Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
@dogant onlara göre emsal iade parasının biraz üstünde fiyata satılan ürünü vermekteler. Hepsiburada satıcısı öyle bir ürün önerirmişti ben çek falan isteyip para iadesi üzerine üst modeli öyle tamamlamıştım ama şimdi Hepsiburada satıcısı değil maalesef adamlar Nuh der peygamber demez. Küçük satıcılar zarar ederiz falan diye iade zorlar kitabını bulmuşlar. Bu sefer fiyat düşse adam aldığı parayı iade etmez değişim onlara mantıklı olur biz kar ederiz onlar zarar. Ben 2 kere THH ile bilgisayar iade ettim satıcı Hepsiburada olunca kolay oluyor onlar 3-5'in zararı düşünmez. Küçük satıcılar uğraştırır ve site sahibi satıcılara taraf durur.

@dogant onlara göre emsal iade parasının biraz üstünde fiyata satılan ürünü vermekteler. Hepsiburada satıcısı öyle bir ürün önerirmişti ben çek falan isteyip para iadesi üzerine üst modeli öyle tamamlamıştım ama şimdi Hepsiburada satıcısı değil maalesef adamlar Nuh der peygamber demez. Küçük satıcılar zarar ederiz falan diye iade zorlar kitabını bulmuşlar. Bu sefer fiyat düşse adam aldığı parayı iade etmez değişim onlara mantıklı olur biz kar ederiz onlar zarar. Ben 2 kere THH ile bilgisayar iade ettim satıcı Hepsiburada olunca kolay oluyor onlar 3-5'in zararı düşünmez. Küçük satıcılar uğraştırır ve site sahibi satıcılara taraf durur.
Satıcı fark etmiyor bu senin kanuni hakkın. Seve seve değiştirecek. Değiştirmezse gidersin THH yeter ki kullanıcı hatası olmasın. THH gidince hem mahkeme masraflarını ödeyecek hem de emsal ürün ile değiştirecek ve daha zararlı çıkacak.

Küçük esnefa bunları anlatmak biraz zor oluyor ama haklısın.

Bugün beni aradılar 4. ayında arıza yapan TV'yi değiştireceklerini söylediler. Vestel'den almıştım ve onlar da başta değişimi kabul etmemişlerdi. Dava açarım deyince değişime sıcak baktılar :)

Öncelikle tüketici hakları konusunda açıklayıcı yardımcı bilgiseli yaptığınız için teşekkür ederim. Sorunum şudur, 3 yıl önce Teknosa'dan internet üzerinden almış olduğum monitörü garanti süresi içinde servise gönderdim. Serviste ürün değişim formu gönderdi. Firma ile iletişimie geçtiğimde direk para iadesi dediler ve ellerinde mevcut ürün olmadığı beyan edildi. Bende muadilini talep ettim. Muadil üründe de üstüne para isterler mi? Yoksa direk ücretsiz bir şekilde teslim alır mıyım?

Öncelikle tüketici hakları konusunda açıklayıcı yardımcı bilgiseli yaptığınız için teşekkür ederim. Sorunum şudur, 3 yıl önce Teknosa'dan internet üzerinden almış olduğum monitörü garanti süresi içinde servise gönderdim. Serviste ürün değişim formu gönderdi. Firma ile iletişimie geçtiğimde direk para iadesi dediler ve ellerinde mevcut ürün olmadığı beyan edildi. Bende muadilini talep ettim. Muadil üründe de üstüne para isterler mi? Yoksa direk ücretsiz bir şekilde teslim alır mıyım?

Bidliğim kadarıyla, muadili ürün bulurlarsa ücretsiz değiştirirler.
Muadili bir ürün yoksa, muadil ürünün bir üst veya bir alt modeli için sizi ararlar.
Size alt veya ek ücret ile üst modelini seçmeniz için ararlar.

Bazen muadilin üst modelini ek ücret istemeden yollayan firmalarda oluyor.

Muadili bir ürün yoksa, muadil ürünün bir üst veya bir alt modeli için sizi ararlar.

Umarım mağdur edipte işi yokuşa sürmezler. Bilgi için teşekkürler :)

Teknosanın önerdiği muadil ürünü kabul ettim ancak firmanin önerdiği molde 2300 tl bana verilen indirim kuponu bin tl lik aradaki farkı benden istiyor. Şuan bunu kabul etmedim ve Tüketici Hakem Heyetine e devlet üzerinden başvuruda bulundum.

Teknosa'nın önerdiği muadil ürünü kabul ettim ancak firmanin önerdiği molde 2300 TL bana verilen indirim kuponu bin TL'lik aradaki farkı benden istiyor. Şu an bunu kabul etmedim ve tüketici hakem heyetine e-Devlet üzerinden başvuruda bulundum.

Size aslında 1000TL'lik kupon verip 'git kendine monitör al, üstünü sen tamamla' demiş.
Bunu yapamazlar, THH'ye ürünün muadilinin ek ücret istemeden temin edilmesini söylemeyi unutma.

Dün hepsiburada'dan farklı bir satıcıdan monitör satın aldım. Fakat monitörde iki adet ölü piksel var. İade talebi oluşturacağım. Bu sorunu en kısa nasıl çözerim? Hepsiburada'ya ölü pikselden bahsetmeden iade durumunu sordum eğer kutu açıldıysa iade hakkınız yok diyor. Eğer ölü piksel var desem minimum 1 ay sürecek yetkili servise gidip onlar karar verecekmiş diyor.
Not:Kutuya hasar vermeden açtım.

Dün Hepsiburada'dan farklı bir satıcıdan monitör satın aldım. Fakat monitörde iki adet ölü piksel var. İade talebi oluşturacağım. Bu sorunu en kısa nasıl çözerim? Hepsiburada'ya ölü pikselden bahsetmeden iade durumunu sordum eğer kutu açıldıysa iade hakkınız yok diyor. Eğer ölü piksel var desem minimum 1 ay sürecek yetkili servise gidip onlar karar verecekmiş diyor.
Not: Kutuya hasar vermeden açtım.

Hayır aldığınız monitörde ölü piksel çıktıysa koşulsuz şartsız iade etmeniz gerekiyor.
Ölü pikselleri monitör şirketleri kendilerince sınır koyuyorlar ama ben parasını verip aldığım bir ürünü neden hatalı alayım ki?
Geçen sene ASUS'un monitöründe 2 ölü pikselli gelmişti ASUS'u aradım '2 ölü piksele kadar değişim yapmıyoruz' dediler bende gittim direkt iade ettim.
Size de hiç uğraşmadan iade etmenizi öneririm hocam.

Öyle kutuyu açtığında iade edemezsin diye birşey hukuki değil,ayrıca bunu söyleyen satıcıya şikayet edebilirsiniz.
Kutuyu açmadan ürünün hasarlı olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz size soruyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı