Türk Telekom Altyapı Sorunları

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
İnternet yavaş mı, parasını verdiğiniz hızı alamıyor musunuz, hat mı kopuyor?

Çözüm şu, kendi üzerimden örnek vereceğim. İyi okuyun.

Evimiz 16 senedir Türk Telekom telefon alt yapısını kullanıyor. Ve senelerdir Türk Telekom kullanıyoruz. İnternetimiz ADSL. Benim de aynı sorunlar başıma geldi ve çözümü kendim buldum. İlk önce sorun ney onu bulun. Hat kopması mı? Ya da internet hızınız az mı? 40 Mbps internetiniz var ama 10 Mbps hızınız varsa bunun sorumlusu sizsiniz. Yani altyapınız. Türk Telekom devletteyken herkesin apartmanın içine kadar bakın daireye değil apartmanın içine kadar internet çekme sorumluluğu vardı. Ama bu sorumluluğu artık yok. Yani kabloyu evinizin önüne kadar getirip bırakırlar. Gidip altyapınızı yeniliyorsunuz. Kendi cebinizden. Abi ben kiracıyım vb. diyenlere yapacak bir şey yok. Yenilediniz ve hala sıkıntınız var bu seferlik yanınıza bir avukat alıyorsunuz ve genel müdürlüğe gidiyorsunuz. Ve dilekçe yazıyorsunuz. Ama bu dediklerim halihazırda aboneliği olanlar için. Yani aktif bir şekilde TT altyapısını kullananlar bunu yapsın. Evin altyapısını yenilediniz, avukat ile birlikte dilekçe yazdınız, hatta avukat ile genel müdürü konuşturdunuz hala olmadı mı? Hala kullanamadığınız faturayı ödüyorsunuz. Savcılığa gidip şikayet ediyorsunuz ve arabulucu ile konuluyorsunuz. Hayırlı olsun, 1 hafta içinde internetiniz hazır.

Arkadaşlar altyapısı leş olanlar lütfen internet sağlayıcılarına pislik atmasın. Kul hakkıdır bu. Adam 30 senelik binada oturuyor gelmiş ''yav benim internetim yavaş'' Adamlar ne yapsın? Türk Telekom evet kazık ama en kaliteli internet sağlayıcısı benim için. Koskoca binada 15 senede ilk defa olmuş (Dedem dedi. Mal sahibi dedem). Anlayacağınız, genel olarak hat sıkıntıları kullanıcının. M.Ö 500'lü yıllardan kalan kabloyu kullanırsan tabi internet yavaş olur.

Port yok sıkıntısı için, bu sorun saha dolabı sorunudur. Ve buradaki sorumlular ise mahalle sakinleridir. Türk Telekom projelerinde, proje yapılırken kaç binaya internet hizmeti verilecek diye planlarlar.

Örneğin, X mahallesinde 50 bina 100 daire var. Türk Telekom saha şefi proje hazırlar ve saha dolabı temin ederler. Şu an mahallede herkes internet kullanıyor. Şimdi zurnanın zaart dediği yere geldik. Mahalleye inşaat yapılıyor. Mübarek gökdelen. Ve bu gökdelene 100 daire yapılıyor. E bu adamlar da internet istiyor. Ama Türk Telekom yeni saha dolabı koydu. İşte port sorunu oluyor. Gariban Türk Telekom yetişemiyor. Her yere bina her yere internet.

O yüzden, servis sağlayıcılara laf veya pislik atmayın. :D Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber uzun mesafeler için gayet ucuz fakat kısa mesafelerde maliyeti en üst düzeye çıkartıyor. Bu yüzden kendi Fiber altyapısını oluşturan operatörler bina içine Fiber optik kablo çekmeyi bıraktı.

İşin aslı dediğiniz gibi altyapı. İnsanların yaşadığı sorun ise İstanbul'un, hatta Türkiye'nin çarpık yapılaşması. ISS'lerin yapabileceği pek birşey yok. Zamanında uygun gördükleri konutlara çok güzel altyapı sistemleri kurdular. Şu an aynı tarz da sistemleri kurmaya devam ediyorlar mı bilmiyorum. Çünkü ISS'ler açısından ilk başta çok maliyetli bir iş oluyor. TT'un şu anki mali durumu ise ortada.

Konut tarzı yerlerde oturan ve fiber kullanan arkadaşlar varsa, Cloudflare'in DNS adreslerine traceroute yapabilirler. Hem DNS'in gecikme açısından size uygun olup olmadığını öğrenirsiniz, hem de santral'den yurtdışına çıkışınızın kaç ms olduğuna bakarsınız. Değerler düşük çıkarsa, kurulan altyapı kaliteli demektir.

Komut istemine tracert 1.1.1.1 yazacaksınız ve aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız:

1111.png

Santral'den yurtdışına çıkışım 1ms. Cloudflare'in İstanbul'daki veri merkezinden aldığım değer ise 2ms görünüyor.

İşin aslı dediğiniz gibi altyapı. İnsanların yaşadığı sorun ise İstanbul'un, hatta Türkiye'nin çarpık yapılaşması. ISS'lerin yapabileceği pek birşey yok. Zamanında uygun gördükleri konutlara çok güzel altyapı sistemleri kurdular. Şu an aynı tarz da sistemleri kurmaya devam ediyorlar mı bilmiyorum. Çünkü ISS'ler açısından ilk başta çok maliyetli bir iş oluyor. TT'un şu anki mali durumu ise ortada.

Konut tarzı yerlerde oturan ve fiber kullanan arkadaşlar varsa, Cloudflare'in DNS adreslerine traceroute yapabilirler. Hem DNS'in gecikme açısından size uygun olup olmadığını öğrenirsiniz, hem de santral'den yurtdışına çıkışınızın kaç ms olduğuna bakarsınız. Değerler düşük çıkarsa, kurulan altyapı kaliteli demektir.

Komut istemine tracert 1.1.1.1 yazacaksınız ve aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız:

1111.png

Santral'den yurtdışına çıkışım 1ms. Cloudflare'in İstanbul'daki veri merkezinden aldığım değer ise 2ms görünüyor.

Hocam çok güzel yere değindiniz. Durum aslında herhangi bir ISS için geçerli değil. Bütün ISS' ler her haneyi takip edemez. Bu imkansız. Her hane kendi altyapısını takip etmek zorunda. :D

Laf atarım valla. Kaç yıldır Fiber yada VDSL internet hizmeti gelmedi. 8 Mpbs internetim var.

ADSL hizmeti var sadece ve sonuçta ADSL ne kadar hızlı olabilir ki? 🤠

İndirme hızım da bu 😒

1.png

Bu kadar kötü bir olamaz😂

Umarım firma batar. Bu kadar kötü ve dandik bir firma olamaz.

Hem ADSL internetler, fiber internetlerden daha pahalı. Fiber daha ucuz.

6 Mpbs indirmeye veriyorum ve kendim 2 Mbps ile takılıyorum😡

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı