Tüm uluslar birleşmeli ve tek dünya devleti kurulmalı!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fransız akımından sonra böyle bir şey mümkün değil.
Bu ne?

Dili tarafsız bir dil olan Esperanto veya Toki Pona olsaydı. Tüm uluslar barış içinde yaşasaydı mükemmel olmaz mıydı?
Bu kısma değinmeyi unutmuşum. Eğer o cumhuriyetin bir resmi dili olursa, o dili anadili olarak konuşanlara torpil geçilir ve en temel insan hakkı, hukuki eşitlik ihlal edilmiş olur. Esperanto konuşanlar öbür dilleri konuşanlara ulusal baskı uygularlar ve öbürlerinin vergileriyle kendi dillerinin tarihini ve gramerini zorla öğretirler yani. Böyle bir durumda bir dünya cumhuriyeti bırakın kurulup yıkılmayı, hayal bile edilemez. Bu cumhuriyetin bir "resmi" dilinin olmaması gerekir yani. Ha derseniz ki insanlar nasıl konuşacak, 8 milyar insan bir araya gelir en az reddedilen (direnç puanı ile oylama sistemi, ki muhtemelen İngilizce olur bu) dili "lingua franca" seçerler, isteyen anadilinin yanında ekonomik ve sosyal yaşama rahat katılabilmek için bu lingua francayı öğrenir, öğrenmezse de biraz zorluk çeker ama yine de yaşar rahatça.

Pek mümkünatı yok gibi hocam kaldı ki böyle bir şeyi istemem hadi diyelim tüm uluslar birleşti ben bunun barış yoluyla olacağını sanmıyorum bu olaydan önce büyük bir savaş olacaktır diye düşünüyorum.

Sen daha mahallende ki suriyeli ile anlaşamıyorsun. Dünyada ki tüm ırklar nasıl iç içe yaşasın.
Hocam mahallemde Bulgar, Türkmen, Kürt, Özbek, Suriyeli var anlaşabiliyorum.

Bu kısma değinmeyi unutmuşum. Eğer o cumhuriyetin bir resmi dili olursa, o dili anadili olarak konuşanlara torpil geçilir ve en temel insan hakkı, hukuki eşitlik ihlal edilmiş olur. Esperanto konuşanlar öbür dilleri konuşanlara ulusal baskı uygularlar ve öbürlerinin vergileriyle kendi dillerinin tarihini ve gramerini zorla öğretirler yani. Böyle bir durumda bir dünya cumhuriyeti bırakın kurulup yıkılmayı, hayal bile edilemez. Bu cumhuriyetin bir "resmi" dilinin olmaması gerekir yani. Ha derseniz ki insanlar nasıl konuşacak, 8 milyar insan bir araya gelir en az reddedilen (direnç puanı ile oylama sistemi, ki muhtemelen İngilizce olur bu) dili "lingua franca" seçerler, isteyen anadilinin yanında ekonomik ve sosyal yaşama rahat katılabilmek için bu lingua francayı öğrenir, öğrenmezse de biraz zorluk çeker ama yine de yaşar rahatça.
Hocam Esperanto bir yapay dil. Hiç bir ulusa ve kimseye ait değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı