Türk Telekom 1 Gbps internet hızını neden tam vermiyor?

witicieen

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba 1 Gbps kullanıyorumm Türk Telekom aldığım hız sonuçları bu şekilde neden 1 Gbps tam alamıyorum :)

Adsız.png

Türk Telekom 1 Gbps internet hızını tam olarak verememe sebepleri arasında altyapı yetersizliği, ağ yoğunluğu, teknik sorunlar ve kullanıcıların interneti paylaşması gibi faktörler yer alabilir. Bu durum, kullanıcıların internet hızını etkileyebilir.

Artı -3 Eksi
Müşteri hizmetlerini arayın, aldığım internet paketi tam gelmiyor diye belirtin düzeltirler.
Vodafone kullanıyorum 75 Mbps paket aldığımda 65 Mbps civarı geliyordu, aradık 80 Mbps'ye yükselttiler.

Türk Telekom 1 Gbps internet hızını tam olarak verememe sebepleri arasında altyapı yetersizliği, ağ yoğunluğu, teknik sorunlar ve kullanıcıların interneti paylaşması gibi faktörler yer alabilir. Bu durum, kullanıcıların internet hızını etkileyebilir.
ChatGPT mesajı olduğu o kadar belli ki. 🤦‍♂️
Moderatör "Programlama" kısmına koyduğu gibi keşke "İnternet Erişimi" kısmına da ChatGPT yasağı koysa.

Hocam büyük ihtimalle olacak şeyler şunlardır:
  • Bir cihaz arkada güncelleme indiriyordur.
  • Modem tam kapasite vermiyordur.
  • Kablosuz da kesintiler oluşmuş olabilir.
  • Kabloda biraz yıpranma vardır.
  • Altyapı ile alakalı bir şey.
  • Testi yaptığınız sunucu yoğunluğundan dolayı düşük gözükebilir ( düşük bir ihtimal ) .

Hocam yaşadığınız kayıp normal. Bende de TurkNet GigaFiber bulunuyor bende 930/930 alıyorum ana santralden, aradaki Switch'lerden geçerken kayıplar yaşanıyor.

ups... Ne yapayım Googledan daha hızlı cevap veriyor.
Orası öyle de şu açılan konuya pek bir katkısı yok hocam. 😅
Doğru cevabı @Lıterhf hocam vermiş. ONT'nin ve routerın portları 1 Gbps ile sınırlı olduğu için tam olarak 1 Gbps hız alınamıyor. Bu şekilde biraz hız kaybı gayet normal. Tabii işin bir de santral tarafı ve bölünme oranı var. Türk Telekom'un santrallerindeki OLT cihazları 2.5 Gbps download portlarına sahip. Bu da sahada bölündükçe teorik olarak hız düşüyor elbette.
Her neyse daha fazla teknik detaya gerek yok. Konu sahibi arkadaşımız cevabını aldı bile.

Geri
Yukarı