Tüketici hakem heyetine başvurmak için rapor gerekir mi?

Aldığım yere sordum başvururken hem ServisPoint hem de bizim vegi ve mersis numaramızı girmeniz gerekiyor dedile. Bu sürecin işleyişi nasıl bilgin var mı?

Tüm forumlarda THH'ye başvurun direkt değişim yapabilirsiniz demişler bende tam emin değilim.
Valla hocam benim laptopta da çıktı 1 ölü piksel arena bilgisayara mail attım değişim veya iade istiyorum diye. Kabul etmeyince thhye verdim. Uzun sürüyor ama benden söylemesi. Ben şubatın başında verdim hala süreç devam ediyor.

Aldığım yere sordum başvururken hem ServisPoint hem de bizim vegi ve mersis numaramızı girmeniz gerekiyor dedile. Bu sürecin işleyişi nasıl bilgin var mı?

Tüm forumlarda THH'ye başvurun direkt değişim yapabilirsiniz demişler bende tam emin değilim.

Ayıplı maldan satıcı, üretici, ithalatçı müteselsilen sorumludur. Servis sorumlu değildir. Sakın servisi şikayet etmeyin dosyanız reddedilir. Satıcıyı şikayet edin. Bir ölü piksel bile ayıplı maldır.

Ayıplı maldan satıcı, üretici, ithalatçı müteselsilen sorumludur. Servis sorumlu değildir. Sakın servisi şikayet etmeyin dosyanız reddedilir. Satıcıyı şikayet edin. Bir ölü piksel bile ayıplı maldır.​
Şu forumda ölü piksel veya ayıplı malda sorumluluk hususunda çok uzun zamandır bu kadar doğru bir cümle görmemiştim gerçekten. Aylardır bu hususları dile getirip tüketicileri doğru yönlendirmeye çalışıyorum ama ne kadar yapabiliyorum bilmiyorum. Aslında mevzuat çok açık ama nedense forumdaki pek çok arkadaş araştırmadan ve bilmeden yanlış bilgi yayarak insanları yanlış yönlendiriyor. Bu açıdan bu doğru ve nokta atışı tespitiniz için teşekkür etmek istedim. :)

şu forumda ölü piksel veya ayıplı malda sorumluluk hususunda çok uzun zamandır bu kadar doğru bir cümle görmemiştim gerçekten. Aylardır bu hususları dile getirip tüketicileri doğru yönlendirmeye çalışıyorum ama ne kadar yapabiliyorum bilmiyorum. Aslında mevzuat çok açık ama nedense forumdaki pek çok arkadaş araştırmadan ve bilmeden yanlış bilgi yayarak insanları yanlış yönlendiriyor. Bu açıdan bu doğru ve nokta atışı tespitiniz için teşekkür etmek istedim. :)

Sağ olun hocam. Ben de elimden geldiği kadar bilgilendirmeye çalışıyorum insanları. Yanlış bilgi vererek hem süreci uzatıyorlar hem de haklıyken hak alamama durumuna dönüşüyor dosyalar…

Daha önce yazmış olduğum rehberi aşağıya bırakıyorum, mahkeme kararı da mevcut olduğu için incelemenizi mutlaka öneririm.
Yukarıdaki mesajlarda da belirttiğim üzere bu konuda servisin sorumluluğu yoktur. Talebinizi “ithalatçı, üretici veya satıcı” üzerinde uygulayabilirsiniz.

İlgili hüküm aşağıdadır.

“Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 11(2)

Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.”

Sorunuza cevap verecek olursam, servis raporu almanıza gerek yok. Hakem heyetinin atayacağı bilirkişi inceleyip sizin lehinize karar verecektir. Bir de elinizde şu kadar ölü piksel olmadan işlem yapamayacaklarına dair attıkları mail varsa elinizi güçlendirir.

Öncelikle garanti belgesi olarak faturasını ve yetkili servisten aldığınız iade belgesini taratıp e-Devlet üzerinden şikayetinizi detaylı anlatarak yapınız. Kabul edilirse THH, ilgili firmadan ya da gerekli yerlerden savunma isteyecektir. Savunmaları, kanuna uygunluğuna göre sizin haklı veya haksız olduğunuza karar verecek ve sonucu size tebliğ ederek bildirecekler.

Ben Vodafone'u şikayet ettim. Vodafone'dan savunma istediler. 3 ay boyunca savunma vermediler. THH haklılığıma hükmetti. Ödediğim faturaları geri aldım. Haklı olduğuna inanıyorsan bir şey kaybetmezsin. Bundan tam emin değilim ama kaybeden taraf küçük bir meblağ ödeme yapıyor. (evet kontrol ettim Vodafone'a 2020 Temmuz'unda 9 TL tebligat bedeli ödetilmiş.)

E-Başvuru için

Son düzenleme:

Geri
Yukarı