Tüketici hakem heyeti aylardır savunması istendi

plexies

Hectopat
Merhabalar, tüketici hakem heyetine bir başvuru yaptım. Aylardır cevap yok, savunması istendi demiyor. Yapmam gereken bir şey var mıdır? Bu süre normal midir?

Dosya Ekleri

• 189DC5BF-201B-4E54-B2D8-A747C0C86C71.jpeg
    189DC5BF-201B-4E54-B2D8-A747C0C86C71.jpeg
    119 KB · Görüntüleme: 841
Savunma gelmezse, daha iyi olur.
Firmanın sorumluluğuna veya tutumuna bağlı, gelmezse sizin açınızdan daha iyi.
Genelde savunma göndermiyorlar, göndermediklerinde, delil/belge yetersizliğinden dava kapanabiliyor (Açığı kullanmaya çalışıyorlar ama aynısını yaşadım, dava kapanmadı ve firmadan hakkımı aldım).

Merhaba , Savunma Süresi sabit olup mevzuat gereği 30 gündür bu kadar süre savunma süresi olmaz. Muhtemelen sisteme yansımamıştır. Mutlaka THH bulunduğu gidip yere bilgi al. Sistemsel hata da oluyor bazen veya sisteme de işlenmemiş oluyor. Daha sonra durumu konundan yazarsan yardımcı olabiliriz.

Merhaba , Savunma Süresi sabit olup mevzuat gereği 30 gündür bu kadar süre savunma süresi olmaz. Muhtemelen sisteme yansımamıştır. Mutlaka THH bulunduğu gidip yere bilgi al. Sistemsel hata da oluyor bazen veya sisteme de işlenmemiş oluyor. Daha sonra durumu konundan yazarsan yardımcı olabiliriz.
Merhaba, savunma süresinin veya konunun hallolmasının "Maksimum 6 ay" olduğu yazıyordu...6. ay dahil olmak üzere 7. ayın dolmasına kalmıştı ki, firma savunma vermediği (Böyle yapınca, delil/belge yetersizliğinden THH kurumunun davayı kapatacağını sandılar...) veya savunacak bir mazereti olmadığından sürecin bu kısmı hızlanmış olabilir. Bilirkişi görüşü istendiğinde, birkaç gün içerisinde monitörü teslim alıp testleri yaptıktan sonra raporunu gönderdi. Süreç böylece bitti.

Bulunduğum ilin hakem heyetini aradım ama yönlendirilen numara sürekli meşgul veya bakmıyorlar (Birçok kez denedim. Kurumada gitmedim.).

Ya siz anlatamadınız (Son mesajımı tam okumadınız mı?) ya da ben anlamadım; dava çoktan bitti ve lehime sonuçlandı...Monitörü çoktan firmaya gönderdim, şuan yeni monitörü kullanıyorum.

Hocam, kusura bakmayın yeni fark ettim, konu sahibi benim sanıyordum :D.

Merhaba, savunma süresinin veya konunun hallolmasının "Maksimum 6 ay" olduğu yazıyordu...6. ay dahil olmak üzere 7. ayın dolmasına kalmıştı ki, firma savunma vermediği (Böyle yapınca, delil/belge yetersizliğinden THH kurumunun davayı kapatacağını sandılar...) veya savunacak bir mazereti olmadığından sürecin bu kısmı hızlanmış olabilir. Bilirkişi görüşü istendiğinde, birkaç gün içerisinde monitörü teslim alıp testleri yaptıktan sonra raporunu gönderdi. Süreç böylece bitti.

Bulunduğum ilin hakem heyetini aradım ama yönlendirilen numara sürekli meşgul veya bakmıyorlar (Birçok kez denedim. Kurumada gitmedim.).

Ya siz anlatamadınız (Son mesajımı tam okumadınız mı?) ya da ben anlamadım; dava çoktan bitti ve lehime sonuçlandı...Monitörü çoktan firmaya gönderdim, şuan yeni monitörü kullanıyorum.

Hocam, kusura bakmayın yeni fark ettim, konu sahibi benim sanıyordum :D.
Arkadaşlar THH heyetini arayıp ulaşmanız zaten zor, meşgul çalması da normal, çünkü düşünün ilçede olsanız dahi 50bin kişilik küçük bir ilçe olsa, günlük en az 50 civarı bir şikayetin geldiğini toplam 2 bin dosya olduğunu hayal edin, günlük çok fazla arama gelmekte, oradaki memurlara da hak verin telefonlara nasıl cevap versinler haydi alo dediler her dosyanın durumunu nasıl telefondan bakıp bilgi versinler ki. Bir çağrı merkezi kurmaları gerekecek. Şahsen gideceksiniz. O zaman yardımcı olacaklardır. THH'ler tüketiciler için bir nimettir.

İstanbul il hakem heyetine (Beyoğlu'ndaymış) yaptığım başvurum var. Bende henüz "aylar" geçmedi fakat 1 ay 22 gündür "savunması istendi" şeklinde gözüküyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bildiğim kadarıyla şikayet edilen firmanın 30 gün içerisinde savunmasını göndermesi gerekli. Tabii ki bunun sisteme yansıması daha uzun sürebilir burada da okuduğuma göre.

Burada yazıldığı gibi 6 ay, 12 ay kadar sürmesi normal mi "savunması istendi" fazında kalmasında?

İstanbul il hakem heyetine (Beyoğlu'ndaymış) yaptığım başvurum var. Bende henüz "aylar" geçmedi fakat 1 ay 22 gündür "savunması istendi" şeklinde gözüküyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bildiğim kadarıyla şikayet edilen firmanın 30 gün içerisinde savunmasını göndermesi gerekli. Tabii ki bunun sisteme yansıması daha uzun sürebilir burada da okuduğuma göre.

Burada yazıldığı gibi 6 ay, 12 ay kadar sürmesi normal mi "savunması istendi" fazında kalmasında?

"Savunması istendi" yazısı, "gündeme alındı" yazısına kadar kalabiliyor. İki kere THH başvurdum, her ikisinde de aynısı oldu.

thh.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı