Türk Telekom ekipleri "vadedilen hızı alamazsınız" dedi

Alabilirsin ama tabii ki hızlar yüksek olacağı için tam 500 veya tam 1 Gbps alamazsın ama yaklaşık bir değerler alırsın.

TT ekibi neden öyle dedi bilmiyorum, kendilerine GPON var fiber altyapım var dedim, olsun tüm mahalle aynı santrali kullanıyor o hızlar zor dedi ne alakaysa.

Evet adam haklı altyapı testi yap mesela benim altyapım 80Mbps destekliyor ben 100Mbps kullanıyorum ama 80Mbps kadar internet alabiliyorum altyapı testi yap internetten ona göre paket al.

Kardeşim fiber altyapı da sınır 1000MBPS kadar ya hani.

Altyapın müsait değilse istediğin hızı alman mümkün değil. Altyapı testi yapman gerekiyor. Bununla alakalı siteler var, tek bir siteden değil 3-4 siteden yap. Ortalama bir sonuca ulaşırsın.

Altyapım fiber 1000MBPS çıkıyor.

Son düzenleme:
TT ekibi neden öyle dedi bilmiyorum, kendilerine GPON var fiber altyapım var dedim, olsun tüm mahalle aynı santrali kullanıyor o hızlar zor dedi ne alakaysa.

Kardeşim fiber altyapı da sınır 1000MBPS kadar ya hani.

Altyapım fiber 1000MBPS çıkıyor.
Şöyle bir durum var. Tam olmasa da kapasiteye bağlı olarak ve PON cihazlarının 1Gbit hız ile sınırlı bir hız profili sunması dan tam olarak 1Gbit hızı alamayabilirsiniz.

Bunu Türknet 750Mbit'e kadar kesin hız olarak bildiriyor kendi Gigafiber FTTH altyapısında.

500 Mbit hız profilini çok ekstrem bir durum olmazsa sorunsuz biçimde alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Şöyle bir durum var. Tam olmasa da kapasiteye bağlı olarak ve pon cihazlarının 1gbit hız ile sınırlı bir hız profili sunmasıdan tam olarak 1gbit hızı alamayabilirsiniz.

Bunu TurkNet 750Mbit'e kadar kesin hız olarak bildiriyor kendi GigaFiber FTTH altyapısında.

500 Mbit hız profilini çok ekstrem bir durum olmazsa sorunsuz biçimde alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Onlar direk şey dedi kankam, altyapı sorgulayınca ya da fiber olsa bile 1000MBPS çıkar dedi fakat paket satın alınca 500 ya da 1000 o hızları vermiyor 200'de sabit kalıyor dedi, peki neden böyle dedim Türk Telekom'un sınırı var dedi tüm mahalle o kutudan alıyor dedi bende ne alaka dedim bu VDSL değil fiber yani dedim.

Onlar direk şey dedi kankam, altyapı sorgulayınca ya da fiber olsa bile 1000MBPS çıkar dedi fakat paket satın alınca 500 ya da 1000 o hızları vermiyor 200'de sabit kalıyor dedi, peki neden böyle dedim Türk Telekom'un sınırı var dedi tüm mahalle o kutudan alıyor dedi bende ne alaka dedim bu VDSL değil fiber yani dedim.
Bahsettikleri muhabbet FTTB'de Fast.ethernet modu ile oluyor. Yine aktif ekipmanın hız limitinden gerçekleşiyor. FTTB'de aktif ekipman bulunduğu için 1G, 2.5G hız profili ile sınırlı oluyor genelde ülkemizde. Bu cihaza verilen tek tel fiber optik kablodan verilen hız profili her daireye eşit dağıtılacak şekilde paylaşılması gerekiyor. Bu sebeple Gigabit profili yerine 100Mbit ile sınırlı fast ethernet modu ile hizmet sunuluyordu. Bahsettikleri mantık buna benziyor. Çünkü MDU cihazının böyle bir profil tanımlaması mevcuttu.

FTTH altyapısı ile MDU cihazı ortadan kalktı. Altyapıdan doğru daireye kadar pasif ekipmanla hizmet sunuluyor. Bu sistemin ONT terminali haricinde herhangi bir hız limiti bulunmuyor. Hatta 2.5GPON 5GPON gibi türevleri de yavaş yavaş evlerde hizmete sunulmaya başladı Avrupa'da.

Biz GPON cihazlara kavuştuk ya, gerisin düşünemiyorum artık.

Ben böyle bir durum olacağını pek öngörmüyorum.

Bahsettikleri muhabbet FTTB'de Fast.ethernet modu ile oluyor. Yine aktif ekipmanın hız limitinden gerçekleşiyor. FTTB'de aktif ekipman bulunduğu için 1G, 2.5G hız profili ile sınırlı oluyor genelde ülkemizde. Bu cihaza verilen tek tel fiber optik kablodan verilen hız profili her daireye eşit dağıtılacak şekilde paylaşılması gerekiyor. Bu sebeple Gigabit profili yerine 100Mbit ile sınırlı fast ethernet modu ile hizmet sunuluyordu. Bahsettikleri mantık buna benziyor. Çünkü MDU cihazının böyle bir profil tanımlaması mevcuttu.

FTTH altyapısı ile MDU cihazı ortadan kalktı. Altyapıdan doğru daireye kadar pasif ekipmanla hizmet sunuluyor. Bu sistemin ONT terminali haricinde herhangi bir hız limiti bulunmuyor. Hatta 2.5GPON 5GPON gibi türevleri de yavaş yavaş evlerde hizmete sunulmaya başladı Avrupa'da.

MDU halen kuruluyor ve donanımsal olarak 100 Mbps olanları takılıyor. Kiminin şansına Gbps olan denk gelebiliyor.

Bahsettikleri muhabbet FTTB'de Fast. Ethernet modu ile oluyor. Yine aktif ekipmanın hız limitinden gerçekleşiyor. FTTB'de aktif ekipman bulunduğu için 1g, 2.5G hız profili ile sınırlı oluyor genelde ülkemizde. Bu cihaza verilen tek tel fiber optik kablodan verilen hız profili her daireye eşit dağıtılacak şekilde paylaşılması gerekiyor. Bu sebeple gigabit profili yerine 100Mbit ile sınırlı Fast Ethernet modu ile hizmet sunuluyordu. Bahsettikleri mantık buna benziyor. Çünkü mdu cihazının böyle bir profil tanımlaması mevcuttu.

FTTH altyapısı ile mdu cihazı ortadan kalktı. Altyapıdan doğru daireye kadar pasif ekipmanla hizmet sunuluyor. Bu sistemin ont terminali haricinde herhangi bir hız limiti bulunmuyor. Hatta 2.5GPON 5GPON gibi türevleri de yavaş yavaş evlerde hizmete sunulmaya başladı Avrupa'da.

Tam olarak dediğinizi anlamasamda GPON olduğu için evimde böyle bir sorun olmaz değil mi?

MDU halen kuruluyor ve donanımsal olarak 100 Mbps olanları takılıyor. Kiminin şansına Gbps olan denk gelebiliyor.
Ona nerden bakabiliriz hocam?

1675552642422.png

Bu altyapı sorguladığımda karşıma çıkan merak eden olursa diye.

Son düzenleme:
Saha ekibinin kastettiği bence şu, bağlı olduğunuz saha dolabının içindeki cihazların belirli bir kapasitesi var. Bu kapasite de proje yapılmadan önce belirleniyor. Örneğin sizin altyapınız için 10Gbps bir proje hayata geçirildi. Ancak yoğunluk oluştuğu saatlerde eğer bu 10Gbps yeterli gelmezse tam olarak vadedilen hızları alamayabilirsiniz. Bence saha ekipleri bunu kastetmiş. Hatta örnek olarak şunu vereyim, YouTube'da Mert Kuşkapan adında bir youtuber var. Türkiye'de evine ilk 1000 Mbps bağlatanlardan hatta o zaman daha satışta değildi. İlk bağladığında 500 alıyordu sonra Türk Telekom ekiplerinin saha dolabının kapasitesini yükseltmesi ile beraber 1000 Mbps hızları gördü zaten Instagram sabitli storylerinde de var diye biliyorum.

İşte ekiplerin bahsettiği muhabbet eski FTTB altyapı türlerinde sunulan fast.ethernet moduna banziyor.

Ftth altyapıda hıza etkide bulunacak bir ekipman yok. Bir tek ONT terminali dolayısıyla hızda etkilenme gerçekleşir diyorum ben de.

Saha ekibinin kastettiği bence şu, bağlı olduğunuz saha dolabının içindeki cihazların belirli bir kapasitesi var. Bu kapasite de proje yapılmadan önce belirleniyor. Örneğin sizin altyapınız için 10Gbps bir proje hayata geçirildi. Ancak yoğunluk oluştuğu saatlerde eğer bu 10Gbps yeterli gelmezse tam olarak vadedilen hızları alamayabilirsiniz. Bence saha ekipleri bunu kastetmiş. Hatta örnek olarak şunu vereyim, YouTube'da mert kuşkapan adında bir YouTuber var. Türkiye'de evine ilk 1000 Mbps bağlatanlardan hatta o zaman daha satışta değildi. İlk bağladığında 500 alıyordu sonra Türk Telekom ekiplerinin saha dolabının kapasitesini yükseltmesi ile beraber 1000 Mbps hızları gördü zaten Instagram sabitli storylerinde de var diye biliyorum.

Hocam zaten ben 500Mbps paketini satın aldım, fiber altyapıda yoğunluktan dolayı hız azalması değil de adam hiç alamazsınız dedi tüm mahalle aynı santrali kullanıyor demişti.

Geri
Yukarı