Türk Telekom akşam saatlerinde internet sorunu

Canosprime

Hectopat
Daha fazla  
Sorunsuz bi şekilde 2 yıldır Türk telekom interneti kullanıyordum. Şubat ayının ortasına doğru her akşam düzenli olarak 2 veya 3 mbs gibi download değerleri ve durmak bilmeyen ping sıçramaları yaşıyorum. İnternetim resmen akşam 19.00'dan gece 01.00'a kadar felç geçiriyor ama nedense o saatler dışında her şey mükemmel. Boş zamanımın geneli de bu saatler içinde olduğu için toptan online oyun oynamayı bıraktım ve dizi izleme işini çok aza indirdim yoksa akıl sağlığımı kaybedeceğim.. Belki de 10. arıza kaydımı açtım.. Ama müşteri hizmetleri arıza kaydı oluşturuyoruz demekten başka hiç bir şeye yaramıyor. Ben artık pes etmek üzereyim.... çünkü düşünürsem çok sinirleniyorum. Acaba bu sorun neden oluyor olabilir? (İnternetime bağlanan başka biri olmadığından eminim.)

Çözüm
Bulunduğunuz bölgede o saatlerde çok fazla kullanıcı internete giriyor olabilir. Özellikle yayıncılar bu sorunu çok yaşar. Mesela akşam 7 civarı herkes evine gelmiş olur ortalama ve bulunduğunuz bölgede Türk Telekom kullanıcı sayısı çok yüksekse ve herkes bu saatlerde internete yüklenirse bir şebeke yavaşlamasına sebep olabilir.
Hükümet desteği ile kredi çekilip, kredi verilerek 2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 6 milyar 614 milyon dolara Lübnanlı Hariri ailesinin şirketi Saudi Öger’e (OTAŞ)'a satıldı. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de ("Türk Telekom") bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür. Yani anlayacağın Telekom, araplara hükümet destekli kredi ile peşkeş çekildi. Araplar hem telekomdaki hissesini batırdı, hem de kredi borcunu ödeyemedi, cehennem olup gitti, zararı devlete, vatandaşa kaldı, bankalar havadan telekom gibi bir firmanın %55 hissesine sahip oldular. Hadi telekomun özelleştirilip, satılmasının devlete ve vatandaşa faydasından bahsedelim. İlk sen başlayabilirsin. Tabi hangi faydadan bahsedeceksen.
Sanırım soruyu yanlış kişiye sordunuz. Telekom özelleştirmesinin devlete ve vatandaşa onlarca zararını sayabilirim ama faydasını düşünüyorum, araştırıyorum bulamıyorum.

"Devlet memuru çalışmıyor, yattığı yerden para alıyor" diyenler bize bunu söyleyebilir belki. Bakın yukarıda birisi gözlemleri ile kesin sonuca varmış hemen. İktisat, İşletme gibi bölümler vakit kaybı bunlar için. Git bakkal Mehmet ile konuş, ekonomi nasıl gidiyor kesin olarak söyle. Git Bimeks'de çalışan Ali ile konuş. Bimeks'in mali durumu nasıl açıkla. Millet de tablo, formül, terim öğrenmek için kafa patlatsın.

Hiç sorun yokken 1 hafta önce böyle sorun yaşamaya başladım özellikle saat 23:30 geçtiyse internet kesilmiş gibi oluyordu. Acaba bizim modeme bağlanan var mı diye baktım sadece ben kullandığım görülüyor. Yine anlamadığım sebeple kendi kendine düzeldi çok garip.

Sanırım soruyu yanlış kişiye sordunuz. Telekom özelleştirmesinin devlete ve vatandaşa onlarca zararını sayabilirim ama faydasını düşünüyorum, araştırıyorum bulamıyorum.

"Devlet memuru çalışmıyor, yattığı yerden para alıyor" diyenler bize bunu söyleyebilir belki. Bakın yukarıda birisi gözlemleri ile kesin sonuca varmış hemen. İktisat, İşletme gibi bölümler vakit kaybı bunlar için. Git bakkal Mehmet ile konuş, ekonomi nasıl gidiyor kesin olarak söyle. Git Bimeks'de çalışan Ali ile konuş. Bimeks'in mali durumu nasıl açıkla. Millet de tablo, formül, terim öğrenmek için kafa patlatsın.
Sizin bana özelleştirme ile ilgili vermiş olduğunuz cevabınıza istinaden yazdım bende onu. Bende zararından bahsettim, faydası olmadığını söyledim. Siz benim yazdıklarımı ya okumadınız, ya da kendi kafanızdan bir şeyler kurgulayıp yazıyorsunuz. Yine söylüyorum belli kesim devlet memurları yatıyor, kendilerine göre aldıkları parada bir şey olmayabilir ama bir de bazı kesim memurlar kendilerine sorsunlar aldığım paranın hakkını veriyormuyum, vicdanen rahatmıyım diye. Sanırım, sizde devlet memurusunuz ve devlet memuru yatıyor demem, sizi rahatsız etmiş, neden rahatsız etti acaba? Bu soruyu siz kendinize sordunuz mu? Maalesef Ben bile bu ekonomiyi, ülkenin durumunu; ülke ekonomisinin ve maliyesinin başındakinden çok daha iyi biliyorum ve bu ülkeyi onların umursamadığı dereceye denk daha çok umursuyor, kaygılanıyorum. Çünkü onların umrunda değil.

Belirtmeyi unuttuğum önemli bir şey var o da upload hızımın iyi saatlerdeyken 20 25 mbs olabilmesi. Kötü saatlerde ise download hızım 0.3 mbs olmasına karşın upload hızım 8 9 mbs.. Sanırım başka bir firmaya abone olacağım.

Belirtmeyi unuttuğum önemli bir şey var o da upload hızımın iyi saatlerdeyken 20 25 mbs olabilmesi. Kötü saatlerde ise download hızım 0.3 mbs olmasına karşın upload hızım 8 9 mbs.. Sanırım başka bir firmaya abone olacağım.
Telekom yoğun olmayan saatlerde 20-25 mbit, yoğun olan saatlerde 8-9 mbit upload mu? Enteresan.

Arkadaşlar sorunum 15 16. arıza kaydında tamamen düzeldi download 35 mbs ping normal upload hızı ise 5 mbs gözüküyor. Çoğu arattığım konuda sorunu düzelenler yazmamış veya sorunu düzelmediğinden yazmamış. Ben yazayım dedim umudunuzu kaybetmeyin ansızın düzelebiliyor.

Arkadaşlar sorunum 15 16. arıza kaydında tamamen düzeldi download 35 mbs ping normal upload hızı ise 5 mbs gözüküyor. Çoğu arattığım konuda sorunu düzelenler yazmamış veya sorunu düzelmediğinden yazmamış. Ben yazayım dedim umudunuzu kaybetmeyin ansızın düzelebiliyor.
Senin sorununu dağlam düzeltmişler. Normalde Telekom kurumsal metro intrrnet abonesi olmayan hiç bir abonesine 5 mbps upload hızı vermiyor. Ben 100/4 fiber kullanıyorum. Hız testlerinde upload 4,32 mbps çıkıyor. 5 mbps upload verdiği için şanslısınız. 5 mbps upload vermeside enteresan.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı