Türk Telekom aboneliği iptal edilebilir mi?

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Bugün babamı Türk Telekom'dan arayıp taahhüdümüzün bittiğini söyleyip yeni bir tarife önermişler, babam da kabul etmiş. Önerdikleri tarife 18 ay taahhütlü. Bu 18 ayın cayma bedeli ödemeden aboneliği iptal etme şansımız var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyat mı yüksek yoksa Türk Telekom'dan mı memnun değilsiniz? Fiyatlar çok yükseldi başka oparatöre geçsende fatura daha yüksek oluyor.

öncelikle türktelekomdan aranıp aranmadığınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim çünkü dolandırıcıların bir numaralı taktiği tt den arıyoruz diyip size başka bir abonelik satmaları ayrıca değişmiş ise bilemem ama tt de 18 ay taahhütlü kampanya olmaması lazım

Bugün babamı Türk Telekom'dan arayıp taahhüdümüzün bittiğini söyleyip yeni bir tarife önermişler, babam da kabul etmiş. Önerdikleri tarife 18 ay taahhütlü. Bu 18 ayın cayma bedeli ödemeden aboneliği iptal etme şansımız var mı?
Taahhütün bitmesi lazım bitmeden iptal etmek istiyorsan da cayma bedeli ödemen lazım

Son düzenleme:
Hocam taktikleri "paket 600₺ ama siz çok değerli kö... pardon abonemiz bizimle anlaştığınız için 50₺ çıkmak isterseniz bize uğrattığınız zararı yani 550₺X18'i ödeyip çıkabilirsiniz" Sadece malum marka değil taahhüt sunan hepsi bunu yapıyor.

Yukarıda eren28tr nickli arkadaş beni etiketlediği için yazıyorum:
Hocam taahhütten ayrılmak istiyorsanız belli bir bedel ödemeniz gerekiyor. Taahhütten bedelsiz ayrılma şansınız yok. Ha, adres değiştirip ikametinizi o adrese taşırsınız; o adreste de aynı kalitede altyapı yoktur yani firma aynı kalitede hizmet sunamaz, işte o zaman bedel ödemeden ayrılma şansı sunabiliyorlar. Ama diğer türlü bedelsiz ayrılmak pek mümkün değil.
Neden bedel ödeniyor diye soruyorsanız da her şeyi en ince detayına kadar resmi belgelerle anlattığım şu konuya davet ediyorum: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi
Bunu sonuna kadar dikkatlice okursanız taahhüt dediğimiz kavramın mantığını daha iyi anlarsınız.

Hocam taktikleri "paket 600₺ ama siz çok değerli kö... pardon abonemiz bizimle anlaştığınız için 50₺ çıkmak isterseniz bize uğrattığınız zararı yani 550₺X18'i ödeyip çıkabilirsiniz" Sadece malum marka değil taahhüt sunan hepsi bunu yapıyor.
Hocam bence öyle düşünmemek lazım. Çünkü indirim bedeli sadece "çıkmak isterseniz bize uğrattığınız zarar" demek değil. Ki zaten öyle olsa bile doğru. Düşünün ki siz bir firmasınız. Bir vatandaş size söz veriyor. Diyor ki: "18 ay boyunca senin abonen olarak kalmaya söz veriyorum" diyor. Siz de vatandaşın verdiği bu söze güvenerek belli bir miktar indirim uygulayıp üzerine bir de sabit fiyat garantisi veriyorsunuz. Ama vatandaş sözünde durmuyor ve taahhüt süresi dolmadan ayrılmak istiyor. E siz zarara uğramadınız mı şimdi? Vatandaşın sözüne güvenerek indirim uygulamıştınız ama karşı taraf sözünde durmadı. Basbayağı zarara uğradınız işte firma olarak. Haklı olarak da uğradığınız zararın karşılığını istiyorsunuz. Bunda kızacak, gücenecek bir şey yok. Taahhüdün mantığı bu zaten. Her iki taraf da karşılıklı söz verir.
Ek olarak firma sabit fiyat garantisi de veriyor, bunu da göz önünde bulundurmak gerek. Nasıl sabit fiyat garantisi veriyor? Vatandaş, firmaya 18 ay boyunca abone olarak kalacağının sözünü verdi ya, firma da buna karşılık 18 ay boyunca zam yapmayacağının sözünü veriyor işte. O yüzden hep söylüyorum bu enflasyonist (her şeye her gün zam gelen) ekonomik ortamda taahhüt can kurtarır. Aksi halde 3-4 ayda bir zam gelip duruyor. Vatandaş olarak taahhüt verdiğimizde önümüzdeki süreci de kurtarmış, faturayı sabitlemiş oluyoruz bir yandan.

Ayrıca indirim bedeli, taahhüt süresi x fatura tutarı şeklinde hesaplanmıyor. Taahhütten çıkıldığı ana kadar geçen süre ile taahhüt sonuna kadar kalan süre ayrı ayrı hesaplanıyor. Sonra bu süreler ayrı ayrı indirim tutarı ile çarpılıyor. Yani sizin örneğinizden gidecek olursak:
  • Asıl fiyat 600 lira
  • İndirim tutarı 50 lira
  • İndirimli bedel 550 lira
Siz indirimli bedel ile komple taahhüt süresini çarparak 550 x 18 şeklinde bir hesap yapmışsınız, bu çok yanlış bir hesap. Doğrusu şu şekilde:

Senaryo: Vatandaş, 18 aylık taahhüdün 10. ayında ayrılmak istedi.
Bu durumda:
  • Taahhütten ayrılmak istediği ana kadar geçen süre 10 ay
  • Taahhüt sonuna kadar kalan süre 8 ay
  • İndirim tutarı 50 lira
Her iki süre ile ayrı ayrı çarpılıyor:
  1. 10 ay x 50 lira = 500 lira
  2. 8 ay x 50 lira = 400 lira
Burada müşteri lehine olan taraf, yani daha ucuz olan taraf yansıtılıyor. Yani bu senaryoda 400 lira.

Aslında taahhüt çok mantıklı ve kurtarıcı bir sistem. Ama bizim millette bir taahhütsüz sevdasıdır ki sormayın. Mesela Turknet'in bu forumda çok fanboyu var. Turknet aşağı Turknet yukarı. Adam taahhütlü İSS önerisi diye konu açıyor, bizim Turknet fanboyu arkadaş koşarak Turknet önerip görevini yerine getiriyor. Yahu adam taahhütlü istemiş ne Turknet'i?

Sosyal medyada, forumlarda falan taahhütsüz internet çokça pompalanıyor da ülkenin ekonomisi ortada. Sürekli her şeye zam geliyor. Taahhütsüz firmalar yılda en az 2 kez zam yapıyor doğal olarak. E bu durumda holding sahibi falan değilseniz neyinize güvenerek taahhütsüz de taahhütsüz diye ortada dolaşırsınız anlamam. Elbette isteyen istediği firmaya abone olur ona bir itirazım yok. Ama her zam haberinde forumlarda konu açarak zırlıyor bu fanboycuklar. Abi adam sana sabit fiyat garantisi vermiyor ki. Adı üstünde taahhütsüz. Yani "sen istediğin zaman ayrılabilirsin ben de istediğim zaman zam yaparım" diyor firma açıkça. Zamlardan bıktıysan taahhütlü firmaya abone olarak kendini bir süreliğine garantiye alırsın. Yok bende taahhütsüz fetişi var diyorsan da her zam haberinde forumda isyan etmeyeceksin paşam. Hem ayranım dökülmesin hem kötü şeyler yaşanmasın olmuyor işte.
Hayır bir de zamlardan sonra İSS değiştirmek isteyenler var ki evlere şenlik. Gidip tekrar başka bir taahhütsüz firmaya abone oluyor şaka mısınız abi ya? 🤦‍♂️
2-3 ay sonra o da zam yapacak, bunu idrak edemeyecek kadar aptallar mıdır nedir çözemedim. Her zamda taahhütsüz başka bir firmaya abone olarak en çok kendi cebine zarar veriyor haberi yok akıllının. Oysa en başta taahhütlü bir abonelik alsaydı uzun vadede çok daha avantajlı olacaktı.
Her neyse lafı çok uzattım, muhtemelen kimse buraya kadar okumaz bile. Herkes kendi için en iyisini bilir hacı abi ne diyeyim. Ben taahhütlü aboneliğimle mutluyum, herkese bol şans.

@Dejuf
Teşekkür ederim bilgilendirme için. İşlem daha bugün gerçekleştiği için belki 1 hafta içinde taahhütsüz ayrılabiliriz diye düşünerek bu konuyu açmıştım. Şimdi aboneliği iptal etmek istersem 18 ay boyunca ödeyeceğim fatura bedelini mi yoksa yaptıkları indirim bedelini mi ödüyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı