Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 52. Madde 4. fıkra

Umut.Allper

Hectopat
Buradaki kanuna göre;

Dördüncü fıkrada, abonelik sözleşmelerinin feshedilmesine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Abonelik sözleşmeleri ile ilgili olarak uygulamada yaşanan en önemli sorun, bunlara ilişkin sözleşme koşulları arasında otomatik uzatma hükümlerinin bulunması veya sözleşme sürelerinin çok uzun tutulmasıdır. Dolayısıyla bu fıkrada tüketicilere belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmelerini diledikleri zaman feshetme hakkı verilmiştir. Diğer taraftan süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması halinde de tüketiciye sözleşmeyi feshetme imkânı tanınmıştır. Fesih bildirimi kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla da yapılabilecektir. Uygulamada tüketiciler zaman zaman kolay bir şekilde sözleşme kurabilirken, kurdukları bu sözleşmeyi feshedebilmeleri satıcı veya sağlayıcılar tarafından zorlaştırılabilmektedir. Örneğin mesafeli yöntemle kurulan bir internet aboneliğinin feshedilmesi için sağlayıcının tüketiciyi merkez ofis veya şubelerine çağırması gibi. Bu husus tüketiciler açısından hem zaman kaybına neden olmakta hem de daha maliyetli olmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için tüketicinin sözleşmeyi nasıl akdetmiş ise aynı yöntemle de sözleşmeyi feshedebilmesine olanak sağlayacak bir düzenleme yapılmıştır.

24 aylık internet sözleşmesi yapmıştım. Bunu iptal etsem sürpriz bir ceza vs çıkarırlar mı? Daha önce başına gelen var mı?

Eğer böyle birşey varsa, yani iptal ettiğimizde ceza ödetmeyeceklerse direkt olarak iptal ettiricem Türk Telekom aboneliğimi.

Bu kanunu tanımıyorlar ben uğraştım bir sonuç elde edemedim bu kanuna güvenip iptal ettirip sonra Tüketici Haklarında kaybeden çok fazla kişi var. Bir şey derdimde diyemiyorum işte :)

12 ay sonrasında ücretsiz olarak iptal edilebiliyor.
1613734032432.png

Ya diyorum müşteri hizmetleri ile defalarca konuştum biz bilmeyiz diyorlar BTK'ya şikayet ettim bir sonuç yok internette buna güvenip cezayı ödemek zorunda kalan binlerce kişi var bir şeyi hafifa aldığım filan yok diyorum dene ve gör sonra beni bilgilendir

Ya diyorum müşteri hizmetleri ile defalarca konuştum biz bilmeyiz diyorlar BTK'ya şikayet ettim bir sonuç yok internette buna güvenip cezayı ödemek zorunda kalan binlerce kişi var bir şeyi hafifa aldığım falan yok diyorum dene ve gör sonra beni bilgilendir.

THH'ye şikayet etmeniz gerekiyor.

Geri
Yukarı