Çözüldü Türk Telekom Hız Düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

furkanbgbr

Hectopat
Yer
Ankara
Öncelikle, selamlar. 4 gündür yaşadığım bir sorun var. 35 Mbps internet kullanıyorum. 4 gün önceye kadar her şey normaldi, birdenbire internet hızım 20 Mbps'ye düştü. Düzelir diye modemi kapatıp açtım, fakat nafile. Arayüzden değerlere baktığımda hat zayıflaması "30.7" gözüküyor. Modem 4 ya da 5 yıllık olması lazım.

Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradığımda, hattımda bir sorun olmadığını söylediler. Sizce bina içi kablolarda mı bir sorun var, yoksa modemle falan mı alakalı?

IMG_20201110_003438.jpg

Bu durum is
Öncelikle, selamlar. 4 gündür yaşadığım bir sorun var. 35 Mbps internet kullanıyorum. 4 gün önceye kadar her şey normaldi, birdenbire internet hızım 20 Mbps'ye düştü. Düzelir diye modemi kapatıp açtım, fakat nafile. Arayüzden değerlere baktığımda hat zayıflaması "30.7" gözüküyor. Modem 4 ya da 5 yıllık olması lazım.

Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradığımda, hattımda bir sorun olmadığını söylediler. Sizce bina içi kablolarda mı bir sorun var, yoksa modemle falan mı alakalı?

Eki Görüntüle 732413

Bu durum İstanbul’da mi oluyor ?

Hayır, Ankara'da oturuyorum.

İstanbul’da tek portu 8’e kadar biliyorlar fakat Ankara’da ayni islem.
Yapılmış olabilir mi bilemiyorum.

Eger ilgili portun oldugu bolgede yeni bir abone geldiyse ve bos port yok ise sizin port bölünmüş olabilir ve bu da ciddi hızı etkiler.

Ayrica porttan bina ve modeme kadar olan alanlarda kabloda eziklik vs olursa ayni sekilde hız düşer. Telekom sadece porttaki hızı ölçebiliyor, modeminin verdiği hızı degil.

Altyapınız ciddi şekilde hasar almış. Modem arayüzünde normalde maximum veri oranı altyapınızın desteklediği hızı gösterir ve altyapınız 22MBps kadar düşmüş. Kablolarınızda hasar olabilir. Apartmanda oturuyorsanız interneti olan bir komşunuzdan modem arayüzüne girip değerleri karşılaştırmanızı öneririm. Komşunuzun maximum veri oranı sizden çok yüksek ise modem veya kablonuzda hasar var demektir. Ayrıca modemi evdeki diğer telefon prizlerine takarak değerleri kontrol edin. Ev içindeki telefon prizlerinde bile 10MBps e kadar hız farkı oluşabiliyor.

Sorun çözüldü. Dün kablo alıp çekmeyi düşünüyordum, fakat hat zayıflaması düştü ve internet hızı normale döndü kendiliğinden. Çözüldü olarak işaretlenebilir.

Geri
Yukarı