabır versin sana darısı başıma. Gelsin Türk Telekom fiber artık görüşürüz deceğim. TürkNet şu an fiber hizmeti veriyor Türk Telekom üzerinden ona geçcem. Ve ya Superonline fiber gelirse 200 Mbps download 150 TL'ye alıp. 5 TB dosya indireceğim keyfini çıkarcam :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı