Türk Telekom 75 Mbps internet hızını tam vermiyor

73.855 Mbps gozüküyor ama sped teste 30 alıyorum.

Hocam yalnız sizin hattınızla alıyor göründüğünüz hız (Line Rate: 73.855 Mbps), (Edit: Yanlış değeri yazmışım düzelttim kastettiğim Line Rate değerinin attainable rate'ten biraz yukarıda görünmesiydi) hattınızda alabileceğiniz olarak belirtilen (Attainable Data Rate: 73.823 Mbps) hızdan çok az da olsa fazla görünüyor bu ilginç geldi bana.

Bence azıcık aşağı tanımlayabiliyorlarsa mesela 72 Mbps gibi daha sağlıklı oturur hat gibi geliyor.

Telekom firmanızı arayıp, hattınızı 1 Mbps (Megabit, megabayt değil) kadar daha düşük tanımlayabiliyorlar mıymış bir sorar mısınız? Yani genelde attainable data rate e göre biraz düşük tanımlamak daha sağlıklı olur.

Ayrıca modeminizin üzerinde hızın limitlenmiş olma ihtimali var mı? Yani sizin dışınızda modem yönetim ekranına girebilecek kimse var mı? (Örneğin bir başkası wifi ınızı kullanıyorsa ve kendine bir misafir ağ oluşturduysa size 30 Mbps bırakıp gerisini kendi kullanıyor olabilir mi?)

Ekleme:

Ayrıca şunu da deneyebilirsiniz öncelikle birisinin modeminize eriştiğini ve hızınızı kısıtladığından şüpheleniyorsanız:

DSL kullanıcı adı ve şifrenizi modeme nasıl gireceğinizi biliyorsanız;

1- Modemi resetleyin,
2- Modem yeniden başlayınca DSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin internetin geldiğini kontrol edin,
3- Wifi SSID ve şifre ayarlarına girerek 2.4Ghz ve varsa 5Ghz wifi SSID adlarını ve şifrelerini değiştirin (SSID adlarını değiştirmesenizde olur ama şifrelerini mutlaka değiştirin)

Bundan sonra hız ölçümünü tekrar yapın, eğer modemde bir limitleme varsa kalkmış olacaktır bu şekilde.

Son düzenleme:
ASUS AC51 modemim güncelleme aldığında hızım 35 Mbit'e inmişti. Sebebini araştırdığımda güncelleme ile DSL ayarında Stability Adjustment ayarının 15dB olarak değiştirildiğini gördüm. Sizde de böyle olmuş olabilir.
35 Mbit hız benim için problem olmadı. Yüksek hız stabil olmadığında kesintilere kopmalara sebep oluyor

Modemde QoS açık olabilir mi? Modemi sıfırlayıp temiz kurulum yapıp tekrar deneyin bakalım.

Yaptım ama gene aynı.

Hocam yalnız sizin hattınızla alıyor göründüğünüz hız (line rate: 73.855 Mbps), (edit: yanlış değeri yazmışım düzelttim kastettiğim line rate değerinin attainable Rate'ten biraz yukarıda görünmesiydi) hattınızda alabileceğiniz olarak belirtilen (attainable data rate: 73.823 Mbps) hızdan çok az da olsa fazla görünüyor bu ilginç geldi bana.

Bence azıcık aşağı tanımlayabiliyorlarsa mesela 72 Mbps gibi daha sağlıklı oturur hat gibi geliyor.

Telekom firmanızı arayıp, hattınızı 1 Mbps (megabit, megabayt değil) kadar daha düşük tanımlayabiliyorlar mıymış bir sorar mısınız? Yani genelde attainable data rate e göre biraz düşük tanımlamak daha sağlıklı olur.

Ayrıca modeminizin üzerinde hızın limitlenmiş olma ihtimali var mı? Yani sizin dışınızda modem yönetim ekranına girebilecek kimse var mı? (örneğin bir başkası Wi-Fi ınızı kullanıyorsa ve kendine bir misafir ağ oluşturduysa size 30 Mbps bırakıp gerisini kendi kullanıyor olabilir mi?)

ekleme:

Ayrıca şunu da deneyebilirsiniz öncelikle birisinin modeminize eriştiğini ve hızınızı kısıtladığından şüpheleniyorsanız:

DSL kullanıcı adı ve şifrenizi modeme nasıl gireceğinizi biliyorsanız;

1- modemi resetleyin,
2- modem yeniden başlayınca DSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin internetin geldiğini kontrol edin,
3- Wi-Fi SSID ve şifre ayarlarına girerek 2.4GHz ve varsa 5GHz Wi-Fi SSID adlarını ve şifrelerini değiştirin (SSID adlarını değiştirmesenizde olur ama şifrelerini mutlaka değiştirin)

Bundan sonra hız ölçümünü tekrar yapın, eğer modemde bir limitleme varsa kalkmış olacaktır bu şekilde.

Hocam DSL kullanıcı adı ve şifrenizi modeme nasıl gireceğinizi dediniz ya ben onu yapamadım müşteri temsilcisini arayıp o yapabilir mi?

Son düzenleme:
Yaptım ama gene aynı.

Hocam DSL kullanıcı adı ve şifrenizi modeme nasıl gireceğinizi dediniz ya ben onu yapamadım müşteri temsilcisini arayıp o yapabilir mi?

Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendiyseniz zor bir şey değil, modemde DSL ayarlarınızın olduğu sayfayı paylaşabilirseniz nereden gireceğinizi göstermeye çalışalım.

Ya da modeminizin tam marka modelini yazın tarif etmeye çalışayım

Kolay gelsin. Ben kendi internetimi 75Mbps hıza yükseltim ama internetimden 60 Mbps hız değil 33.60Mbps hız alıyorum. Müşteri temsilcisini arıyorum söylüyorum arıza kaydı oluşturuyorlar teknik ekip inceleyip beni aradılar sizin orası 50Mbps hız destekliyor müşteri temsilcisine arayıp internetinizin hızını düşürün dedi. Aradım müşteri temsilcisini bize böyle not bırakılmamış dedi zaten altyapınız 75Mbps hızı destekliyor dedi. Ben de o öyle dedi diye hızımı düşürmedim bana dedi farklı bir modemden bağlanın dedi dedim. Elimde farklı bir modem yok dedim bizimkilerdem alabilisiniz diyorlar. Oyalıyorlar. Çözüm bulamadım yardımcı olabilecek olan var mı?
Netspeed denemelisin. Bende TT bu sorunu yaşadım ve geçiş yaptım.

ASUS AC51 modemim güncelleme aldığında hızım 35 Mbit'e inmişti. Sebebini araştırdığımda güncelleme ile DSL ayarında Stability Adjustment ayarının 15dB olarak değiştirildiğini gördüm. Sizde de böyle olmuş olabilir.
35 Mbit hız benim için problem olmadı. Yüksek hız stabil olmadığında kesintilere kopmalara sebep oluyor
Asus modemlerde 790 yazılım sürümüne geri dön derim en stabil olanı bu versiyon şu an. Bende aynı sorun vardı bu yazılımı kurdum.

Son düzenleme:
Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendiyseniz zor bir şey değil, modemde DSL ayarlarınızın olduğu sayfayı paylaşabilirseniz nereden gireceğinizi göstermeye çalışalım.

Ya da modeminizin tam marka modelini yazın tarif etmeye çalışayım.

Hocam fotodaki gibi modemin markası zeyxel.

Wifi şifrenizi de göstermeyin yine de hocam. Model ismi yeterli.

Resmi kaldırabiliyorsanız kaldırın mesajı editleyerek

Şimdi hocam modem arayüzüne girdikten sonra Ağ Ayarı sekmesine geleceksiniz ve orada yer alan ilk satırın en sağındaki kalem işaretine tıklayacaksınız.

Ondan sonra gelen WAN ayarları menüsünde ikinci görselde gösterilen yere kullanıcıadınız@ttnet şeklinde (@ttnet otomatik yazıyorsa sadece kullanıcı adınızı yazmanız yeterli solundaki boşluğa ama modemi Telekom'dan almadıysanız kendiniz yazmalısınız) şifre kısmına da şifrenizi gireceksiniz. Sonra uygula dediğinizde internet bağlantınızın tekrar sağlanması lazım.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    59,4 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.JPG
    2.JPG
    96,6 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Wi-Fi şifrenizi de göstermeyin yine de hocam. Model ismi yeterli.

Resmi kaldırabiliyorsanız kaldırın mesajı editleyerek.

Şimdi hocam modem arayüzüne girdikten sonra ağ ayarı sekmesine geleceksiniz ve orada yer alan ilk satırın en sağındaki kalem işaretine tıklayacaksınız.

Ondan sonra gelen WAN ayarları menüsünde ikinci görselde gösterilen yere kullanıcıadınız@ttnet şeklinde (@ttnet otomatik yazıyorsa sadece kullanıcı adınızı yazmanız yeterli solundaki boşluğa ama modemi Telekom'dan almadıysanız kendiniz yazmalısınız) şifre kısmına da şifrenizi gireceksiniz. Sonra uygula dediğinizde internet bağlantınızın tekrar sağlanması lazım.

Hocam kusura kalmayın ben dışarıdaydım yeni geldim geç gördüm ben şimi @ttnet solundaki yeri değştirmedim ama şifereyi değştirdim öyle mi olacaktı.

Hocam elinizde DSL kullanıcı adı ve şifreniz var mı Telekom'dan aldığınız?

Kullanıcı adınızı @ttnetin solundaki boşluğa,
Sifreyi de şifre kısmına yazacaksınız bu kadar.

Hocam elinizde DSL kullanıcı adı ve şifreniz var mı Telekom'dan aldığınız?

Kullanıcı adınızı @ttnetin solundaki boşluğa,
Sifreyi de şifre kısmına yazacaksınız bu kadar.

Hocam ben yaptım dediğinizi bağlandım ama olmadı beni Türk Telekom robotu aradı internet araznız devam ediyor mu doye evet dedim müştero temsilcisnle konuştum dedi bakır kabloda sıkıntı varmış cumartesi değştirmişler şu anda test aşamsında dediler yarın sorun devam ederse arayın dedi bende tamam dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı