Tüm Oyunlarda Performansı Artıran Image Scaling Özelliği Tanıtıldı

Bu Nvidia'nın da sürücüleri ne kadar ilkel ya! AMD'de bi tane Radeon Software ile her şeyi yapıyordum. Şimdi web'ten son sürüm Game Ready indirdim "Versiyon: 472.12 - WHQL" olarak geçiyor ve Eylül'de gelmiş bu, bundan dahası yok. Bunu kurdum, hadi bunu kurarken Geforce Experience'i de kurayım dedim. Bunu kurunca da 496.76 sürümü çıktı experience'de, şimdi bunu kuruyorum. Zaten amacım da son sürümü kurabilmekti.

1080p ekrana sahibim %85 image scaling moduna aldım GTA 5'te biraz yardımı dokundu gibi, bu özelliği aktif ettiğiniz zaman bilgisayarınıza ekstradan çözünürlükler ekliyor. Bu çözünürlüklerin listesi ise şu şekilde.

Ölçeklendirme4K Çıkış İçin Kullanılabilen Çözünürlükler1440p(2K) Çıkış İçin Kullanılabilen Çözünürlükler1080p Çıkış İçin Kullanılabilen Çözünürlükler
%853264 x 18362176 x 12241632 x 918
%772954 x 16621970 x 11081477 x 831
%672560 x 14401706 x 9601280 x 720
%592259 x 12711506 x 8471129 x 635
%501920 x 10801280 x 720Windows desteklemiyor.

Bu özelliği aktif edip daha sonra oynadığınız oyun içerisinden ayarlara gidip çözünürlüğü ona göre ayarlıyorsunuz. Örneğin %85 ölçeklendirmeye ayarladıysanız ve 1080p çıkış istiyorsanız 1632x918'i seçerek oynamaya başlayacaksınız. ETS 2'de denedim, %85 ölçeklendirme için rezalet bir kalite sundu, bu kalite ile oynamam gerekiyorsa hiç böyle bir özellik yapmasaydınız ben direk oyunu 800x600'e alıp oynardım zaten. GTA 5'te ise bir miktar işe yaradı az önce bir saat kadar hikaye modunda MSAA 2X aktif şekilde takıldım ve oyun akıcıydı.

Image Scaling'in sevmediğim bir yanı oyunun çözünürlüğünü değiştirmek zorunda olmamız, bilgisayarı 1920x1080 çözünürlüğünde kullanırken oyunu 1632x918 çözünürlüğünde oynarsam her Alt Tab yapışımda monitörün kendini yenilemesi gerekiyor bu da bir süre beklememe yol açıyor. Burada beklediğimiz süre birkaç saniye bile olsa sürekli olarak Alt Tab atıyorsanız sinir bozucu bir hale geliyor, bu soruna ileride çözüm üretirler mi bilmem AMD FSR ile yarışacağını da zannetmiyorum çünkü FSR doğrudan oyunun içine eklenen bir özellik şeklinde çalışıyor, bu ise ekran kartının içerisinde iş yapıyor. FSR'ın rakibi yine DLSS olmaya devam edecektir.

Oyun içerisinde de mi ayar yapıyoruz? Ben direk Denetim Masası'ndan %80 yapmıştım. O zaman yanlış mı yaptım?

Bu Nvidia'nın da sürücüleri ne kadar ilkel ya! AMD'de bi tane Radeon Software ile her şeyi yapıyordum. Şimdi web'ten son sürüm Game Ready indirdim "Versiyon: 472.12 - WHQL" olarak geçiyor ve Eylül'de gelmiş bu, bundan dahası yok. Bunu kurdum, hadi bunu kurarken Geforce Experience'i de kurayım dedim. Bunu kurunca da 496.76 sürümü çıktı experience'de, şimdi bunu kuruyorum. Zaten amacım da son sürümü kurabilmekti.
Niyeyse orası hep geç güncelleniyor 472.12 zamanında da daha eski bir sürücü görünüyordu. Nvidia'nın sitesine girdikten sonra sağ üstteki Sürücüler kısmına basıpta arama yaparsanız eski sürücüyü gösteriyor şu verdiğim linkten arama yapınca son sürücüyü gösteriyor. Dertleri ne, neden böyle bir şey yaptılar bilmiyorum. Sorun sadece Nvidia'nın Türkiye sitesinde yaşanıyor anladığım kadarıyla, İngilizce sitesinde bu sorun yok.
Oyun içerisinde de mi ayar yapıyoruz? Ben direk Denetim Masası'ndan %80 yapmıştım. O zaman yanlış mı yaptım?
Denetim masasında %80 yaptıktan sonra oyun içerisinde çözünürlük ayarlama kısmında size uyan çözünürlüğü bulup oyunu o çözünürlükte oynayacaksınız, zaten çözünürlüğün rastgele olmasından hangisi olduğunu anlarsınız sanırım. Oyunun tam ekran olması gerekiyor bu arada.

Denetim masasında %80 yaptıktan sonra oyun içerisinde çözünürlük ayarlama kısmında size uyan çözünürlüğü bulup oyunu o çözünürlükte oynayacaksınız, zaten çözünürlüğün rastgele olmasından hangisi olduğunu anlarsınız sanırım. Oyunun tam ekran olması gerekiyor bu arada.
Ben de anlamadım. Nvidia denetim masasında Görüntü Ölçekleme ayarını yapınca oyunun görüntüsü bozuluyor ama FPS'te bir artış olmadı.

Galiba bu özelliğin düzgün çalışabilmesi için yapımcıların oyuna önce entegre etmesi lazım?

Son düzenleme:
Ekran kartlarıyla sistemlerle vs. ilgili çok bir bilgim yok. Bu özelliği nasıl kullanacağız? Direkt otomatik olarak mı geliyor yoksa bir yerden indirmemiz falan mi gerekli? Bir de tüm oyunlarda işe yarıyor mu? cevaplarsanız çok sevinirim.

Benim amd radeon hd 6350 ekran kartım var olur mu ?
Eğer Nvidia haricinde bir ekran kartına sahipseniz Image Scaling özelliğini yine de kullanabileceksiniz ancak sizin ekran kartınızın sürücüsü içerisinde bu özellik direk olarak yer almayacak. Nvidia, Image Scaling'i GitHub'da açık kaynak olarak paylaşacak ve güncellenecek, oynadığınız oyunun yapımcıları Image Scaling'i oyunlarına dahil ederlerse Nvidia kartınız olmasa bile kullanabiliyor olacaksınız. Bu olay HD 6350 gibi artık eskiyen kartların işine yaramayacaktır çünkü zaten eski oyunlara Image Scaling, FSR gibi şeyler pek eklenmez yapımcılar bunları eklemek için uğraşmaz, yeni oyunlara eklenir ama onları da sizin kartınız çalıştırmayacağı için bu özellikten pek faydalanamaycaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı