Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Sayın @RosseN,

Evet teknik servis kontrolü gerekir, onayı onlar verir. Bu sebeple satın almış olduğun ürünün kutu içeriğine ve mümkün ise telefon üzerindeki jelatinlere dokunmamış olman gerekiyor. Dokunduysan da aynı şekilde geri tak ki süreç sıfır problem ile ilerlesin.

Aldığın ürün arızalı çıkmış olsa yine servise göndermen gerekecekti iade onayı için. Onlar sana mail üzerinden bir iade onay belgesi gönderir. Bu belgeyi satıcıya yönlendirdiğinde geri ödemeni kolay şekilde alabilirsin.
Anladım yani direk thh ye gitmem hata olur diyorsunuz. Ben direk site uzerinden iade ettim cihaza hasar bile vermemisken satıcı telefonun kasasını yamultmuşsun servis onayı alman gerekiyor dedi. Cihazin yamuk olduğunu hatırlamıyorum ancak eğer yamuksa bu benim değil satıcının yapmış olduğu bir şeydir. Suçun bana kalmaması için ne yapmam gerekir? Tasdikleme gibi bir şey var mı?
@BilgisayarKurdu
Yetkili servis bildiğim kadarıyla hatalı ürünlere iade onayı veriyor, benim gibi kusuru bulunmayan ürünlere de iade onayı veriyor mu?
Satıcı cihazı yamultmuşum gibi bir uydurma sebeple iademi reddetti 1 saat bile elime almadığım cihazda yamulma olduğunu hatırlamıyorum. Sanırım beni servise yönlendirerek oyalamaya çalışılıyor. Site bana ambalajı açılan elektronik ürünler 2. el durumuna düştüğü için iadesi yapılmayacağını söylüyor ancak bu madde sitenin iade kısmında yazıyor, benim ürünü alırken kabul ettiğim mesafeli satış sözleşmesinde bununla ilgili bir madde göremedim.
Bir de Fatura alamadım bana faturayı göndermediler.
Sizce beni oyalamaya mı çalışıyorlar? Direk Hakem Heyetine başvurmam gerekmez mi servis yerine?

Bu problemin benzeri şu linkte de yaşanmış ama çözüm bulunamamış yardımcı olabilir misiniz?
(Link yasaksa özür dilerim)

Son düzenleme:
O linkteki ürün SSD yani taahhüt edilen okuma ve yazma hızlarını sunduğu sürece memnun kalmadım iade ediyorum diyebileceğin bir ürün değil aslında. Teknik değerleri karşılamıyorsa yine servise gönderip bir arıza olması ihtimaline karşı onay almak gerekir.

Senin konuya dönecek olursak eğer belirttiğim noktalara dikkat ettiysen ürünü servise geri gönderip iade onayı alabilirsin. Sitede yazan iade politikası değil, satış sözleşmende yazan kurallar geçerlidir.

SIM kart vs takıp telefonun jelatinlerini çıkardıysan iadede problem yaşarsın. Yok, kısa sürede olduğu gibi geri gönderdiysen servisten iade onayı al. Oyalamalık bir durum yok.

O linkteki ürün SSD yani taahhüt edilen okuma ve yazma hızlarını sunduğu sürece memnun kalmadım iade ediyorum diyebileceğin bir ürün değil aslında. Teknik değerleri karşılamıyorsa yine servise gönderip bir arıza olması ihtimaline karşı onay almak gerekir.

Senin konuya dönecek olursak eğer belirttiğim noktalara dikkat ettiysen ürünü servise geri gönderip iade onayı alabilirsin. Sitede yazan iade politikası değil, satış sözleşmende yazan kurallar geçerlidir.

SIM kart vs takıp telefonun jelatinlerini çıkardıysan iadede problem yaşarsın. Yok, kısa sürede olduğu gibi geri gönderdiysen servisten iade onayı al. Oyalamalık bir durum yok.
Affınıza sığınarak, beni yanlış anlıyor olabilir misiniz acaba?
Ürünü servise göndermem servis süresiyle beraber 25-30 günü bulacak, cayma hakkımı dolduracak.
Ayrıca birkaç yerdeki şikayette okuduğumda iade onayı kusuru bulunan ürünler dışında yapılamıyormuş, o yüzden şikayet etmişler (yarın servisle görüşeceğim), trendyol asistanla da yazışmamda kusur bulunan elektronik ürünlerde servis onayı gerekir diye otomatik mesaj aldim, kaldı ki benim servislik bir durumum yok koşulsuz cayma hakkımı kullanmak istiyorum.Her ihtimale karşı İlk THH üzerinden işlem yapmam daha sağlıklı olmaz mı?

Hayır gayet net anladım, ürünü servise gönderip iade onayı alman cayma hakkını yok etmez. Belirli süre dahilinde satıcıya bu yönde talepte bulundun zaten. Servis max 20 gün, ortalama 5 gün içerisinde sana kararını iletir. Elindeki ürün sorunsuz ise - aldığın gibi teslim ediyorsan çekinecek bir şey yok servisten, onaylarlar birkaç gün içerisinde. Öyle sandığın gibi değil servisler, ürüne veya kutu içeriğine bir zarar gelmedi ise / eksiklik yok ise uğraştırmaz hiçbir servis.

Ancak bu aşamadan sonra THH'ye başvurman bir anlam ifade eder. Şu an başvursan da olay yine servise yönlenecektir. Cayma hakkın elinden gitmez korkma, sitede iade başvuru tarihin görünür. Görünmüyorsa da mail üzerinden yaz kalıcı olsun, hepsi bu.

Süreç bu yani, olması gereken zaten bu.

@BilgisayarKurdu hocam sizi daha önceden de etiketlemiştim, naçizane bir sorum olacak. Acer ile ilgili THH'ye başvurduk fakat faturada abimin ismi yazdığı için ne olur olmaz tedbir amaçlı onun üzerinden başvurumuzu yaptık ama 2 ay sonra askere gidecek süreç içerisindebilirkişi atanırsa cihazı ben götürsem sorun olur mu?

Hayır gayet net anladım, ürünü servise gönderip iade onayı alman cayma hakkını yok etmez. Belirli süre dahilinde satıcıya bu yönde talepte bulundun zaten. Servis max 20 gün, ortalama 5 gün içerisinde sana kararını iletir. Elindeki ürün sorunsuz ise - aldığın gibi teslim ediyorsan çekinecek bir şey yok servisten, onaylarlar birkaç gün içerisinde. Öyle sandığın gibi değil servisler, ürüne veya kutu içeriğine bir zarar gelmedi ise / eksiklik yok ise uğraştırmaz hiçbir servis.

Ancak bu aşamadan sonra THH'ye başvurman bir anlam ifade eder. Şu an başvursan da olay yine servise yönlenecektir. Cayma hakkın elinden gitmez korkma, sitede iade başvuru tarihin görünür. Görünmüyorsa da mail üzerinden yaz kalıcı olsun, hepsi bu.

Süreç bu yani, olması gereken zaten bu.
Teknik servise bugün sordum dedim 14 gün serviste kalması cayma hakkı süresini doldurur dedi. Ben henüz iadeli taahhütlü postayla cayma dilekçesi yollamadım satıcıya, ilk olarak onu yapmayı düşünüyorum ondan sonra cevap gelmezse THH ye gidip başvurmayı düşünüyorum. Bu işlemleri yaptıktan sonra servisi tekrar arayacağım cayma sürem geçmiş ancak iadeli taahhüt kanıtım elimde olmuş olacak. Cihazi gönder bakalım derlerse gönderirim.
Bir de farklı bir soru sormak istiyorum. Ben şuan İstanbulda Yaşamıyorum ancak 1 ay sonra okullar açılınca İstanbula yerleşeceğim. THH başvurumu şuan yaşadığım ilden yapsam, devamında çıkacak gereklilikleri İstanbuldan karşılayabilir miyim? Bir belge lazım olduğunda işleme İstanbuldan devam edebilir miyim?

Hepsiburada'dan bir saat aldım ve ürün kutulaması berbat, kutu içeriği eksik ve ürün jelatinleri sökülüp tekrar yapıştırılmış gibi yarım yamalak tutuyordu. Tutmayan jelatinin altına bakınca bakra aralarında soyulmaları gördüm. Hafif jelatinleri kaldırarak diğer aralarda var mı soyulma diye bakmak istedim. Yer yer soyulmalarını da fark edince jelatini tekrar yapıştırıp iadeye gönderdim. Fakat satıcıya gönderdiğimde üzerindeki jelatinleri söküp kutu içine yapıştırmış, gönderirken olmayan bir çizik fotoğrafıyla bahsettiğim soyulmaları da kullanılmış ürün diye reddetti. Kendi şikayetlerimle beni suçladı. Destek talebi oluşturdum Hepsiburada 2. inceleme için ürünü istedi ama ürün yine satıcıya gidiyormuş. Gönderdim tekrar Red verildi ve bana kargolanmak için hazırlanıyor. Ürün geldiğinde THH başvurmayı düşünüyorum. Sizce benlik bir durum var mı? Bir de üründeki soyulmaların fotoğrafını gelişigüzel çekmiştim bir işe yarar mı? THH'ye satıcı firma için faturadaki bilgileri mi girmem gerekiyor yoksa Hepsiburada'yı mı? Sanıyorum 2200 TL için masraf ödemiyoruz başvuruda. Beğenmedim diye gönderseydin dedi bazı arkadaşlar ürünü. THH'ye nasıl bahsedeyim olayı. Çok teşekkürler şimdiden @BilgisayarKurdu

@BilgisayarKurdu Hocam sizi daha önceden de etiketlemiştim, naçizane bir sorum olacak. Acer ile ilgili THH'ye başvurduk fakat faturada abimin ismi yazdığı için ne olur olmaz tedbir amaçlı onun üzerinden başvurumuzu yaptık ama 2 ay sonra askere gidecek. Süreç içerisinde bilirkişi atanırsa cihazı ben götürsem sorun olur mu?
Kargo ile gönderim sağlayabilirsin, hiçbir problem olmaz. Eğer elle götürmen gereken bir şey ise de abim çalışıyor ben getirmek zorunda kaldım dersin. Zaten aynı evde yaşıyorsunuz, o noktada problem olmaz.
Hepsiburada'dan bir saat aldım ve ürün kutulaması berbat, kutu içeriği eksik ve ürün jelatinleri sökülüp tekrar yapıştırılmış gibi yarım yamalak tutuyordu. Tutmayan jelatinin altına bakınca bakra aralarında soyulmaları gördüm. Hafif jelatinleri kaldırarak diğer aralarda var mı soyulma diye bakmak istedim. Yer yer soyulmalarını da fark edince jelatini tekrar yapıştırıp iadeye gönderdim. Fakat satıcıya gönderdiğimde üzerindeki jelatinleri söküp kutu içine yapıştırmış, gönderirken olmayan bir çizik fotoğrafıyla bahsettiğim soyulmaları da kullanılmış ürün diye reddetti. Kendi şikayetlerimle beni suçladı. Destek talebi oluşturdum Hepsiburada 2. inceleme için ürünü istedi ama ürün yine satıcıya gidiyormuş. Gönderdim tekrar Red verildi ve bana kargolanmak için hazırlanıyor. Ürün geldiğinde THH başvurmayı düşünüyorum. Sizce benlik bir durum var mı? Bir de üründeki soyulmaların fotoğrafını gelişigüzel çekmiştim bir işe yarar mı? THH'ye satıcı firma için faturadaki bilgileri mi girmem gerekiyor yoksa Hepsiburada'yı mı? Sanıyorum 2200 TL için masraf ödemiyoruz başvuruda. Beğenmedim diye gönderseydin dedi bazı arkadaşlar ürünü. THH'ye nasıl bahsedeyim olayı. Çok teşekkürler şimdiden @BilgisayarKurdu
THH'ye direkt olarak, daha önceden kullanılmış / kutusu açılmış / kutu içeriği eksik veya hasarlı ürün olarak bilgi geç. Hepsiburada'ya geri gönderirken de bu bilgi ile gönderdiysen sorun yaşamazsın zaten. Eğer Hepsiburada'ya gönderirken hiçbir bilgi vermeden gönderdiysen bu seni zora sokar.

THH'ye başvurman gerekecek evet.

@RosseN Satıcıya iade talebi ile bir ürün gönderdiysen ve X sebep ile reddedildi ise ve kontrolü gereği servise gönderildi ise orada ne kadar durduğunun önemi yok. Hikayeyi tam anlatman gerekli servise, sana ısrarla koşulsuz şartsız iade hakkını kaybetmeyeceğini anlatmaya çalışıyorum belirttiğim detaylarda hiçbir kusurun olmadan adam akıllı geri gönderdiysen.

Cayma için dilekçe de göndermek zorunda değilsin, doğru adrese mail atman veya siteden talep açman tek başına yeterli başka bir şeye gerek yok. Süreci sırasına göre takip et, sıraları karıştırsan da o telefon servise gidecek her türlü.

Son düzenleme:
THH'ye direkt olarak, daha önceden kullanılmış / kutusu açılmış / kutu içeriği eksik veya hasarlı ürün olarak bilgi geç. Hepsiburada'ya geri gönderirken de bu bilgi ile gönderdiysen sorun yaşamazsın zaten. Eğer Hepsiburada'ya gönderirken hiçbir bilgi vermeden gönderdiysen bu seni zora sokar.

THH'ye başvurman gerekecek evet.
Çok teşekkürler, evet öyle bilgi geçip 2 sefer gönderdim ama satıcı karar verdiği için hepsiburada birşey yapamadılar maalesef. Nişanlımın adına almıştık, onun e devleti üzerinden mi başvurmak gerek yoksa benimki de uyar mı? Birde Firma bilgileri için hepsiburadayı mı yoksa satıcı firmayı mı yazmak gerekir?

Nişanlınızın E-Devleti üzerinden authenticate olup öyle başvuru yapın. Siz yaparsanız 1 ay zaman kaybedersiniz, talep reddedilir kesinlikle.

Bilgiler kısmına faturada yazan bilgileri yaz, yani Hepsiburada.com

Yeni konular

Geri
Yukarı